Radio Białystok | Wiadomości | Konsultacje planu Wspólnej Polityki Rolnej - rolnicy zgłosili kilka tysięcy uwag
Wnioski dotyczą m.in. zasad wspierania młodych rolników czy rozwiązań ochrony środowiska i klimatu. 3,5 tys. uwag zgłosili rolnicy w pierwszym etapie konsultacji planu strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Mówili o nich - podczas sobotniej (13.03) konferencji prasowej w Białymstoku: europoseł Krzysztof Jurgiel i politycy PiS-u: Jan Zabielski i Kazimierz Gwiazdowski.
Krzysztof Jurgiel uważa, że potrzebna jest m.in. strategia rozwoju obszarów wiejskich.
Potrzeba jest wprowadzenia paktu dla obszarów wiejskich, tak aby na pięć lat została podpisana umowa pomiędzy środowiskiem rolniczym a rządem w zakresie rodzaju interwencji. To będzie określał Plan Strategiczny. Ważne jest, żeby były przeznaczone środki i odpowiedzialność poszczególnych ministrów za realizację poszczególnych zadań, zapisanych w pakcie
- mówi Krzysztof Jurgiel.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Gwiazdowski dodaje, że dużo emocji wśród rolników wzbudzają tzw. ekoschematy. To nowe rozwiązania na rzecz ochrony środowiska. Chodzi np. o zostawianie pasów pola wolnych od nawozów, zadrzewianie śródpola czy przeznaczanie określonej powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie na obszary nieprodukcyjne.
Kazimierz Gwiazdowski mówi, konsultacje pokazały, że rolnicy mają sporo uwag właśnie do tzw. ekoschematów.
To były najważniejsze uwagi, które dotyczyły właśnie tego nowego działania, czyli ekoschematów. To rodzi obawy, bo rolnik jeśli składa wniosek i nie spełni jednego z 21 przewidzianych do dopłaty, to wtedy może uzyskać dopłatę, ale niższą o 15-20 proc.
- mówi Gwiazdowski.
Jak poinformowali politycy PiS-u - w październiku ostateczną wersją Konsultacji Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej ma się zająć rząd.
Następnie dokument ma być przedstawiony Komisji Europejskiej, która go zatwierdzi do maja przyszłego roku.