Radio Białystok | Wiadomości | Przedsiębiorcy chcą, by 1 lipca ostatecznie odmrozić gospodarkę
1 lipca - taki termin ostatecznego odmrożenia gospodarki proponuje rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W tej sprawie - w imieniu właścicieli firm - napisał do premiera Mateusza Morawieckiego. Przedsiębiorcy przekonują, że konkretna data pozwoliłaby lepiej zaplanować wychodzenie z kryzysu wywołanego epidemią.
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz skierował apel do Premiera od ponad 100 organizacji przedsiębiorców o wyznaczenie i ogłoszenie daty zakończenia ograniczeń w działaniu przedsiębiorstw najpóźniej na dzień 1 lipca br.
Podkreślił tym samym, że konieczne jest podanie również konkretnych terminów kolejnych etapów wychodzenia z blokady.
Wskazał, że przedsiębiorcy muszą znać maksymalny okres, przez który będą finansować swój przestój. Nie mając natomiast wiedzy nt. konkretnego terminu otworzenia gospodarki, nie będą w stanie oszacować, czy ich na to stać, a w rezultacie utrzymać miejsc pracy. Dalsze mrożenie działalności przedsiębiorstw może w efekcie doprowadzić do załamania się finansów publicznych oraz dwucyfrowego wskaźnika bezrobocia.
Rzecznik powołał się na wzór Czech, Austrii i Danii, które rozpoczęły już ścieżkę systematycznego powrotu do gospodarczej normalności. Jednocześnie zaznaczył, że konieczne jest zastosowanie wszystkich dostępnych metod zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom i klientom. Równolegle ocenił, iż dotychczasowe działania rządu w celu walki z epidemią, wypłaszczania krzywej zachorowań oraz przygotowania służby zdrowia były w pełni zrozumiałe, dzięki czemu aktualnie jest możliwe przejście do działań na rzecz stopniowego uwalniania gospodarki.
W poniedziałek (18.05) rozpoczyna się kolejny etap odmrażania gospodarki - otwierane będą, choć nadal w reżimie sanitarnym, m.in. salony fryzjerskie, kosmetyczne i restauracje.
Przygotowywane przez resort finansów rozporządzenie dotyczące tzw. wirtualnych kas fiskalnych umożliwi stosowanie takich kas m.in. w branży transportowej, hotelarskiej i gastronomicznej - informuje Ministerstwo Finansów.
Przedsiębiorcy z Łap od wtorku (12.05) mogą starać się o ulgi w związku z trudną sytuacją wywołaną epidemią koronawirusa. Tamtejszy Urząd Miasta postanowił wprowadzić zwolnienia od podatku od nieruchomości.
Blisko połowa badanych firm ocenia swoja aktualną sytuację ekonomiczną jako złą, a ponad połowa spodziewa się jej pogorszenia w ciągu najbliższych trzech miesięcy - tak skutki kornawirusa ocenili przedsiębiorcy w badaniu dla Krajowego Rejestru Długów.
Zależy nam na ochronie możliwie wielu miejsc pracy, dlatego analizujemy wprowadzenie kolejnych instrumentów do tarczy antykryzysowej - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
13,2 mln zł z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego trafiło dotąd do podlaskich firm oraz osób samozatrudnionych na dofinansowanie wynagrodzeń w związku ze skutkami gospodarczymi pandemii koronawirusa. 20 firm dostało też 6,7 mln zł pożyczek.
Przedsiębiorcy będą mogli się ubiegać o kolejne dotacje w ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego.