Radio Białystok | Wiadomości | W USK w Białymstoku powstało Uniwersyteckie Centrum Onkologii
Uniwersyteckie Centrum Onkologii powstało w miejsce dotychczasowego pododdziału ginekologii onkologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Oprócz leczenia pacjentek będzie się też zajmować badaniami naukowymi nad rakiem jajnika.
Zawieszono tablicę z nazwą centrum
W środę (13.03) dyrektor szpitala USK Marek Karp i kierujący Uniwersyteckim Centrum Onkologii dr hab. Paweł Knapp zawiesili tablicę z nazwą centrum. USK jest najbardziej specjalistycznym szpitalem w woj. podlaskim.
Pododdział ginekologii onkologicznej działał od roku, do dyspozycji pacjentek z różnymi nowotworami onkologicznymi było tam 12 łóżek. Przyjęto w tym czasie 1,3 tys. pacjentek, przeprowadzono prawie 250 operacji (m.in. 50 operacji raka jajnika, ponad 70 operacji raka endometrium) i 475 drobniejszych zabiegów, ponad 280 pań leczono chemioterapią – poinformowano w środę na konferencji prasowej w nowym Uniwersyteckim Centrum Onkologii.
Centrum mieści się teraz w innym miejscu w szpitalu. Ma teraz 24 łóżka dla pacjentek. Dr hab. Paweł Knapp podkreślił, że powiększenie oddziału wynika z potrzeb, bo dotychczasowy "przestał być wydolny", co wynika z liczby przyjmowanych pacjentek z regionu i z innych województw.
- Skala problemu jest olbrzymia – mówił Knap i dodał, że wciąż zdarza się, że pacjentki trafiają na leczenie w zaawansowanym stadium choroby, coraz więcej jest też przypadków raka u młodych kobiet.
Zaznaczył, że atutem placówki jest wielodyscyplinarność. Polega ona na tym, że w szpitalu na miejscu do dyspozycji są natychmiast lekarze innych specjalności, np. chirurdzy ogólni, chirurdzy naczyń, chirurdzy plastyczni, którzy niejednokrotnie są potrzebni w związku ze skomplikowanymi, trwającymi wiele godzin operacjami z ginekologii onkologicznej.
- Jesteśmy przygotowani na różne sytuacje krytyczne, które również dzieją się w trakcie zabiegu operacyjnego – mówił Knapp. Dodał, że w centrum operowane są najcięższe, bardzo trudne przypadki pacjentek z zaawansowanymi nowotworami, ryzyko powikłań w takich sytuacjach jest duże. Zdarzało się, że z takich konsultacji śródoperacyjnych trzeba było korzystać. - Ta wielospecjalistyczność jest w chwili obecnej bezwzględnie wymagana i jak najbardziej pożądana – podkreślił Knapp.
UCO chce rozszerzać swą działalność
UCO chce rozszerzać swą działalność. Paweł Knapp poinformował, że we współpracy z Centrum Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku będą prowadzone badania naukowe nad rakiem jajnika, zwłaszcza genetyką tej choroby.
- Zaczęliśmy w zasadzie prowadzić badania naukowe nad biologią i genetyką nowotworu, szczególnie nad rakiem jajnika, bo to jest choroba bardzo podstępna, atakuje nasze panie niespodziewanie – mówił Knapp. Dodał, że specjaliści będą np. szukać testów diagnostycznych, które pozwoliłyby szybciej diagnozować tego raka. Zaznaczył także, że prowadzenie badań naukowych jest kluczowe w działaniu takich centrów.
Leczona w centrum jest m.in. pani Dorota. Mówiła dziennikarzom, że w 2018 r. choroba się u niej wznowiła (zachorowała w 2008 r.), w innych miejscach słyszała od lekarzy, że powinna pomyśleć o opiece paliatywnej. Teraz jest po operacji, przyjmuje chemioterapię. - Dostałam taką szansę, że jednak nie zostaję sama – opowiadała. Mówiła o ważnym wsparciu ze strony całego personelu oddziału. - Jestem dobrej myśli, mam nadzieję szybko wrócić do pracy – dodała pacjentka.
Przy oddziale działa skupiające pacjentki Stowarzyszenie "Eurydyki". Oddział prowadzi różne akcje edukacyjne dla pań. Najbliższą – z bezpłatnymi badaniami cytologicznymi, USG piersi – jeśli będą takie wskazania – zaplanowano na 21 marca. Nie zabraknie porad kosmetologicznych, np. o tym, jak dbać o skórę w chorobie onkologicznej.