Radio Białystok | Wiadomości | Uroczystości w 83. rocznicę śmierci Romana Dmowskiego
W niedzielę (2.01) w Białymstoku i w Drozdowie - w 83. rocznicę śmierci - zaplanowano uroczystości upamiętniające Romana Dmowskiego.
BIAŁYSTOK
Nabożeństwo w kościele Św. Rocha i uroczystość przed znajdującą się w tej świątyni tablicą pamiątkową. Tak białostoczanie uczcili pamięć Romana Dmowskiego w 83. rocznicę śmierci.
- Chcemy przypominać tego wybitnego męża stanu, jednego z twórców niepodległej Polski. Jego racjonalne podejście do interesu narodowego - mówił Dariusz Wasilewski z Fundacji "Obowiązek Polski". - Wartości, którym Roman Dmowski był wierny, a które my chcemy uwydatniać, to m.in. wiara we własną Ojczyznę i odpowiedzialność za nią - dodał Michał Mikucki z Młodzieży Wszechpolskiej.
W Białymstoku oprócz tablicy w kościele Św. Rocha upamiętniającej Romana Dmowskiego jest też plac jego imienia. W planach jest również budowa pomnika.
Do 26 stycznia uczniowie szkół ponadpodstawowych z całej Polski mogą zgłaszać się do Konkursu Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim. Szczegóły konkursu są m.in. na Facebooku.
DROZDOWO
Kilkadziesiąt osób wzięło udział w obchodach 83. rocznicy śmierci Romana Dmowskiego w Drozdowie. To właśnie tam, w majątku Mieczysława Niklewicza i jego żony Marii z Lutosławskich spędził ostatnie miesiące swojego życia i zmarł Roman Dmowski.
- Z Lustosławskimi poznał się i zaprzyjaźnił Dmowski w 1900 r. w Krakowie. Stali się oni dla niego przybraną rodziną, bo nie miał własnej. Często bywał w Drozdowie, trzymał do chrztu dzieci Lutosławskich i tu przywiozła go Maria, już schorowanego, u schyłku jego życia. To właśnie z Drozdowa przez Łomżę wyruszył w swą ostatnią, pośmiertną drogę do Warszawy - opowiadał Tomasz Szymański, historyk z Muzeum Przyrody - Dworu Lutosławskich.
Na ścianie dworu wisi tablica poświęcona Romanowi Dmowskiemu i tam co roku 2 stycznia obchodzona jest rocznica jego śmierci, ale dopiero od siedmiu lat są to obchody bardziej uroczyste - z mszą w miejscowym kościele i udziałem pocztów sztandarowych różnych organizacji.
- Zasług Romana Dmowskiego dla odzyskania i utrwalenia niepodległości Polski nie ma z kim porównać. Dzięki idei narodowej potrafił mentalnie połączyć wszystkich Polaków z trzech zaborów i na emigracji, wskazując im wspólny cel, czyli odzyskanie ojczyzny - stwierdził publicysta historyczny Leszek Żebrowski.
Współorganizator obchodów w Drozdowie Dariusz Syrnicki przypomina, że to Dmowski razem z Ignacym Paderewskim złożyli w imieniu Polski podpisy pod traktatem wersalskim, który ustanowił nowy ład polityczny w Europie po I wojnie światowej.
Starosta łomżyński Lech Szabłowski poinformował, że obecnie trwają prace nad przekształceniem placówki muzealnej w Drozdowie w dwie - jedną zajmującej się historią, a drugą przyrodą. Prawdopodobnie w przyszłym roku podobna uroczystość w tym miejscu odbędzie się już w Muzeum Romana Dmowskiego i Rodziny Lutosławskich.