Radio Białystok | Wiadomości | Uczniowie klas 4-8 przeszli na zdalne nauczanie - były problemy z Librusem
Od poniedziałku (26.10) nauka zdalna wkracza także do szkół podstawowych. W domach, ale przed komputerami, zasiądą wszyscy uczniowie klas od 4 do 8.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Ta sytuacja to spore wyzwanie, ale też i oczekiwana decyzja - mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Białymstoku Anna Satuła.
Jest to z naszego punktu widzenia o tyle bardzo dobre, że jesteśmy w stanie rozrzedzić klasy młodsze, zrobić większą przestrzeń, zachować dystanse - podkreśla Anna Satuła.
Nauczanie zdalne oznacza także spory wysiłek dla rodziców, którzy z uwagi na wiek dzieci nie otrzymają zasiłków opiekuńczych przyznawanych w marcu i kolejnych miesiącach nauki zdalnej w szkołach.
Problemy z Librusem
"Elektroniczny dziennik Librus już działa, a jego wydajność jest stale monitorowana" - zapewnia w komunikacie jego przedstawicielka Agata Sitarska.
Portal przestał działać w poniedziałek (26.10) rano, część uczniów i nauczycieli nie mogła się zalogować.
Jak tłumaczy Agata Sitarska - problemy wynikały z dużego obciążenia systemu.
Librus jest wykorzystywany do nauki zdalnej, a od dziś w tym systemie - oprócz uczniów szkół średnich - funkcjonują także dzieci z najstarszych klas podstawówek.
Młodzież pod opieką dorosłych
Od poniedziałku na uczniów czeka jeszcze jedna zmiana. Młodzież do 16 roku życia w dni powszednie między godziną 8:00 a 16:00 nie może wychodzić z domu bez opieki dorosłych. Zasada nie obowiązuje podczas drogi do szkoły oraz w weekendy.
Najbardziej poszkodowani z powodu przejścia na naukę zdalną są 8-klasiści, maturzyści i uczniowie szkół zawodowych podchodzący do egzaminów - oświadczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział dostosowanie wymagań na egzaminach w tym roku szkolnym, do sytuacji wywołanej epidemią.
Przejście uczniów starszych klas szkół podstawowych na nauczanie całkowicie zdalne było już od dawna oczekiwane – w ten sposób dyrektorzy białostockich placówek odnoszą się do piątkowych (23.10) decyzji premiera.
Od poniedziałku (19.10) szkoły ponadpodstawowe w tak zwanych strefach czerwonych przeszły na nauczanie zdalne. Nie dotyczy to jednak placówek specjalnych, gdzie niepełnosprawne dzieci nadal muszą uczyć się w tradycyjny sposób.
Od poniedziałku (19.10) szkoły średnie znajdujące się w żółtej strefie przechodzą na nauczanie hybrydowe: częściowo w budynku, częściowo w domu. W strefie czerwonej nauka w liceach i technikach będzie się odbywać zdalnie. Bez zmian mają działać przedszkola i szkoły podstawowe.
Od poniedziałku (19.10) szkoły wyższe i ponadpodstawowe w czerwonej strefie powracają do systemu nauki zdalnej. Tym samym uczniowie z Białegostoku i Suwałk, a także z powiatów białostockiego, bielskiego, hajnowskiego, sokólskiego, wysokomazowieckiego i zambrowskiego zostaną w domach i będą uczyć się przed ekranami komputerów.