Radio Białystok | Wiadomości | Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Prawie miliard ludzi na świecie boryka się z różnego rodzaju zaburzeniam psychicznymi, co 40 sekund jedna osoba popełnia samobójstwo. Światowa Organizacja Zdrowia, która podaje te dane, zwraca uwagę, że te statystyki mogą się teraz zdecydowanie pogorszyć.
Z powodu pandemii koronawirusa w wielu krajach obserwuje się u ludzi coraz więcej objawów depresji i lęku. Zwracają na to uwagę specjaliści w przypadającym w sobotę (10.10) Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego.
Jak mówi wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii docent Beata Galińska-Skok, takie życie w sytuacji zagrożenia niekorzystnie wpływa na naszą psychikę .
Dlatego, że to jest przewlekła sytuacja stresowa, działa przewlekły czynnik stresowy związany z zagrożeniem zdrowia albo zagrożeniem życia dla nas albo dla naszych bliskich. W sytuacji stresowej źle się czujemy
- mówi Beata Galińska-Skok.
Dlatego specjaliści radzą, by szczególnie teraz dbać o swoją kondycję psychiczną - znaleźć czas na ćwiczenia fizyczne, odpoczynek i przyjemności, dobrze się wysypiać i zdrowo odżywiać.
Docent Beata Galińska-Skok zwraca też uwagę, by ograniczyć bombardujące nas informacje dotyczące pandemii.
Z danych ZUS- wu wynika, że rośnie liczba osób, które z powodu zaburzeń psychicznych kierowane są na zwolnienia lekarskie. Takich absenncji było już do tej pory o parę procent wiecej niż przed rokiem.
Prawie miliard ludzi na świecie boryka się z różnego rodzaju zaburzeniam psychicznymi, co 40 sekund jedna osoba popełnia samobójstwo.
Prawie miliard ludzi na świecie boryka się z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi, co 40 sekund jedna osoba popełnia samobójstwo.