Radio Białystok | Wiadomości | Poseł Tyszkiewicz apeluje o podjęcie działań powstrzymujących budowę kurników w Kruszynianach
Zabytkowe Kruszyniany powinny się znaleźć na terenie poszerzonego Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Przypomina o tym podlaski poseł Platformy Obywatelskiej Robert Tyszkiewicz, który wraz ze społecznikami zaangażował się w powstrzymanie budowy wieloprzemysłowych kurzych ferm w sąsiedztwie turystycznej wsi.
Jak mówi poseł Tyszkiewicz, zapowiadana ponad pół roku temu przez marszałka województwa próba ochrony Kruszynian na razie jest nieskuteczna, bo nadal nie ma nawet projektu uchwały o poszerzeniu parku, natomiast burmistrz Krynek zgodnie z prawem po raz kolejny analizuje wniosek inwestora o budowę fermy w sąsiedztwie wsi. To oznacza, że na tym etapie Kruszyniany w żadnym stopniu nie są bezpieczne przez podobnymi inwestycjami - mówi poseł.
Parku krajobrazowego na części gminy Krynki chcą też działacze ze Stowarzyszenia Dolina Nietupy, którzy od lat aktywnie próbują uniemożliwić przemysłowe inwestycje na tym terenie. Budowa ferm przyniesie więcej strat niż korzyści, bo interes dwóch rodzin może przekreślić plany połowy społeczności, która stawia na ekologiczną agroturystykę. "Przemysłowe fermy to ślepa uliczka" - mówi Maciej Sidorowicz. "Po wybudowaniu fermy nasze działki nie stracą na wartości, ale będą całkowicie niesprzedawalne" - dodaje.
Pomysł rozszerzenia parku krajobrazowego na część gminy Krynki pojawił się w lipcu 2020 roku po licznych protestach części mieszkańców. Zapowiedziała to wiceminister kultury, która w tej sprawie spotkała się z władzami województwa i lokalnymi samorządowcami.
Rzecznik marszałka województwa Izabela Smaczna-Jórczykowska zapewnia, że od tamtej pory trwają prace nad wypracowaniem skutecznej formy ochrony Kruszynian. Wyjaśnia, ze obecnie cały czas prowadzone są prace mające na celu określenie zasadności utworzenia nowego parku krajobrazowego na terenie m.in. gminy Krynki:
W lipcu 2020 r. marszałek Artur Kosicki podjął decyzję o inwentaryzacji i waloryzacji wartości przyrodniczych, historycznych, kulturowych oraz walorów krajobrazowych tego terenu. Obecnie trwają działania koordynowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, we współpracy z m.in. z samorządami gmin Gródek, Krynki i Michałowo, związane właśnie z określeniem zasadności powołania parku i przygotowaniem projektu uchwały sejmiku województwa podlaskiego w sprawie utworzenia parku krajobrazowego - mówi Izabela Smaczna-Jórczykowska.
Ocena jeszcze się nie zakończyła, natomiast burmistrz Krynek po raz trzeci analizuje wniosek inwestora o wybudowanie w sąsiedztwie zabytkowej wsi przemysłowej fermy brojlerów. Zgodnie z projektem lokalnego inwestora mniej więcej kilometr od zabytkowej wsi miałby powstać kurniki, w których rocznie tuczonych byłoby prawie 900 tys. brojlerów. Mimo licznych protestów części mieszkańców, burmistrz Krynek już dwukrotnie wydawała pozytywną decyzję dla takiej inwestycji, jednak m.in. po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich dwukrotnie uchylało ją Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Obecnie po raz trzeci trwa analiza dokumentów inwestora.