Radio Białystok | Wiadomości | Mija 77 lat od zagłady pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy

Mija 77 lat od zagłady pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy

autor: Marcin Mazewski

29.08.2018, 14:44, akt. 15:36

Przy pomniku Ofiar Faszyzmu w Nowosiółkach koło Białegostoku upamiętniono kilkuset pacjentów Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy, w 1941 roku zamordowanych przez Niemców w pobliskim lesie.

77. rocznica zagłady pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy, fot. Izabela Muczyńska
77. rocznica zagłady pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy, fot. Izabela Muczyńska


0:00
0:00
77 lat od zagłady pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W uroczystościach w 77. rocznicę tych tragicznych wydarzeń wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk, dyrekcja i pracownicy szpitala, przedstawiciele IPN. Po okolicznościowych wystąpieniach i modlitwach za zmarłych przy pomniku złożono kwiaty.

Pierwsi pacjenci w 1930 r.

Szpital Psychiatryczny w Choroszczy pierwszych pacjentów przyjął w 1930 roku, po adaptacji budynków dawnej fabryki włókienniczej w tym mieście. Działa do dziś; obecnie jest placówką samorządu województwa podlaskiego. Leczy się tam kilkaset osób.

Jak wynika z publikacji "Losy chorych psychicznie ze szpitala w Choroszczy w latach 1939-1945" autorstwa jego byłego dyrektora Tadeusza  Borowskiego, do wybuchu II wojny światowej szpital przyjmował jednorazowo ok. 2 tys. chorych. Część z nich leczona była w szpitalu, ale większością zajmowali się mieszkańcy ok. 30 pobliskich wsi i miast w  swoich domach w ramach tzw. opieki domowej.

Szpital w rękach okupantów

W czasie wojny obiekt był w rękach okupantów. Pod koniec 1940 roku władze radzieckie postanowiły szpital zlikwidować, aby w jego budynkach rozmieścić wojsko. Wywieziono wtedy część chorych do szpitali w głąb Związku Radzieckiego. Pozostałych umieszczono w miejscowej plebanii, którą zamieniono na szpital. W sierpniu 1941 roku, gdy północno-wschodnia część Polski okupowana była przez Niemców, szpital w plebanii zlikwidowano. Według przywołanych w publikacji statystyk pod opieką placówki było wówczas ok. 100 pacjentów leczonych stacjonarnie i ponad 550 osób przebywających u opiekunów.

Zamordowano ponad 400 chorych

W dniach egzekucji najpierw do lasu w Nowosiółkach niedaleko Choroszczy, gdzie wykopane były już doły, przewieziono pacjentów przebywających w szpitalu i rozstrzelano. Następnie Niemcy kazali opiekunom przywieźć wszystkich chorych przebywających pod ich opieką do Choroszczy, skąd zwozili ich do lasu i tam mordowali.

Według informacji zebranych z różnych źródeł przez Borowskiego, hitlerowcy rozstrzelali w sumie 464 chorych, likwidując zarówno szpital,  jak i tzw. opiekę pozazakładową. Kilka osób udało się uratować ich  opiekunom.

W historii szpitala opisanej na jego stronie internetowej liczbę 464 chorych, zamordowanych w masowej egzekucji, przyjmuje się za minimalną. W opiece pozazakładowej i szpitalu przebywało bowiem wówczas ok. 700 osób.

Śledztwo IPN

Pion śledczy białostockiego oddziału IPN prowadził śledztwo dotyczące masowych straceń dokonanych w latach 1941-44 przez hitlerowców w  Nowosiółkach; wśród zbrodni wyjaśnianych w tym śledztwie była również sprawa zabójstwa pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy. Na podstawie m.in. kwerend w archiwach udało się ustalić personalia 11 osób spośród ofiar tej zbrodni. Z końcem 2014 roku postępowanie zostało umorzone - głównie dlatego, że nie ustalono tożsamości sprawców.



źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Via Carpatia, Via Baltica, sortownia Poczty Polskiej w programie PiS dla regionu

24.08.2018, 19:31

Nie ujawniają jeszcze listy kandydatów, ale za to prezentują wstępny program wyborczy.


Uczniowie Zespołu Szkół w Choroszczy doczekali się nowego boiska

21.08.2018, 10:10

To inwestycja, na którą czekali uczniowie i amatorzy aktywnego wypoczynku w Choroszczy. Przy zespole szkół powstało wielofunkcyjne boisko.


Minimum 300 zł podwyżki dostaną najmniej zarabiający pracownicy szpitala psychiatrycznego w Choroszczy

4.08.2018, 11:01

Podwyżki wywalczyli psychiatrzy, wzrostu wynagrodzeń domagają się pielęgniarki - na razie bezskutecznie. Chodzi o szpital psychiatryczny w Choroszczy. Po wielu tygodniach negocjacji związkowcom udało się natomiast osiągnąć porozumienie z dyrekcją w sprawie płac dla najmniej zarabiających pracowników.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok