Radio Białystok | Wiadomości | Władze Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zachęcają do pracy w Centrum Psychiatrii lekarzy z Białorusi
Ta inicjatywa może pomóc w skompletowaniu kadry do powstającego w Białymstoku Centrum Psychiatrii dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zawarł umowę dotyczącą współpracy naukowej z Kliniką Psychiatrii Dziecięcej w Mińsku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jak mówi rzecznik białostockiej uczelni Marcin Tomkiel umowa (zawarta na 5 lat z możliwością jej przedłużenia) zakłada: wymianę personelu, naukowców, lekarzy i pracowników administracyjnych, rozwój i wdrażanie wspólnych badań i programów szkoleniowych, wymianę informacji, materiałów i publikacji naukowych, wspólną publikację instrukcji i monografii w zakresie medycyny oraz organizację wspólnych konferencji naukowych i sympozjów.
Inicjatorem podpisania umowy z kliniką z Mińska jest kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Napoleon Waszkiewicz. Jak mówi, jego głównym celem było pozyskanie kadry do Białegostoku.
Władze uczelni liczą, że białoruscy psychiatrzy dziecięcy podejmą pracę w Białymstoku, gdy rozpocznie już działalność Centrum. Powstanie ono w sąsiedztwie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego.
Docelowo ma mieć około 36 łóżek dla dzieci i młodzieży i około 40 łózek dla dorosłych. Władze uczelni liczą, że obiekt powstanie w ciągu dwóch i pół roku. Zanim dojdzie do budowy Centrum - w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym, jesienią może powstać oddział psychiatryczny. Na początek będzie tam około 20 łóżek.
W Podlaskiem od lat nie ma stacjonarnego oddziału psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej, tacy pacjenci trafiają do szpitali w innych województwach.
To ma ułatwić białostoczanom dotarcie do psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów. Przez kolejne 3 lata będzie działał w mieście Ośrodek Dziennego Pobytu dla Dzieci i Młodzieży z Problemami Zdrowia Psychicznego.
Centrum Psychiatrii dla dzieci, młodzieży i dorosłych powstanie w sąsiedztwie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku – poinformowano w środę (23.01) na konferencji prasowej.
Nie tylko brak pieniędzy, ale przede wszystkim brak lekarzy - to największy problem opieki psychiatrycznej w Polsce.