Radio Białystok | Wiadomości | Jak zatrudnić pracowników z Ukrainy? - szkolenia dla przedsiębiorców
Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli łatwiej dostosować działalność do sytuacji związanej z wojną na Ukrainie. Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego organizuje cykl szkoleń online. Eksperci podpowiedzą, jak zatrudnić pracowników z Ukrainy i znaleźć nowe rynki zbytu.
Cykl wydarzeń online w formie webinariów i konsultacji organizuje Ośrodek Enterprise Europe Network działający przy PFRR. Specjaliści chcą podpowiedzieć, jakimi rynkami i w jaki sposób można potencjalnie zastąpić kierunek rosyjski i białoruski.
Wyjaśnią też aspekty prawne dotyczące zatrudniania pracowników z Ukrainy. Od tego właśnie zaczną pierwsze szkolenie online - w środę 6 kwietnia. Dwa dni później eksperci poradzą jak rozpocząć współpracę z firmami z Finlandii, Szwecji i Norwegii.
Później organizowane będą także konsultacje online, podczas których przedsiębiorcy będą mogli zadawać specjalistom pytania. Więcej informacji na temat webinariów i zapisów można znaleźć na stronie internetowej pfrr.pl.
Od inwazji Rosji na Ukrainę, polsko-ukraińską granicę przekroczyły już 2 miliony 400 tysięcy osób. Dokładnie nie wiadomo, ilu uchodźców wojennych jest w naszym kraju, ale pewne jest, że zostaje tu zdecydowana większość z nich. Jakim wsparciem będą oni dla polskiej gospodarki?
264 uchodźców z Ukrainy znalazło dotąd pracę w Białymstoku i powiecie białostockim, korzystając z ofert, które zgłosili pracodawcy do Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku - poinformowała w środę (30.03) rzeczniczka tego urzędu Jolanta Tulkis. Oceniła, że to sporo.
"Uchodźca ma prawo do leków refundowanych zgodnie z tymi zasadami, jakimi przynależą osobom ubezpieczonym. Na recepcie pojawia się znacznik IN, który wskazuje w systemie, że to jest osoba objęta przepisami specustawy" - mówi Agata Dyszkiewicz.
Wiele podlaskich szpitali szuka pracowników wśród osób, które przyjechały z Ukrainy.
Materiały informacyjne dostępne w formie tradycyjnej, i to zarówno w języku polskim jak i ukraińskim, ale również w wersji mobilnej przygotowała Państwowa Inspekcja Pracy. To wiarygodne źródło wiedzy o przepisach obowiązujących na polskim rynku pracy, głównie o formach i zasadach zatrudnienia, przywilejach oraz obowiązkach pracownika.
- Osoby z Ukrainy, które do nas przychodzą, są wykwalifikowane, często nie mają dokumentów. Ale tak naprawdę podejmą każdą pracę, bo nie chcą korzystać z naszego socjalu. Chcą się usamodzielnić i nie chcą być dla nas ciężarem.