Radio Białystok | Wiadomości | Najlepsi naukowcy i dydaktycy dostali nagrody rektora UMB

Najlepsi naukowcy i dydaktycy dostali nagrody rektora UMB

17.12.2018, 14:58, akt. 15:05

Naukowcy, którzy publikują najwięcej, zdobywcy patentów oraz grantów badawczych, a także dydaktycy dostali w poniedziałek (17.12) doroczne nagrody rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Fotolia.com
Fotolia.com

Nagrodzono ok. 500 osób

- Łącznie nagrodzono około pięciuset osób, łączna suma nagród to ok. 1,2 mln zł - poinformował rzecznik uczelni Marcin Tomkiel.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jest jedną z najlepszych uczelni medycznych w Polsce. Rektor UMB prof. Adam Krętowski powiedział podczas uroczystości, że poziom uczelni wciąż się podnosi, a nagrodami honorowani są wszyscy ci, którzy jak określił - są "awangardą i ciężko pracują na to, by Uniwersytet Medyczny w Białymstoku coś znaczył".

- Marka naszego uniwersytetu jest coraz bardziej rozpoznawalna - mówił rektor Krętowski. Podkreślał, że to właśnie nagrodzeni naukowcy na to pracują. Mówił, że naukowcy publikują coraz więcej i to w coraz lepszych pismach, zdobywają także granty naukowe. Dodał, że również nagrody za dydaktykę są ważne, bo dydaktycy to "sól" uczelni, bardzo ważna część działalności uniwersytetu.

Nagrody odebrali specjaliści z różnych dziedzin

Nagrody odebrali specjaliści z różnych dziedzin. Np. prof. Maria Borawska została nagrodzona m.in. za badania nad pozytywnym wpływem substancji pszczelich na glejaka mózgu. Przypomniała, że udało się - we współpracy z komercyjnym podmiotem - doprowadzić do tego, że powstał certyfikowany przez uczelnię suplement diety.

- I ten suplement diety, mam nadzieję, dalej tym chorym będzie przynosił widoczne efekty zdrowotne w połączeniu ze zmianą diety, sposobu żywienia - powiedziała dziennikarzom prof. Borawska. Prowadzone są także badania z wykorzystaniem łącznym ekstraktu z propolisu ze świeżym zielem dziurawca, które - jak podkreśliła - również wykazują pozytywne efekty.

W ostatnim czasie zespół prof. Borawskiej pracuje również nad oznaczaniem w żywności różnych pierwiastków: toksycznych i korzystnych. Badano np. mazurskie ryby. Wkrótce naukowcy będą wyniki swoich badań dotyczących żywności i żywienia, m.in. nad jadalnymi grzybami - np. czernidłakiem kołpakowatym - prezentować na międzynarodowej konferencji w Lizbonie.

Nagrodę naukową I stopnia dostała dr Katarzyna Niemirowicz-Laskowska m.in. za badania nad sztuczną śliną. Wspólnie z prof. Haliną Car, specjalistami z Politechniki Białostockiej i firmą Nantes Nanotechnologia prowadzi badania nad preparatem sztucznej śliny (na bazie mucyny), zakończone uzyskaniem patentu.

W rozmowie z dziennikarzami Niemirowicz-Laskowska wyjaśniła, że patent to pierwszy etap komercjalizacji tych badań. Nagroda, którą dostała przyznana jest także za publikacje naukowe. Niemirowicz-Laskowska podkreśliła, że są one tworzone zespołowo. - Wszyscy nad tym pracują. I naukowcy z zagranicy i naukowcy tutaj, doktoranci, studenci, adiunkci i profesorowie - podkreśliła Niemirowicz-Laskowska.

Rektor Krętowski zapewniał, że uczelnia dołoży wszelkich starań, aby zmiany, które będą wdrażane w związku z reformą nauki nie były "rewolucją, a łagodną ewolucją", np. w nowej formule oceny osiągnięć naukowych pracowników.

Krętowski przypomniał, że wielu szczegółów jeszcze nie ma, natomiast wiadomo, że pracownicy będą wybierali czy będą się zajmować nauką, dydaktyką( bez obowiązku doktoryzowania się i habilitacji), czy łączyć jedno i drugie. Będzie to wpływać także na ocenę uczelni, danej dyscypliny, co wpłynie także na finanse. Podkreślał, że nie zmieni się natomiast to, że ważne są publikacje wyników badań, by były one jak najlepsze, jak najwyżej punktowane.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS









"Simona Kossak", fot. Karolina Grabowska, źródło: next-film/mat.pras.
FILM
21.11.2024, 09:22, akt. 22.11.2024, 10:07

Film "Simona Kossak" przedpremierowo w Białymstoku











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok