Radio Białystok | Wiadomości | Światowy Dzień Walki z Cukrzycą - w Białymstoku można zbadać się za darmo
Nazywana jest epidemią XXI wieku. To cukrzyca, na którą w Polsce choruje około 3 mln ludzi. Dodatkowo - mnóstwo osób nawet o tym nie wie, więc się nie leczy.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W środę (14.11) przypada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Z tej okazji - w najbliższą sobotę (17.11) w Białymstoku można będzie zrobić darmowe badanie poziomu cukru we krwi.
Wbrew powszechnej opinii na cukrzycę chorują nie tylko osoby otyłe. Coraz częściej problem dotyczy też dzieci. Cukrzyca to jedna z najczęściej występujących chorób przewlekłych. Liczba cierpiących na nią osób stale rośnie i - według ekspertów - ta tendencja będzie się utrzymywać.
Nieleczona cukrzyca prowadzi do bardzo poważnych powikłań, jak zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek wymagająca dializ lub przeszczepów, utrata wzroku, amputacje kończyn. Dlatego warto się badać - podkreślają lekarze.
W sobotę w Białymstoku można się za darmo zbadać w Przychodni Diabetologicznej Popula - przy Alei Piłsudskiego 4a. Można przychodzić od 9:00 do 17:00.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia - w 1980 r. na świecie było 108 mln chorych na cukrzycę, a w 2014 - już 422 mln.
W najbliższą sobotę (10.11) za darmo będzie można zmierzyć poziomu cukru we krwi i ciśnienie tętnicze oraz porozmawiać z dietetykiem.
Aż 38 proc. Polaków nie podejmuje aktywności fizycznej nawet raz w miesiącu, choćby takiej, jak rekreacyjne spacery, czy jazda na rowerze do pracy – wynika z najnowszego badania aktywności fizycznej i sportowej Polaków.
Z tą chorobą zmaga się ponad 400 milionów osób na świecie, w Polsce - około 3 milionów. W środę (27.06) obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.
W Światowym Dniu Cukrzycy o tej groźnej chorobie mówić będzie prof. Maria Górska, endokrynolog i wieloletnia kierownik Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Bezpłatne badania profilaktyczne proponują mieszkańcom studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku należący do Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego.
Schudnąć dzięki diecie i ćwiczeniom, bez leków, pomagają pacjentom specjaliści z Zakładu Dietetyki i Żywienia Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Sprawdzają też, czy SMS od dietetyka lub rozmowa z nim przez internet pomaga w odchudzaniu.