Radio Białystok | Wiadomości | Zabytkowy dwór w Niećkowie może być wyremontowany
Nawet milion złotych może otrzymać grajewskie starostwo na modernizację dworku w Niećkowie koło Szczuczyna. To efekt konkursu, który zorganizowała fundacja Most The Most.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Fundacja Most The Most przekaże pieniądze na modernizację dworku, żeby powstało w nim centrum łączące pokolenia. A o pomysł na to, jak najlepiej wykorzystać dworek zapytała mieszkańców.
Jak mówiły obecne na spotkaniu członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, może to być miejsce, gdzie młodzież będzie mogła poznać tradycyjne potrawy i sposób ich przyrządzania. To wiedza, która pochodzi z ustnych przekazów starszych pokoleń.
Dworek w Niećkowie wskazali mieszkańcy województwa podlaskiego - mówi Patrycja Losse z Fundacji Most The Most.
- Mieszkańcy mogli zgłaszać naszej fundacji zabytki, które ich zdaniem są ważne i którym chcieliby przywrócić świetność. Spośród zgłoszonych zabytków wygrał dworek w Niećkowie - mówi Patrycja Losse.
- Drugim etapem konkursu jest zbieranie pomysłów od mieszkańców na to, jak ma być zagospodarowany obiekt, jego wnętrze. I to jest rola mieszkańców, żeby powiedzieli, czego oczekują - mówi wicestarosta grajewski Tomasz Cebeliński.
Dworek leży na terenie Zespołu Szkół w Niećkowie. Jak mówi burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński, władze szkoły mogą liczyć na pomoc samorządu w wypromowaniu działalności, która będzie w dworku.
- Nie chodzi tylko o to, żeby tworzyć coś nowego, tylko żeby wykorzystać potencjał tego miejsca po wyremontowaniu. I nawet myślimy o tym, żeby wesprzeć dyrektora w relacjach live internetowych. Jeśli mamy młodym ludziom coś do pokazania, to puśćmy to w internet, żeby młody człowiek zobaczył, zainteresował się i wiedział gdzie ma przyjść - mówi Artur Kuczyński.
Do 18 października mieszkańcy powiatu grajewskiego mogą zgłaszać swoje pomysły na wykorzystanie dworku w Niećkowie. Można je przekazać na stronie mostthemost.pl/nasz-zabytek.
M.in. przęśliki, bransoletka z brązu czy szydła - to kolejne artefakty znalezione w gminie Suchowola. Archeolodzy prowadzą tam prace wykopaliskowe na dawnym grodzisku w miejscowości Grodzisk. Ziemie te zamieszkiwali dawniej Jaćwingowie.
Przed nami trzy spotkania pokazujące działalność Instytutu Studiów Kobiecych, stowarzyszenia na Uniwersytecie w Białymstoku, zajmującego się historią kobiet.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku ma otwartą drogę do budowy podziemnej auli pod dziedzińcem zabytkowego Pałacu Branickich.
Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie utworzenia w Podlaskiem Parku Krajobrazowego Doliny Świsłoczy. Urząd marszałkowski przygotował projekt uchwały sejmiku województwa, który będzie podejmował decyzję ws. powstania tego parku.
To jeden z budynków świadczących o dawnej, drewnianej architekturze Białegostoku. Przedwojenny dom przy ulicy Mazowieckiej 31/1 w Białymstoku będzie wpisany do rejestru zabytków.
To na razie pilotaż tego konkursu. Mieszkańcy województwa podlaskiego mogą wysyłać zgłoszenia w konkursie "Nasz zabytek" fundacji Most the Most.
Ponad 300 zgłoszeń zabytków z Dolnego Śląska i Podlasia w pilotażu konkursu "Nasz zabytek" Fundacji Most the Most.