Radio Białystok | Wiadomości | Młodzi Izraelczycy oddali w Białymstoku hołd żydowskim powstańcom
Młodzież z izraelskiego miasta Yehud oddała w czwartek (28.03) wieczorem przy pomniku Bohaterów Getta w Białymstoku hołd żydowskiej społeczności. To doroczna wizyta młodzieży, której celem jest przybliżanie historii Żydów w Polsce.
Miasto Yehud w Izraelu jest miastem partnerskim Białegostoku
Miasto Yehud w Izraelu jest miastem partnerskim Białegostoku. W tym roku do Polski przyjechała grupa 500 osób, uczniów liceum w Yehud, a także ich rodzice i nauczyciele.
Uroczystości w Białymstoku odbyły się przy pomniku Bohaterów Getta na placu im. Mordechaja Tenenbauma, w miejscu dawnego cmentarza gettowego. Powstanie w białostockim getcie, które wybuchło 16 sierpnia 1943 roku, historycy uważają za drugi pod względem wielkości, po Warszawie, zryw ludności żydowskiej w walce z hitlerowcami.
Złożono wieńce przy pomniku upamiętniającym żydowskich powstańców
Władze obu miast oraz izraelskiej szkoły złożyły wieńce przy pomniku upamiętniającym żydowskich powstańców.
Jak mówiła burmistrz Yehud Yeala Machlis, to ważne, że w jednym miejscu Polacy i Izraelczycy stoją razem. Mówiła, że plac nosi imię żydowskiego bojownika Tenenbauma, który stanął na czele powstania z białostockim getcie. - Historia jego odwagi jest jedną z wielu historii żydowskich ludzi w okropnych czasach, którzy nie chcieli się poddać i walczyli o wolność - dodała.
Burmistrz zwracając się do uczniów mówiła, że to bardzo ważne, aby pamiętać o tych wszystkich ludziach, którzy zginęli z rąk nazistów. - To nasz obowiązek, aby ta historia się nie powtórzyła - dodała.
Yeala Machlis powiedziała, że historia Yehud jest powiązana z historią Białegostoku. Mówiła, że ocaleli białostoccy Żydzi założyli w Yehud dzielnicę Kiriat Białystok i budowali to miasto, w izraelskim mieście jest też ulica Tenenbauma. Podkreślała chęć zacieśniania partnerstwa między dwoma miastami.
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski mówił, że zebrali się w tym miejscu, "by wspólnie oddać hołd ofiarom tego dramatycznego zrywu, a także wszystkim, którzy stracili życie wskutek realizacji nazistowskiej polityki nienawiści". - Powstanie w białostockim getcie nie sposób traktować wyłącznie tylko w kategoriach zrywu, była to walka o życie i godność oraz o wartości, które niemieccy zbrodniarze próbowali bezskutecznie zniszczyć - powiedział Tadeusz Truskolaski.
Podkreślał, że społeczność żydowska tworzyła to miasto, miała swój wkład w rozwój jego kultury, gospodarki i tradycji. Dodał, że Białystok pamięta o tej społeczności, powstaje coraz więcej inicjatyw, rośnie też zainteresowanie białostoczan wspólną historią.
Tadeusz Truskolaski wyraził nadzieję, że to czwartkowe spotkanie zacieśni kontakty między Białymstokiem a Yehud oraz otworzy drogę do kolejnych spotkań i inicjatyw "mających na celu utrwalanie naszego dziedzictwa".
Młodzież z Yehud będzie w Polsce przez tydzień
Młodzież z Yehud będzie w Polsce przez tydzień. Jak mówiła dziennikarzom Machlis, młodzież w ten sposób może poznać historię żydowskiej społeczności, która żyła w Polsce. Dodała, że podczas wizyty odwiedzą miejsca ważne dla historii tej społeczności. W planach jest m.in. odwiedzenie Warszawy oraz obozów zagłady na Majdanku i w Oświęcimiu.