Radio Białystok | Wiadomości | Kleszcze atakują - trwa sezon największej aktywności
Atakują z ukrycia, przyssane do skóry, nawet przez krótki czas zarażają groźnymi chorobami.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Co 6 kleszcz jest nosicielem wirusowego zapalenia opon mózgowych
Trwa sezon największej aktywności kleszczy. Co 6 kleszcz jest nosicielem wirusowego zapalenia opon mózgowych. Według ogólnopolskich statystyk, właśnie w Podlaskiem najwięcej ludzi po ukąszeniach tych pajęczaków zapada na boreliozę.
Jak mówi kierownik Oddziału Epidemiologii Podlaskiego Sanepidu Lucyna Jadaluk - od lat notuje się stały wzrost zachorowań na boreliozę. W 2005 roku chorowało 761 osób, w 2017 już 1542.
Jak mówią leśnicy, trudno jeszcze ocenić, czy to będzie rok obfitujący w kleszcze. Niezależnie od tego, warto przed wyjściem do lasu założyć ubranie z długim rękawem, a po powrocie dokładnie się obejrzeć.
W przypadku gdy sami nie poradzimy sobie z wyjęciem kleszcza, należy udać się do lekarza rodzinnego, a w weekend - do gabinetu Nocnej i Świątecznej Pomocy Medycznej. Jeśli tam nie uda się usunąć kleszcza, wówczas dostaniemy skierowanie do poradni chirurgicznej, gdzie lekarz natnie skórę i wyciągnie pozostałość
- mówi rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Katarzyna Malinowska-Olczyk
Ogólnopolski miesiąc szczepień
Nie ma szczepionki na boreliozę, ale właśnie rozpoczyna się ogólnopolski miesiąc szczepień przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu. Można to zrobić w podlaskim sanepidzie - we wtorki i czwartki.
Kontrole i nakładanie kar to jedno, ale nie mniej ważna jest profilaktyka. Podlaski Sanepid i Kuratorium Oświaty będą współpracować przy promowaniu zdrowia w szkołach.
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku będą szukać substancji, które pozwolą dokładniej diagnozować choroby odkleszczowe. Ma to pomóc w dobieraniu chorym indywidualnych, bardziej precyzyjnych metod leczenia.
Nawet kilkanaście osób dziennie odwiedza Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Białymstoku, żeby rozwiać swoje wątpliwości związane z grzybami.