Radio Białystok | Wiadomości | Jedyna taka placówka na wschód od Wisły - od nowego roku zacznie działać Okręgowy Urząd Miar w Białymstoku
Przedsiębiorcy z województwa podlaskiego będą mieli krótszą drogą do certyfikowania swoich usług i pomiarów dzięki Okręgowemu Urzędowi Miar w Białymstoku, który zacznie działać od nowego roku - poinformowano w piątek (29.06) na konferencji prasowej.
Powstanie Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku związany jest z nowelizacją ustawy o Głównym Urzędzie Miar (GUM), która wchodzi w życie 1 lipca i zakłada m.in. powstanie nowego Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku.
Będzie to pierwszy okręgowy urząd miar na wschód od Wisły - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami prezes GUM Włodzimierz Lewandowski.
Dodał, że będzie to dziesiąty okręgowy urząd miar w kraju.
Nowy urząd również w Suwałkach
Okręgowy Urząd Miar ma zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2019 roku; powstanie też nowy zamiejscowy oddział w Suwałkach. W skład okręgu wejdzie też część województwa mazowieckiego z oddziałem w Ostrołęce i warmińsko-mazurskiego z oddziałem w Ełku - poinformował obecny na konferencji wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Mówił, że utworzenie okręgu, a dzięki temu wyższa ranga i wyższy stopień realizacji zadań z zakresu metrologii jest "bardzo istotny" dla bezpieczeństwa obrotu, przedsiębiorców, handlu i transportu.
Przedsiębiorcy będą mieli bliżej do urzędu
Dotąd w Białymstoku działał Obwodowy Urząd Miar, obsługiwał całe województwo podlaskie, ale wiele spraw przedsiębiorcy musieli załatwiać np. w Warszawie. Włodzimierz Lewandowski mówił, że dzięki utworzeniu okręgu, przedsiębiorcy będą mieli bliżej, ale też będzie to urząd "wyższej rangi" i będzie pracował na wyższym poziomie.
Będzie miał wyższy poziom wiedzy, ekspertyzy, co będzie miało wielkie znaczenie dla firm, które będą lepiej obsługiwane, lepiej doradzane" - powiedział.
Do tej pory - jak mówił Mirosław Wnorowski z Obwodowego Urzędu Miar w Białymstoku - np. firma, która prowadziła laboratorium pomiarowe masy, nie mogła wzorcować wyższego rzędu swoich wzorców w Białymstoku, a musiała jechać w tej sprawie do Warszawy. Natomiast np. taksówkarze z Suwałk, aby zalegalizować taksometr, musieli w tej sprawie przyjeżdżać do Białegostoku, od nowego roku będą to mogli zrobić w swoim mieście.
W związku ze zmianami ma się też zwiększyć zatrudnienie. Wnorowski poinformował, że obecnie w Białymstoku pracuje 16 osób, ma się stopniowo zwiększać, "powinno wzrosnąć o 30 osób", w oddziale w Suwałkach ma być zatrudnionych kilka osób.