Radio Białystok | Wiadomości | Uroczystości upamiętniające bohaterską walkę w okolicach miejscowości Grzędy
W miejscowości Grzędy koło Rajgrodu 75 lat temu około 400 partyzantów walczyło przeciw przeważającym siłom niemieckim.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Niemcy nie mogli sobie pozwolić na tak duże zgrupowanie partyzanckie na tyłach frontu. Otoczyli Polaków i doszło do całodziennej walki. W niedzielę (8.09) kilkaset osób spotkało się przy leśniczówce w Grzędach, żeby uczcić pamięć walczących.
Było to największe starcie oddziałów partyzanckich AK w ramach Akcji „Burza” z Niemcami między Wilnem a Warszawą. Niemal 400-osobowy oddział partyzancki pod dowództwem rotmistrza Wiktora Konopko ps. „Grom” prowadził walki z dziesięciokrotnie liczniejszymi oddziałami niemieckimi. W bitwie zginęło ok. 110 partyzantów i ok. 1500 Niemców. Do dziś dokładna liczb ofiar nie jest znana.
Dwie nierówne walki polskich sił przeciwko Niemcom w czasie II wojny światowej - w Wiźnie i Grzędach koło Rajgrodu będą dzisiaj wspominali mieszkańcy tych miejscowości.
W Białymstoku odbyły się w piątek (6.09) główne obchody związane z XIX Międzynarodowym Marszem Pamięci Zesłańców Sybiru. To doroczna uroczystość religijno-patriotyczna, która ma przypominać historię wywózek na Wschód i upamiętniać tych, którzy z zesłania nie wrócili.
Wójt gminy Brańsk oraz wójt gminy Wyszki w partnerstwie z Fundacją PZU zapraszają na uroczystość 80. rocznicy Bitwy pod Olszewem przy pomniku żołnierzy Wojska Polskiego i ludności cywilnej w Olszewie.
IPN przygotowuje przetarg na wykonawcę kolumbariów na cmentarzu wojskowym w Białymstoku. Po kilku latach od prac ekshumacyjnych, spoczną tam szczątki 385 osób odkryte na terenie miejscowego aresztu śledczego, ofiary z czasów wojny i okresu powojennego.