Radio Białystok | Wiadomości | Ludzie z całego świata biorą udział w białostockim 3. Biegu Pamięci Sybiru
Ponad 1200 osób z całego świata bierze udział w białostockim 3. Biegu Pamięci Sybiru. Wydarzenie jest wyjątkowe, bo po raz pierwszy z uwagi na pandemię bieg odbywa się wirtualnie.
Każdy z zawodników samodzielnie pokonuje przynajmniej 5 kilometrowy dystans, a potem na stronie wydarzenia umieszcza z tego relację. Już teraz widać, że wirtualna formuła była idealnym rozwiązaniem – mówi współorganizator wydarzenia Grzegorz Kuczyński z Fundacji Białystok Biega.
- Mamy zawodników z całej Polski, każde województwo jest reprezentowane, ale mamy też osoby z całego świata. Jest to coś niesamowitego, że jest taki odzew na te nasze hasło, żeby upamiętnić te wydarzenia z lutego 1940 roku. Wiemy od tych ludzi, bo oni do nas piszą, że biegną na przykład dla babci, która była deportowana jak miała pięć lat - mówi Grzegorz Kuczyński.
- Przy okazji wydarzenia promowane jest też powstające w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru – zauważa wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki.
Muzeum pamięci Sybiru ma pokazywać zwiedzającym tematykę dotyczącą zsyłek XIX-wiecznych, czasów pierwszej wojny światowej, dwudziestolecia międzywojennego aż po cztery wielkie deportacje i zsyłki powojenne. Otwarcie planowane jest na wrzesień.
Złożeniem kwiatów w miejscach pamięci oraz mszą w intencji Sybiraków Łomża upamiętni we środę (10.02) rocznicę pierwszej deportacji Polaków na Syberię.
10 lutego mija 81. rocznica pierwszych wywózek na Syberię ludności polskiej z terenów zajętych przez Sowietów w 1939 roku.
Pani Halina Nikonowicz miała trzy latka, kiedy ją i jej rodzinę, dotknęła tragedia. Sowieci przyszli w nocy, aby deportować ich na Syberię.