Radio Białystok | Wiadomości | Mokradła w Biebrzańskim Parku Narodowym tętnią życiem
Chociaż teraz zamarznięte, mokradła w Biebrzańskim Parku Narodowym tętnią życiem. Dzień po Światowym Dniu Mokradeł na parkowy szlak wybrała się grupa turystów, którzy chcieli zobaczyć je z bliska.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jak mówi pracująca w Biebrzańskim Parku Beata Głębocka, wystarczy się rozejrzeć, żeby zobaczyć ciekawe gatunki ptaków czy nawet łosia.
Rozglądamy się wokół, warto przeglądać wierzchołki drzew, bo w tym okresie zimowym, w takich miejscach łatwo spotkać na przykład srokosza. Pokazujemy przepiękne krajobrazy, bo z tym związana jest naturalna dolina rzeki Biebrza. Jest tu bogactwo świata zwierząt. Większość Parku to są mokradła. Zaledwie 1/4 powierzchni to są obszary leśne. Musimy mieć świadomość, że w skali światowej, skali Polski, to tych obszarów jest bardzo niewiele. W ciągu ostatniego stulecia osuszono ponad 50% torfowisk na świecie i 90% w Polsce
- mówi Beata Głębocka.
Jak podkreślają przyrodnicy, naturalne mokradła między innymi wpływają na schładzanie klimatu w najbliższej okolicy. Są też schronieniem dla wielu rzadkich gatunków zwierząt.
Mokradła działają podobnie do naszych nerek, ponieważ m.in. oczyszczają zasoby wodne.
Te działania mają zapobiec wysuszaniu drzewostanu oraz spowodować pojawienie się nowych gatunków roślin i zwierząt.
Andrzej Bajguz rozmawia z autorami książki.