Radio Białystok | Wiadomości | Słoneczniki, malwy, świnki i kury - nowy mural w Białymstoku [zdjęcia]
Na jednej ze ścian budynku przy Szkole Podstawowej nr 20 w Białymstoku powstało malowidło z wiejskim krajobrazem. Są tam m.in. stare drewniane płoty, zwierzęta gospodarskie i rośliny.
Ten mural ma przypominać o dawnej historii osiedla Skorupy w Białymstoku. Namalował Rafał Roskowiński - autor Gdańskiej Szkoły Muralu wspólnie z dziećmi z podstawówki.
Uczniowie mówili, że chętnie wzięli udział w tym projekcie i malowali krajobraz, którego już praktycznie nie ma na osiedlu Skorupy, a kiedyś był codziennością. Rafał Roskowiński mówi, że inspiracją była chęć stworzenia pracy, która pokazywałaby tożsamość Skorup.
- Stąd motywy stodoły, słoneczników, malw, płotów, kur czy koguta nieodzownie związanych z tą ziemią - mówi Rafał Roskowiński.
W realizację projektu "W poszukiwaniu tożsamości osiedla Skorupy" zaangażowany był również Piotr Znaniecki z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku.
- W miejsce starej, drewnianej, ale też murowanej zabudowy wkraczają bloki, obiekty handlowe i przemysłowe i przez to dzielnica zmienia swój wiejski charakter. Teraz już mało z tego zostało, ale w pamięci starszych mieszkańców oraz na zdjęciach cały czas ten stary charakter jest zachowany - mówi Piotr Znaniecki.
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 w Białymstoku Mariusz Sokołowski mówi, że malowidło powstało na starym i zniszczonym szkolnym budynku. Przez pomalowanie ściany - budynek nie będzie już straszył wyglądem.
- Uczniowie tylko czekają na taką możliwość, żeby wyjść ze szkoły i zrobić coś kreatywnego, coś co pozwala im się samorealizować - mówi Mariusz Sokołowski.
Osiedle Skorupy leży we wschodniej części Białegostoku. Zostało przyłączone do miasta wraz z innymi wsiami w 1919 roku, czyli w roku odzyskania przez Białystok niepodległości.