Radio Białystok | Wiadomości | W Hajnówce odbyły się eliminacje centralne 28. ogólnopolskiego festiwalu "Piosenka białoruska"
Kilkuset wykonawców - soliści, zespoły wokalno-instrumentalne i członkowie chórów - uczestniczyło w eliminacjach centralnych 28. ogólnopolskiego festiwalu "Piosenka białoruska", które w sobotę (26.06) odbyły się w Hajnówce. Laureaci wystąpią w koncercie galowym planowanym na jesień w Białymstoku.
Jedna z największych imprez kulturalnych w środowisku mniejszości białoruskiej
Festiwal, to jedna z największych imprez kulturalnych w środowisku mniejszości białoruskiej.
Jego organizatorem jest Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne (BTSK) w Polsce, które podkreśla, że impreza pomaga zachować mowę ojczystą, czy jej lokalny dialekt używany przez mniejszość białoruską w Polsce. Zwraca przy tym uwagę, że to także część polskiej kultury, na którą składają się tradycje mniejszości narodowych.
Rywalizacja o nagrody i udział w koncercie galowym odbywała się w sobotę w Hajnowskim Domu Kultury. Jurorzy oceniali śpiew a capella, z podkładem muzycznym i akompaniamentem na żywo. Regulaminowym wymogiem jest tekst utworu w języku białoruskim, ewentualnie w gwarze używanej przez tę społeczność w Polsce. Chodzi przede wszystkim o południowo-wschodnią część województwa podlaskiego, to tam jeszcze zachowała się taka gwara.
Eliminacje centralne poprzedzone były pięcioma eliminacjami rejonowymi - w Dąbrowie Białostockiej, Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach, Hajnówce i Białymstoku. Wszystkie odbyły się w czerwcu, bo tegoroczna edycja festiwalu wyjątkowo odbywa się w połowie roku, a nie na jego początku, czyli w styczniu i lutym. Ma to związek z pandemią koronawirusa.
Wykonawców było nieco mniej, niż w minionych latach
Wykonawców było nieco mniej, niż w minionych latach - przyznał w rozmowie z PAP wiceprzewodniczący BTSK Bazyli Siegień. Zaznaczył jednak, że Związek spodziewał się, że będzie jeszcze gorzej. "Bardzo ostrożnie podchodziliśmy do tego, jak będzie z frekwencją i zaangażowaniem ze względu na pandemię i ograniczenia w próbach i przygotowaniach" - powiedział.
Zwrócił uwagę, że również sytuacja międzynarodowa ma znaczenie, bo są zespoły, które mają instruktorów z Białorusi. "Ich przyjazd do Polski jest bardzo utrudniony, nie wszystkim udało się przyjechać i przygotować zespoły do festiwalu" - dodał Siegień.
Imprezę tradycyjnie kończy gala piosenki białoruskiej. Tegoroczna odbędzie się najprawdopodobniej w połowie listopada; dopiero wtedy BTSK znalazło wolny termin na skorzystanie z sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
Założone w 1956 roku Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, to najstarsza organizacja mniejszości białoruskiej w kraju.
Według danych GUS w ostatnim spisie powszechnym narodowość białoruską zadeklarowało ok. 50 tys. osób. Sami liderzy organizacji białoruskich uznają jednak te dane za niemiarodajne i podają liczby kilka razy wyższe. Największe skupiska mniejszości białoruskiej w Polsce są w województwie podlaskim, zwłaszcza w jego południowo-wschodniej części.