Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczął się III ONCOweek dedykowany profilaktyce raka
Rak płuc, prostaty, piersi to główne tematy rozpoczętego w poniedziałek (29.11) III Podlaskiego Tygodnia Profilaktyki i Leczenia Chorób Nowotworowych ONCOweek. Do niedzieli (5.12) zaplanowano konferencje online dla wielu grup wiekowych - poinformowali w poniedziałek organizatorzy.
Celem ONCOweeku jest szeroka edukacja prozdrowotna
Główny cel ONCOweeku to szeroka edukacja prozdrowotna jako element podnoszenia wiedzy społeczeństwa i kształtowania postaw w tym zakresie. Organizatorzy podkreślają, że na nowotwory choruje coraz więcej osób, a edukacja jest konieczna, aby to zmieniać.
Świadomość prozdrowotna społeczeństwa, edukacja prozdrowotna, to zdrowie naszego społeczeństwa dziś, w najbliższej przyszłości i przyszłości odległej. Dlatego tak ważne jest, żeby edukować młodzież ze szkół podstawowych, ponadpodstawowych, ale też nasze społeczeństwo w każdym wieku
- powiedziała w poniedziałek na konferencji online przewodnicząca komitetu naukowego ONCOweek prof. Ewa Sierko, członek zarządu fundacji Thorax. Dodała, że dlatego ONCOweek jest wydarzeniem ważnym i zawsze ma liczne grono uczestników.
Dodała, że na główne tematy III ONCOweeku wybrano raka prostaty, płuc i piersi dlatego, że są to najczęściej występujące nowotwory, a w Podlaskiem są realizowane programy profilaktyki tych chorób, dzięki którym można je odpowiednio wcześnie wykrywać, a to szansa na wyleczenie.
Programy te realizuje Białostockie Centrum Onkologii (BCO). Rzeczniczka prasowa tego szpitala Monika Mróz powiedziała, że BCO uczestniczy w ONCOweeku od początku tej inicjatywy. Mówiła, że ważne jest, aby mówić o profilaktyce jak najszerzej "łącząc siły". "A przecież to zdrowie mieszkańców (...) jest najważniejsze i chcemy do nich docierać, zwiększać świadomość profilaktyki nowotworowej” - mówiła Mróz.
Anna Skrzeczyńska z BCO przypomniała, że szpital wdraża obecnie sześć programów profilaktyki zdrowia, wszystkie są finansowane ze środków Unii Europejskiej. Są wśród nich programy profilaktyki raka piersi i płuc. Skrzeczyńska zaznaczyła, że programy profilaktyczne to nie tylko możliwość badań, ale to także współpraca z lekarzami rodzinnymi.
Grupa pacjentów onkologicznych jak i profilaktyka onkologiczna jest tematem szczególnie potrzebnym w dobie pandemii dlatego, że grupa pacjentów onkologicznych jest szczególnie narażona
- dodała prof. Joanna Zajkowska, wojewódzka konsultant ds. epidemiologii, zastępca kierownika kliniki chorób zakaźnych i neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB). Prof. Zajkowska będzie mówić podczas ONCOweek o zagadnieniach związanych z COVID-19.
ONCOweek jest kierowany do uczniów, studentów, ale też lekarzy
ONCOweek jest kierowany do uczniów, studentów, ale też lekarzy rodzinnych, onkologów klinicznych, chirurgów, pulmonologów. Zaplanowane konferencje są w trybie online na oncoweek.pl. Tydzień profilaktyki potrwa do 5 grudnia.
Organizatorzy poinformowali, że na wniosek odbiorców - mimo, że główne tematy dotyczą profilaktyki raka - wśród tematyki spotkań znalazła się też sprawa kondycji psychicznej młodych ludzi w dobie pandemii, motywowanie ich do aktywności fizycznej. Dyskusja będzie też dotyczyć pracy medyków w walce z pandemią.
Tydzień profilaktyki jest organizowany przez Fundację Rozwoju Profilaktyki, Diagnostyki i Leczenia Chorób Klatki Piersiowej Thorax we współpracy z władzami miasta Białystok, pod patronatem prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego, rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Adama Krętowskiego i Białostockiego Centrum Onkologii.