Radio Białystok | Wiadomości | Augustowski neon "Albatros" w rejestrze zabytków województwa podlaskiego
Neon "Albatros" z kultowej augustowskiej restauracji trafił do rejestru zabytków. Taką decyzję na wniosek właściciela budynku - firmy "Społem" podjęła wojewódzka konserwator zabytków - prof. Małgorzata Dajnowicz.
Zabytkowy już neon jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów Augustowa. Powstał na początku lat 60. XX wieku. Stanowił reklamę świetlną restauracji "Albatros" w Augustowie, otwartej w 1962 roku.
Mimo upływu wielu lat, neon cały czas działa. Według prof. Małgorzaty Dajnowicz wyróżnia się m.in. charakterystyczną czcionką. Wpisanie go do rejestru zabytków ma go lepiej chronić.
- Neon ma formę przestrzennego, metalowego napisu malowanego od frontu na biało, z kolei po bokach - na kolor srebrny. Czcionka wyrazu jest stylizowana zamaszyście nakreśloną pierwszą literą "A", płynnie łączącą się z kolejnymi literami szyldu - opisuje neon prof. Małgorzata Dajnowicz.
Podczas jednego z remontów (po 2002 roku) nieznacznie został zmieniony kształt litery "T", poprzez "skrócenie" poprzeczki. W pierwotnej wersji wydłużona poprzeczka kończyła się dużo dalej niż sam napis "Albatros".
Jak możemy przeczytać na stronie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku czasy rozkwitu reklam neonowych przypadały na lata 60. i 70. XX wieku. Wówczas w przestrzeniach miejskich powstawało wiele realizacji stanowiących reklamy świetlne. Obecnie, wraz z wprowadzeniem nowych technologii oraz rozwojem technik reklamowych, neony wypełnione gazami szlachetnymi są wypierane z przestrzeni miejskich, a ich miejsce zajmują nowoczesne reklamy.
Prof. Małgorzata Dajnowicz dodaje, że do rejestru nie trafi jednak sam budynek augustowskiej restauracji, który przechodził remonty, które zmieniły jego pierwotny wygląd.
Restauracja Albatros w Augustowie powstała na początku lat 60. XX w. Rozsławił ją Janusz Laskowski w piosence - o Beacie. Od trzech lat przed budynkiem stoi ławeczka z siedzącą na niej tajemniczą Beatą.