Radio Białystok | Wiadomości | Senat przyjął uchwałę ws. upamiętnienia ofiar wywózek na Syberię

Senat przyjął uchwałę ws. upamiętnienia ofiar wywózek na Syberię

17.06.2021, 10:55, akt. 11:12

Senat przyjął w czwartek jednogłośnie uchwałę w sprawie upamiętnienia ofiar wywózek na Syberię w 80. rocznicę IV deportacji. Uchwałą oddaje cześć i składa hołd wszystkim ofiarom represji sowieckich, w szczególności deportowanym.

źródło: Senat RP
źródło: Senat RP

Za uchwałą w sprawie upamiętnienia ofiar wywózek na Syberię w 80. rocznicę IV deportacji głosowało 83 senatorów, wszyscy zagłosowali za.

"Na przełomie maja i czerwca 1941 r. miała miejsce czwarta, ostatnia deportacja ludności polskiej w głąb Związku Sowieckiego, między innymi na Syberię. Przeprowadzone w tak dużym zakresie, w latach 1940–1941 przez ówczesne władze sowieckie masowe wywózki, z których pierwsza miała miejsce 10 lutego 1940 r., były bezprecedensowym wydarzeniem na skalę światową" - przypomniano w uchwale.

Jak napisano, "deportacje były wynikiem zajęcia we wrześniu 1939 r. blisko połowy terytorium Polski przez Związek Sowiecki i efektem działań reżimu stalinowskiego skierowanych przeciwko narodowi polskiemu między innymi w odwecie za wojnę polsko-bolszewicką w latach 1919–1921. Deportowano kilkaset tysięcy Polaków. Wielu z nich nie przeżyło samego transportu, którego warunki były bardzo trudne, a śmiertelność wyniosła ok. 10 proc".

"Wielu Polaków na samej Syberii zmarło z głodu, zimna, chorób i wyczerpania spowodowanego pracą fizyczną ponad siły. Dopiero podpisanie 30 lipca 1941 r. w Londynie przez Władysława Sikorskiego umowy z Iwanem Majskim i ogłoszenie w sierpniu 1941 r. amnestii wobec zesłanych, dały deportowanym oraz polskim więźniom gułagów prawną możliwość utworzenia w 1942 r. Polskich Sił Zbrojnych pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Uratowano w ten sposób około 120 tysięcy żołnierzy i cywilów. Pomimo tego, że od ostatniej deportacji minęło 80 lat, skutki dla rodzin nią dotkniętych trwają do dzisiaj, a wiele osób polskiego pochodzenia nadal żyje na terenie byłego Związku Sowieckiego. Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża przekonanie o możliwości ich powrotu do Macierzy - głosi uchwała.

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje cześć i składa hołd wszystkim ofiarom represji sowieckich, w szczególności deportowanym" - podkreślono.

Marszałek senatu Tomasz Grodzki przekazał uchwałę Mieczysławowi Pogodzińskiemu wiceszefowi Związku Sybiraków.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Testowanie przed oficjalnym otwarciem Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

15.06.2021, 09:03

Sprawdzają nie tylko to, jak ludzie odbierają wystawę, ale też różne rozwiązania techniczne.


Muzeum Pamięci Sybiru szuka wolontariuszy

27.05.2021, 16:41

Muzeum Pamięci Sybiru poszukuje osób, które będą chciały zaangażować się w pomoc przy oficjalnym otwarciu instytucji. To szansa - jak mówią organizatorzy - na poznanie historii i przeżyć Sybiraków.


Muzeum Pamięci Sybiru zaprezentowało system przewodnika multimedialnego

9.05.2021, 09:05

To ma być najnowocześniejsza wystawa w tej części Polski i Europy.


Zmarł działacz Związku Sybiraków w Białymstoku Walenty Jabłoński

16.04.2021, 07:01

Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość, zmarł Walenty Jabłoński – sybirak, lekarz, aktywny działacz Związku Sybiraków w Białymstoku. W 1952 roku został wywieziony do kołchozu w Kazachstanie, gdzie od śmierci głodowej uratował go Tassybaj Abdikarimow - poinformowano na Facebooku Instytutu Pileckiego.


Losy Polaków deportowanych w głąb Związku Sowieckiego w komiksie "Sybir. Moja Historia"

12.04.2021, 17:23

Ta forma ma zachęcić przede wszystkim młodych do poznawania tragicznych losów wielu Polaków. Komiks stworzony na kanwie wspomnień Sybiraczki wydało właśnie Muzeum Pamięci Sybiru.


W Ciechanowcu powstanie pomnik upamiętniający ofiary wywózek na Sybir

10.04.2021, 07:20

Matkę z dwojgiem dzieci przedstawia projekt pomnika, którym władze Ciechanowca chcą oddać hołd ofiarom zsyłek na Sybir.


Muzeum Pamięci Sybiru wydało serię książek popularyzujących wiedzę o Sybirze

24.03.2021, 07:28

Serię ośmiu książek, które w przystępny sposób przybliżają tematykę związaną z Sybirem, wydało Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok