Radio Białystok | Wiadomości | Dwoje dzieci z kijowskiego szpitala trafi do UDSK w Białymstoku
Pierwsi pacjenci z ogarniętej wojną Ukrainy dotrą do Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Jak mówi dyrektor szpitala prof. Anna Wasilewska, będą to dzieci chore onkologicznie.
Dwoje pacjentów ma być przewiezionych ze zbombardowanego szpitala w Kijowie.
- Przybędzie do nas dwójka dzieci chorych na białaczkę w ramach przesiedlenia z dziecięcego szpitala onkologicznego w Kijowie. Dzieci mają dojechać dzisiaj albo jutro rano. Akcja jest skoordynowana centralnie. Wszystkie ośrodki onkologii dostały informację, że jest konieczność przekazania wszystkich dzieci hospitalizowanych w tym szpitalu, który był zbombardowany. Tylko takie informacje teraz posiadam. Jutro będę wiedziała, jaki jest stan tych dzieci i jakiego leczenia wymagają - informuje dyrektor szpitala prof. Anna Wasilewska.
Prof. Anna Wasilewska dodaje, że do leczenia chorych Ukraińców już zgłaszają się lekarze. - Zostały zgłoszone kandydatury lekarzy, którzy wyrazili zgodę w ramach wolontariatu na udzielenie pomocy, jeżeli udzielenie takiej pomocy będzie tym dzieciom konieczne - mówi.
Lekarze z UDSK już przebadali dzieci z Ukrainy, które znalazły schronienie w jednym z ośrodków w Wasilkowie. Jak informuje prof. Wasilewska, nie wymagają one opieki medycznej.
Polska przyjęła dotychczas około 400 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Rząd spodziewa się, że ta liczba może wzrosnąć do miliona - takie informacje przekazał minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
Dwa projekty związane z pomocą uchodźcom z Ukrainy rozpoczął we wtorek (01.03) podlaski poseł Platformy Obywatelskiej Robert Tyszkiewicz. Jednym z nich jest tworzenie bazy mieszkań, gdzie osoby uciekające przed wojną mogłyby zamieszkać.
Kilkudziesięciu rodzinom z Ukrainy możemy zapewnić miejsce w domach parafian oraz placówkach organizacji - poinformowała Caritas Archidiecezji Białostockiej. Zaapelowała też o zgłaszanie się wolontariuszy, także mówiących po ukraińsku.
To gesty solidarności i bezinteresowna chęć pomocy. Setki osób przyjmują do swoich domów rodziny uciekające z ogarniętej wojną Ukrainy.
Nie unikać tematu, ale nie epatować przemocą – szkolni pedagogowie podpowiadają rodzicom w jaki sposób informować dzieci o rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Ponad setka ukraińskich uchodźców, w tym ponad 80 dzieci od wczoraj (28.02) mieszka w podbiałostockim kompleksie hotelowym.