Radio Białystok | Wiadomości | Święto patronów skitu w Odrynkach - 500 lat od objawienia
Jedyna w Polsce prawosławna pustelnia w Odrynkach koło Narwi czci w sobotę (15.09) pamięć patronów - świętych: Antoniego i Teodozjusza Kijowsko-Pieczerskich.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Skit w Odrynkach utworzono w 2009 r. Organizacją życia pustelniczego zajmuje się tam ojciec Gabriel, znany zielarz, w przeszłości przełożony Klasztoru w Supraślu.
Tegoroczne uroczystości mają charakter jubileuszowy. 500 lat temu w miejscu powstania skitu, księciu Michałowi Wiśniowieckiemu objawiła się ikona św. Antoniego. W Odrynkach stoi dziś pomnik upamiętniający to wydarzenie.
Święta liturgia w skicie rozpocznie się o 10:00.
Modlitwa, cisza i spokój przyciągają wiernych, którzy odwiedzają prawosławny skit w Odrynkach. To pustelnia, odosobnione miejsce życia mniszego w uroczysku Kudak koło Narwi. Główne uroczystości w skicie to święto ku czci jego patronów - Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich. W audycji usłyszymy relację z nabożeństwa całonocnego czuwania w skicie w Odrynkach.
We wsi Odrynki koło Narwi, gdzie znajduje się jedyna w kraju prawosławna pustelnia, odbyły się w piątek (15.09) główne obchody ku czci Św. Antoniego i Teodozjusza Kijowsko-Pieczerskich, patronów tego miejsca. To centralne święto w tym miejscu.
Skit w Odrynkach - nie jest atrakcją typowo turystyczną - to przede wszystkim miejsce kultu, odwiedzane przez ludzi wierzących. Nie oznacza to jednak, że nie mogą zaglądać tam turyści. O skicie opowiada przewodnik RO PTTK Anna Kraśnicka.