Radio Białystok | Wiadomości | Ikona "Życiodajne źródło” w monasterze w Supraślu zaczęła wydzielać pachnący olej
To przejaw szczególnej łaski Bożej. Ikona "Życiodajne źródło”, która znajduje się w monasterze w Supraślu, zaczęła wydzielać pachnący olej, tzw. mirrę.
Uznaliśmy to za szczególne błogosławieństwo, zwłaszcza teraz - w trudnym czasie epidemii - mówi przeor monasteru w Supraślu, biskup supraski Andrzej.
Ta ikona ma na sobie koszulkę. I gdy ją przypadkowo odsłoniliśmy, naszym oczom ukazała się ikona, która cała była pokryta mirrem. Nie jest to przypadkowe i my to też przyjęliśmy jako przejaw szczególnej łaski Bożej. Pokrzepia tych, którzy starają się zmagać z wszelkimi przeciwnościami, a na pewno takim momentem jest ta epidemia
- mówi biskup supraski.
Hierarcha dodaje, iż wcześniej nie zauważano cudownego oleju na tej ikonie.
Jest to ikona, która ma około 20 lat. Jak zdjęliśmy koszulkę, to mirro już tam było. Podejrzewamy, że to mirro było wydzielane przez ikonę przez okres całej czterdziesiątnicy
- dodaje hierarcha.
Ikonę "Życiodajne źródło” wynoszono zawsze w czasie procesji podczas epidemii i chorób. Wierni mogą adorować cudowną ikonę, znajduje się ona na środku monasterskiej cerkwi.
Dzięki tym pieniądzom będą kontynuowane prace przy rekonstrukcji fresków w cerkwi klasztoru w Supraślu. Umowę na dotację w wysokości 40 tys. zł podpisali burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski i biskup supraski Andrzej.
XVI-, XVII- i XVIII-wieczne ikony z nieistniejących już podlaskich świątyń można od piątku oglądać na nowej wystawie stałej w Muzeum Ikon w Supraślu k. Białegostoku. W "Sali Podlasie" prezentowane są m.in. unikatowe XVII-wieczne ikony z prawosławnego monasteru w Supraślu.
Ok. 700 pielgrzymów wyruszyło w piątek z Białegostoku na dwudniowe uroczystości ku czci supraskiej ikony Matki Bożej.