Radio Białystok | Wiadomości | W USK w Białymstoku można szybko wykonać badanie, który wykryje tętniaka aorty brzusznej

W USK w Białymstoku można szybko wykonać badanie, który wykryje tętniaka aorty brzusznej

autor: Renata Reda

14.01.2019, 13:50, akt. 14:11

To schorzenie, które zagraża naszemu życiu. Tętniak aorty brzusznej - może powodować pewne dolegliwości, ale zdarza się też, że nie ma żadnych objawów. Ale jest bardzo szybkie, nieinwazyjne badanie, które go wykryje. To USG.

Otwarcie sali hybrydowej w USK, fot. Renata Reda
Otwarcie sali hybrydowej w USK, fot. Renata Reda

I takie badania w ramach Ogólnopolskiego Programu Badań Przesiewowych w Kierunku Tętniaka Aorty Brzusznej wykonuje Klinika Chirurgii Naczyń i Transplantacji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

W poniedziałek (14.01) rozpoczyna się kolejna tura badań i zapisów na USG.

- Zapisy są telefoniczne. Warunek pierwszy, skończone 65 lat. Pozostałe warunki są identyfikowane podczas rozmowy telefonicznej, takiej teleankiety, którą przeprowadzamy z pacjentem podczas jego rejestracji. Badania będą trwały cały rok i na początku przyszłego. Prawdopodobnie ministerstwo zgodzi się, abyśmy przebadali nawet 1000 osób - informuje kierowniki kliniki dr hab. Jerzy Głowiński.

Na tętniaka aorty brzusznej są narażane zwłaszcza osoby starsze.

- Przyjmuje się, że szczególnie narażone są osoby po 65. roku życia. Czynniki ryzyka sercowo naczyniowe, czyli nadciśnienie, otyłość, palenie papierosów. U tych osób nie tylko zawał grozi, ale również tętniak i jego pęknięcie - mówi dr. hab. Jerzy Głowiński.

Doktor Adam Płoński dodaje, że jeśli USG wykaże tętniaka, to pacjent trafi pod opiekę poradni chirurgii naczyń USK.

- I będziemy monitorować takiego pacjenta, rozwój tego tętniaka. My już wtedy we własnym zakresie będziemy wykonywali te badania ultrasonograficzne, które będą nam mówiły, kiedy wkroczyć z leczeniem operacyjnym - mówi Adam Płoński.

Na badania można zapisać się pod białostockim numerem telefonu 669-476-432 lub warszawskim 22-417-13-25 od poniedziałku do piątku od godz. 9:00 do godz.18:00.

Według Głównego Urzędu Statystycznego w Podlaskiem jest prawie 200 tysięcy osób powyżej 65. roku życia. Tętniaka aorty brzusznej może mieć nawet 10 tysięcy osób.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Naukowcy z UMB będą pracować nad aplikacją do wczesnego wykrywania chorób poprzez analizę głosu

10.01.2019, 14:16

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i krakowska firma Techmo otrzymały 10 milionów złotych na innowacyjne badania, które pomogą opracować system diagnostyki komputerowej tzw. "VAMP" (Voice Analysis for Medical Professionals).


Uniwersytet Medyczny w Białymstoku otrzymał grant na innowacyjne badania

8.01.2019, 16:42

Narodowe centrum badań i rozwoju przyznało na to grant w wysokości 10 milionów złotych.


Tętniak aorty brzusznej

8.01.2019, 09:05

To schorzenie, które zagraża naszemu życiu. Tętniak aorty brzusznej - może powodować pewne dolegliwości, ale zdarza się też, że nie ma żadnych objawów. Człowiek nawet nie wie, że jest chory i jego życie jest zagrożone.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok