Radio Białystok | Wiadomości | Pojazdy zaprzęgowe z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu będą wyremontowane
Będą wyglądać jak 100 lat temu - pięć pojazdów zaprzęgowych z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu pojechało do renowacji. Całość prac będzie kosztowała prawie 222,5 tys. zł; ponad połowa to dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pracownicy muzeum z ciekawością oczekują na efekt konserwatorskich zabiegów - mówi dyrektor Muzeum Rolnictwa Dorota Łapiak.
Już niebawem dwie bryczki, dwa wolanty i dwukółka będą wyglądały i funkcjonowały jak ponad 100 lat temu.
- Zabiegom konserwatorskim poddajemy te, z których korzystali ziemianie, ponieważ uzupełnią one kolekcję takich właśnie powozów w naszej XIX-wiecznej powozowni hrabiów Starzeńskich – mówi zastępca dyrektora Muzeum Rolnictwa Anna Wiśniewska.
Natomiast zajmujące tam obecnie miejsce wozy chłopskie przeniesione zostaną do powstającego właśnie centralnego magazynu zbiorów.
Odnowienie zabytkowych powozów z końca XIX i początków XX wieku i przywrócenie im pełnej sprawności technicznej będzie trwało ponad miesiąc - mają one wrócić do Ciechanowca jeszcze w tym roku.
W Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu odsłonięto w sobotę (6.11) tablicę upamiętniającą prof. Jana Tropiłę – współorganizatora i autora scenariusza otwartej blisko 40 lat temu stałej muzealnej ekspozycji poświęconej weterynarii.
Pokazy jesiennych zajęć gospodarskich na dawnej wsi, regionalne tradycyjne potrawy i występy zespołów i kapel ludowych ściągnęły setki odwiedzających do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.
Wieńce dożynkowe z parafii w Boćkach i w Czerwonce Grochowskiej zdobyły ex aequo dwie pierwsze nagrody podczas święta dziękczynienia za plony w diecezji drohiczyńskiej.