Radio Białystok | Wiadomości | W Łomży zakończyły się 18. Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej
Poznawanie kraju, integracja z rówieśnikami przez sport i wakacyjny wypoczynek - to główne cele zakończonych w czwartek (28.06) w Łomży 18. Polonijnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły. Wzięło w nich udział ponad tysiąc dzieci, w tym połowa to polonusi z zagranicy.
Najlepsi odebrali puchary
W czwartek najlepsi odebrali puchary - nagrody za zajęcie miejsc w poszczególnych dyscyplinach. Rywalizowały dzieci i młodzież z kilku krajów: Białorusi, Litwy, Ukrainy, Rumunii, Irlandii oraz z Polski. Konkurowali m.in. w lekkoatletyce, pływaniu, piłce nożnej czy szachach.
W środę rozegrano także okolicznościowe biegi na 100 metrów z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, na 1918 metrów - w nawiązaniu również do daty odzyskania niepodległości przez nasz kraju oraz na 600 metrów, z okazji obchodzonego w 2018 r. 600-lecia nadania praw miejskich Łomży.
Igrzyska organizuje od początku łomżyński oddział stowarzyszenia Wspólnota Polska. Prezes tej organizacji w Łomży Hanka Gałązka powiedziała, że głównym celem łomżyńskich igrzysk jest poznawanie przez polonijną młodzież kraju swoich przodków, rozwój poprzez sport i rywalizację, kontakty z kolegami, ale też kulturę, bo nie brakowało w trakcie igrzysk występów artystycznych.
Młodzi ludzie podczas igrzysk mówią między sobą po polsku, doskonalą naukę języka. - Widać, że ten cel pięknie się realizuje - powiedziała Gałązka. Zaznaczyła, że nie wszyscy młodzi dobrze i płynnie mówią po polsku. Podała przykład młodych z Białorusi, Ukrainy i Estonii.
Patronem igrzysk jest ich inicjator senator Jan Stypuła
Patronem igrzysk jest ich inicjator senator Jan Stypuła, który zmarł w 2001 r. Igrzyska w 2018 r. w 80 proc. sfinansowało ministerstwo sportu, w 20 proc. Senat RP. Imprezę wspiera także miasto Łomża - miejskie placówki w Łomży udostępniły uczestnikom swoją bazę - poinformowała Hanka Gałązka.
Według danych Wspólnoty Polskiej, latem w Polsce w 2018 r. z różnych form wypoczynku skorzysta ok. 5 tys. polonusów, w samym oddziale łomżyńskim około tysiąca.