Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy terytorialsi pomagają m.in. w ochronie granic Polski i wspierają kombatantów
Podlascy terytorialsi angażują się w coraz większą liczbę działań, które mają przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Pomagają m.in. w ochronie granic Polski i wspierają kombatantów.
WOT prowadzą operację "Odporna Wiosna"
W całym kraju Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą pierwszą w historii operację przeciwkryzysową pod kryptonimem "Odporna Wiosna" - mówi rzecznik 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej por. Łukasz Wilczewski.
Operacja "Odporna Wiosna" to szereg działań, zmierzających do jednego celu, jakim jest zatrzymanie transmisji koronawirusa. Terytorialsi m.in. dostarczają żywność, leki, wspierają służby sanitarne oraz samorząd terytorialny współpracują z ośrodkami pomocy społecznej, wspierają osoby potrzebujące, starsze. Opiekujemy się również kombatantami Armii Krajowej
- wylicza por. Łukasz Wilczewski.
Jak można przeczytać na oficjalnej stronie polskich terytorialsów, w całym kraju już 2,5 tys. żołnierzy WOT jest bezpośrednio zaangażowanych w przeciwdziałanie rozpowszechnianiu się pandemii koronawirusa. Następnych 22 tys. terytorialsów jest gotowych podjąć takie działania w ciągu 12 godzin od chwili zgłoszenia.
Żołnierze oddają krew
Żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej odpowiedzieli również na apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, dlatego oddają krew, a 26 marca w jednostce wojskowej w Białymstoku zorganizują akcję honorowego oddawania krwi.
Centrum Krwiodawstwa w Białymstoku na swojej stronie internetowej zamieściło apel o oddawanie krwi. Zachęca do tego osoby, które w ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną.
Żołnierze nawiązali również współpracę z ośrodkami pomocy społecznej i np. w Hajnówce pomogli już w dystrybucji żywności. Jednocześnie terytorialsi przetrzegają przed oszustami, którzy mogą próbować podszywać się pod żołnierzy.
W każdym przypadku kontaktu z osobami wspieranymi żołnierze WOT podejmują szczególne środki ostrożności. Tzw. zespoły zadaniowe wyposażone są w maseczki, środki dezynfekcji. Każdy zespół jest umundurowany, ubrany w odblaskową kamizelkę, elementem wyróżniającym jest oliwkowy beret. W razie wątpliwości i obaw przed oszustami osoby zaopatrywane powinny skontaktować się z najbliższym ośrodkiem pomocy społecznej, gdzie będą mogły potwierdzić taką wizytę
- czytamy w komunikacie WOT.
Kolejnym elementem akcji "Odporna Wiosna" jest całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia pomocy psychologicznej. Jest to propozycja dla osób samotnych, starszych, źle znoszących izolację, czy odczuwających stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa. Pod bezpłatnym numerem telefonu 800 100 102, wszystkie osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego mogą uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów.