Radio Białystok | Wiadomości | Wojewoda podlaski: szpital MSWiA w Białymstoku drugim po Łomży do opieki nad pacjentami z koronawirusem
Gdy w szpitalu w Łomży nie będzie już miejsc do opieki nad pacjentami z koronawirusem, szpital MSWiA w Białymstoku będzie drugim w regionie do świadczenia tej opieki - wynika z informacji przedstawionych w środę przez wojewodę podlaskiego.
We wtorek wojewoda Bohdan Paszkowski ogłosił, że szpital MSWiA w Białymstoku będzie drugim po szpitalu wojewódzkim w Łomży jednoprofilowym, zakaźnym, do przyjmowania pacjentów z koronawirusem.
Konferencja prasowa wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego dostępna jest na profilu Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.
W internetowym oświadczeniu zamieszczonym w środę w mediach społecznościowych wojewoda wyjaśnił, że szpital MSWiA ma być w gotowości, w drugiej kolejności po szpitalu wojewódzkim w Łomży.
Przekształcenie szpitala MSWiA ma się dokonać według odrębnych decyzji wojewody; ma być przyjęty harmonogram przekształcenia tego szpitala "do stanu gotowości" jako zakaźnego. Ma nie być ewakuacji pacjentów.
"(...) w tej chwili szpital MSWiA w Białymstoku ten swój stan gotowości do przekształcenia będzie osiągać, ale bez konieczności podejmowania w tym zakresie decyzji chociażby o ewakuacji pacjentów. Chcę, aby to wybrzmiało z tego powodu, że ten szpital został wyznaczony jako szpital, który będziemy mieli w stanie gotowości w przypadku, kiedy szpital w Łomży będzie musiał być uzupełniany o kolejny zakład opieki zdrowotnej, wyprofilowany do pacjentów z koronawirusem" - powiedział wojewoda.
Pierwszy zakażony w Podlaskiem pochodzi spod Białegostoku
We wtorek wieczorem w regionie potwierdzono pierwszy przypadek chorego z koronawirusem. To mężczyzna - jak wynika z naszych informacji 35-letni z powiatu białostockiego. Pacjent przebywa na oddziałach zakaźnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, jego stan szpital określa jako dobry, pacjent ma łagodne objawy choroby.
Szpital MSWiA będzie drugim szpitalem zakaźnym
Wojewoda Bohdan Paszkowski tłumaczył w środę dlaczego zdecydował o wyborze szpitala MSWiA jako drugiego do przekształcenia w zakaźny.
- Ta decyzja była wydana w oparciu o przesłanki dotyczące potencjału tego szpitala - mówił wojewoda.
Dodał, że szpitalem jednoimiennym nie mógł zostać Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) w Białymstoku, bo to największy szpital w regionie i najbardziej specjalistyczny, który udziela świadczeń niedostępnych nigdzie indziej w regionie, niewskazana jest także ewakuacja pacjentów z tej placówki. "Chronimy ten szpital przed wyłączeniem" - mówił o szpitalu USK wojewoda.
W Łomży przeciwko przekształceniu jedynego szpitala w tym mieście w zakaźny protestują mieszkańcy, personel placówki podnosząc, że nie jest do tego przygotowany. We wtorek Rada Miejska Łomży zaapelowała do premiera, ministra zdrowia, wojewody o wycofanie się z tych decyzji. Szpital w Łomży podlega samorządowi województwa podlaskiego.
Do Łomży trafił pierwszy transport maseczek, kombinezonów i innych środków ochrony
O łomżyńskim szpitalu wojewoda mówił w środę, że ewakuowano z niego pacjentów do innych placówek. "W tej chwili szpital jest w stanie gotowości" - powiedział Paszkowski. Poinformował, że w nocy z wtorku na środę do szpitala dotarł transport z Agencji Rezerw Materiałowych z tysiącem kombinezonów ochronnych, maseczek i innych środków ochrony osobistej dla personelu medycznego.
Paszkowski przypomniał, że od dwóch dni w szpitalu w Łomży jest nowy dyrektor, który pracuje nad przygotowaniem szpitala do bycia zakaźnym. Wojewoda przypomniał również, że w poniedziałek w szpitalu w Łomży przebywała grupa konsultantów wojewódzkich, by "udzielić pomocy" personelowi szpitala przygotować się do nowych zadań.
W podlaskich szpitalach leży 5 osób z podejrzeniem zakażenia koranowirusem, ponad 270 objętych jest kwarantanną i ponad 450 nadzorem epidemiologicznym.