Radio Białystok | Wiadomości | Zwierzęta też mogą być dawcami krwi
Oddają krew i ratują życie innym - honorowymi dawcami mogą zostać nie tylko ludzie, ale i zwierzęta, np. psy i koty. Od niedawna filia Weterynaryjnego Banku Krwi jest także w Białymstoku.
Kandydat na dawcę musi spełniać pewne kryteria, a sam zabieg jest szybki i bezbolesny.
Dawcą może zostać zdrowy pies ważący około 25 kg i więcej, w wieku od 7 miesięcy do 7 lat, regularnie szczepiony, odrobaczany i zabezpieczony przeciw kleszczom. Jeśli chodzi o koty, to muszą być w wieku od 10 miesięcy do 7 lat i ważyć nie mniej niż 4 kg.
Sam zabieg trwa około 5 minut. W tym czasie pies oddaje 450 ml krwi, a kot - 50 ml.
- Działamy od 2003 roku. Jesteśmy pionierskim bankiem krwi zwierzęcej w Polsce. Pomysł wziął się z potrzeby ratowania chorego na hemofilię labradora Milusia, naszego patrona. Główną siedzibą Banku jest Warszawa, ale mamy wiele fili w całej Polsce. Dzięki temu krew psia i kocia dostępna jest dla lekarzy weterynarii przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu - mówi lekarz weterynarii Jacek Baczyński z Banku Krwi im. Milusia.
Zdarzają się sytuacje, kiedy przetoczenie krwi jest jedynym ratunkiem dla zwierzęcia.
- Wskazania do transfuzji pojawiają się po wypadkach, pogryzieniach, zatruciach, np. trutką na szczury. Do tego dodajmy rozległe zabiegi operacyjne. Istnieje szereg chorób będących wskazaniem do transfuzji: hemofilia, choroby wywoływane przez kleszcze, np. babeszjoza. Dlatego krew ratuje życie. Jest bardzo cenna, gdyż nie da się jej wyprodukować - podkreśla lekarz weterynarii Emilia Bańkowska z Przychodni Miłozwierz w Białymstoku.
Psy i koty po oddaniu krwi nie wychodzą z przychodni z pustymi łapami - dostają m.in. karmę, preparaty przeciw pchłom i kleszczom oraz specjalną chustę, a ich właściciele otrzymują szereg wyników i gwarancję, że jeżeli zajdzie taka konieczność, to ich pupil otrzyma krew do przetoczenia za darmo.
Akcje honorowego krwiodawstwa zwierząt są organizowane w Białymstoku co 2-3 miesiące w Przychodni Weterynaryjnej Miłozwierz przy ul. Jana III Sobieskiego. Obowiązują wcześniejsze zapisy.