Radio Białystok | Wiadomości | Radni mieli zastrzeżenia do "Programu ochrony środowiska Białegostoku na najbliższe lata"

Radni mieli zastrzeżenia do "Programu ochrony środowiska Białegostoku na najbliższe lata"

autor: Edyta Wołosik

20.09.2021, 18:47, akt. 18:55

Bez konkretów, niekompletny, nie obejmujący najważniejszych problemów mieszkańców. M.in. takie zastrzeżenia mieli radni do "Programu ochrony środowiska Białegostoku na najbliższe lata". Urzędnikom nie udało się obronić tego dokumentu, bo w głosowaniu nie uzyskał on większości.

Tabliczka Rady Miasta Białegostoku - Fot. Katarzyna Cichoń
Tabliczka Rady Miasta Białegostoku - Fot. Katarzyna Cichoń


0:00
0:00
Radni mieli zastrzeżenia do "Programu ochrony środowiska Białegostoku na najbliższe lata" - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W dokumencie przedstawiono zadania przewidziane do realizacji do 2028 roku, a obejmujące m.in. poprawę jakości powietrza, ochronę klimatu, wód, ochronę przed hałasem czy gospodarkę odpadami. Ale zdaniem radnego Macieja Biernackiego zabrakło jednego z najważniejszych problemów: "pomija obszar smogu, czyli spalania w przydomowych piecach słabej jakości węgla lub wszystkiego co się da". 

Zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Białymstoku Anna Jeżewska odpowiadała, że przewidziano milion złotych rocznie na ochronę powietrza. Mówiła też m.in, że nie wszyscy mieszkańcy chcą wymieniać piece, mimo, że jest do tego dofinansowanie. Zdaniem radnej Katarzyny Ancipiuk może warto postawić na większą promocję, np. w bezpłatnym biuletynie Urzędu Miejskiego, czyli w gazetce, którą mieszkańcy dostają do skrzynek pocztowych. 

Radny Sebastian Putra zaproponował nawet, by było to np. zdjęcie prezydenta miasta z napisem "Wymień kopciucha", bo - jak dodawał "kontrowersyjne ujęcia zachęcają ludzi do działania". Natomiast jak mówiła radna Katarzyna Bagan - Kurluta: "mam wrażenie, że żeby zdecydować co zrobić, by poprawić sytuację, to trzeba postawić diagnozę, zapytać ludzi, którzy nie chcą wymieniać pieców, o co im chodzi". 

Po tej dyskusji "Program ochrony środowiska Białegostoku na najbliższe lata" poparło jedynie 5 radnych Koalicji Obywatelskiej. Pozostali albo byli przeciw, albo wstrzymali się od głosu, jedna nie głosowała, a to oznacza, że dokument wraca do poprawki. 

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Tylko 60 procent gmin w Podlaskiem planuje otworzyć punkty konsultacyjne programu Czyste Powietrze

20.09.2021, 14:42

Tylko 60 procent podlaskich gmin planuje otworzyć punkty konsultacyjne rządowego programu walki ze smogiem Czyste Powietrze.


Mieszkańcy Białegostoku mogą składać wnioski o dotacje na wymianę ogrzewania

20.03.2021, 08:08

To jedno z działań, które ma wpływać na ochronę środowiska w Białymstoku. Mieszkańcy mogą już składać wnioski o dotacje na wymianę ogrzewania i na kolektory.


Władze Białegostoku będą starać się o pieniądze na walkę z podtopieniami po ulewnych deszczach

24.08.2020, 12:49

Te działania mają zapobiegać podtopieniom w różnych częściach Białegostoku w czasie ulewnych opadów.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok