Radio Białystok | Wiadomości | Krzysztof Jurgiel podsumował wyniki ostatnich uzgodnień ws. wsparcia dla polskiego rolnictwa z UE
Nie udało się doprowadzić do wyrównania poziomu dopłat dla polskich rolników, ale nie będzie też istotnych cięć wysokości wsparcia dla gospodarstw z budżetu Unii Europejskiej. Były minister rolnictwa, a obecnie podlaski poseł do parlamentu europejskiego Krzysztof Jurgiel podsumował wyniki ostatnich uzgodnień w sprawie wsparcia dla rolnictwa.
Polscy rolnicy otrzymają takie same dopłaty jak dotychczas, ale trudniej je będzie zdobyć.
- Z płatności bezpośrednich z tej puli potrąca się 25% środków, które rolnicy mogą wykorzystać poprzez tak zwane ekoschematy. I to w zasadzie, jeśli chodzi o utrudnienia w nowej perspektywie, to są te największe. Myślę, że cała struktura doradztwa rolniczego pozwoli na to, że nasi rolnicy to wszystko wykorzystają - mówi Krzysztof Jurgiel.
Jeśli się im nie uda – niewykorzystane pieniądze trafią z powrotem do Brukseli. Jak zauważył europoseł - to kolejny minus czerwcowego porozumienia dotyczącego reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Wynegocjowane warunki nie są złe, ale wymagają dodatkowego wsparcia rolnictwa z budżetu państwa – zaznaczył poseł na specjalnej konferencji prasowej.
Zmienią się zasady udzielania unijnych dopłat obszarowych dla rolników. Poinformował o tym w Bielsku Podlaskim europoseł Krzysztof Jurgiel.
Wspieranie spółdzielczości producentów rolnych, budowa małych hydroelektrowni, uruchomienie połączeń autobusowych do sołectw, które ich nie mają. M.in. takie uwagi do Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności zgłosił europoseł z województwa podlaskiego Krzysztof Jurgiel do zakończonych kilka dni temu konsultacji w sprawie tego dokumentu.
Podlaski europoseł apeluje do Prokuratury Krajowej o interwencję ws. bankructwa Bielmleku. Deputowany zwraca się z prośbą o wyjaśnienie m.in kwestii wysokości udziałów.