Radio Białystok | Wiadomości | Ikona zabytkiem miesiąca Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
Ikona Matki Bożej Pocieszenia ze zbiorów supraskiego Muzeum Ikon jest zabytkiem stycznia Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. To rozpoczęta pięć miesięcy temu akcja tej placówki, która polega na prezentacji i przybliżaniu historii jednego eksponatu, którego na co dzień na wystawach oglądać nie można.
Pierwszym była ceramiczna plakieta z wizerunkiem twarzy Józefa Piłsudskiego, datowana na lata 30. ubiegłego wieku. W kolejnych miesiącach - m.in. przedwojenna figura fajansowa "Niedźwiedź" i srebrna lampa chanukowa z 1875 roku.
Zabytkiem stycznia jest ikona Matki Bożej Pocieszenia datowana na ok. 1500 rok, stanowiąca przykład tzw. szkoły italokreteńskiej. Ikona należy do kolekcji prywatnej, ale jest w depozycie Muzeum Ikon, które jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Muzeum Ikon zlokalizowane jest w na terenie męskiego monasteru (klasztoru) w Supraślu.
W związku z akcją "zabytek miesiąca" ikonę można przez miesiąc oglądać w holu Muzeum Podlaskiego w centrum miasta; dopełnieniem tej prezentacji jest okolicznościowa karta z opisem zabytku.
Zapoczątkowana we wrześniu ub. roku akcja ma zwiększyć popularność muzeum wśród zwiedzających i zachęcać do zwiedzania placówki. Jak mówił wtedy PAP dyrektor tego muzeum dr Waldemar Wilczewski, placówka chce zainteresować publiczność ciekawymi rzeczami - zabytkami, które na co dzień są w magazynie.
Chodzi o eksponaty, które nie są prezentowane na wystawach stałych i nie wpisują się również w scenariusze wystaw czasowych. W założeniu projektu, prezentowane są wybrane zabytki kolejnych oddziałów muzeum, potem autorskie propozycje pracowników, np. ważne z punktu widzenia działalności badawczej czy naukowej.
Muzeum Podlaskie w Białymstoku to największa taka instytucja w regionie; jest placówką kultury prowadzoną przez samorząd województwa. W skład muzeum wchodzi siedem jej oddziałów; oprócz Muzeum Historycznego w Białymstoku, również np. Muzeum Ikon w Supraślu i muzeum w zabytkowej synagodze w Tykocinie.
Nowym oddziałem ma być powstające muzeum w Okopach, upamiętniające pochodzącego z tej wsi ks. Jerzego Popiełuszkę.