Radio Białystok | Wiadomości | Wręczono noty identyfikacyjne rodzinom ofiar komunistycznego reżimu i zbrodni dokonanych przez UPA
Instytut Pamięci Narodowej w Pałacu Prezydenckim przekazał rodzinom noty identyfikacyjne 24 ofiar terroru komunistycznego i zbrodni dokonanych przez UPA. Wśród nazwisk (17.06) ogłoszonych są nazwiska dwóch ofiar odnalezionych w województwie podlaskim.
Dwaj żołnierze to bracia Zygmunt i Lucjan Marchelowie
Dwaj żołnierze NSZ-NZW, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN Oddział w Białymstoku to bracia Zygmunt i Lucjan Marchelowie.
Obaj urodzili się w wsi Wojtkowice Glinna w pow. wysokomazowieckim. Starszy Zygmunt w 1921 roku, młodszy Lucjan w 1926. W czasie okupacji niemieckiej należeli do lokalnej siatki Narodowych Sił Zbrojnych. Podczas akcji "Burza” walczyli w oddziale por. Franciszka Malinowskiego "Buksy”. Lucjan został ranny i trafił do szpitala w Brześciu, gdzie przez kilka miesięcy był leczony i przechodził rehabilitację. W 1945 r. nielegalnie przekroczył linie Curzona i przedostał się do rodzinnej miejscowości, w której kontynuował leczenie postrzelonej nogi. Zygmunt od września 1945 r. był w oddziale Narodowego Zjednoczenia Wojskowego ppor. Jana Boguszewskiego "Bitnego”.
Na przełomie lutego i marca 1946 r. obaj bracia pełnili służbę w miejscowym oddziale funkcjonującym w strukturach 3. Wileńskiej Brygady NZW kpt. Romualda Rajsa "Burego”. Po aresztowaniu w grudniu 1946 r. w rodzinnej miejscowości osadzono ich w areszcie w Ciechanowcu. Wyrokiem z 27 grudnia 1946 r. Wojskowego Sądu Rejonowego w Białymstoku, który jako Sąd Doraźny obradował na sesji wyjazdowej w Wojtkowicach Glinnie, zostali skazani na karę śmierci. W rozprawie, która rozpoczęła się o 10:45 na terenie rodzinnego gospodarstwa braci Marchelów, uczestniczyło w charakterze "widzów” około 500 osób doprowadzonych z okolicznych miejscowości. Wyrok został wykonany natychmiast po ogłoszeniu wyroku, tego samego dnia o godz. 13:10.
Ciał nie wydano rodzinie, jednak po kilku miesiącach, kilkanaście kilometrów od miejsca egzekucji zostały odnalezione zwłoki. Pod osłoną nocy rodzina pochowała ciała w nieoznakowanej mogile na terenie cmentarza w Ciechanowcu, a proboszcz parafii poświadczył to wpisem do księgi zgonów.
Szczątki Zygmunta i Lucjana Marchelów zostały odnalezione we wrześniu 2017 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu parafialnym w Ciechanowcu.