Radio Białystok | Wiadomości | Promocja książki Tadeusza Radziwonowicza i Barbary Bojaryn-Kazberuk o Obławie Augustowskiej

Promocja książki Tadeusza Radziwonowicza i Barbary Bojaryn-Kazberuk o Obławie Augustowskiej

autor: Tomasz Kubaszewski

5.12.2017, 16:25, akt. 17:45

Nieznane wcześniej dokumenty z rosyjskich i polskich archiwów znalazły się w książce Tadeusza Radziwonowicza i Barbary Bojaryn-Kazberuk "Obława Augustowska 1945. Okoliczności i ofiary w dokumentach archiwalnych". Promocja odbyła się we wtorek (5.12) w Archiwum Państwowym w Suwałkach.

fot. Tomasz Kubaszewski
fot. Tomasz Kubaszewski

Tadeusz Radziwonowicz liczy, że wydawnictwem zainteresują się nie tylko historycy. - Chcieliśmy przede wszystkim pokazać dokumenty znajdujące się w zbiorach Archiwum Państwowego w Suwałkach, które wiążą się z Obławą Augustowską i jej ofiarami - mówi. - Ta książka zawiera kilkadziesiąt kopii dokumentów.

Autorzy publikacji zajmują się nie tylko samą obławą, ale też losami rodzin, które w lipcu 1945 r. straciły swoich bliskich. Żeby poznać prawdę, ludzie pisali wszędzie, gdzie tylko się dało, w tym do ówczesnego prezydenta PRL Bolesława Bieruta i do władz sowieckich. 

Obławę przeprowadzało ponad 50 tys. sowieckich żołnierzy

Książka dobitnie pokazuje też, jak wielkie siły zaangażowali Rosjanie do pacyfikacji terenów Puszczy Augustowskiej. Barbara Bojaryn-Kazberuk mówi, że obławę przeprowadzało ponad 50 tys. żołnierzy. 

- To była potrójna tyraliera, żołnierze szli obok siebie 6-8 metrów, czasami 10. Potem za nimi podążała druga linia, która sprawdzała wszystko raz jeszcze. A na koniec - trzecia, która zabezpieczała tyły. Miały za zadanie zatrzymać wszystkich ludzi znalezionych w lesie - opowiada o przebiegu akcji Barbara Bojaryn-Kazberuk. 

Mimo tego, że wiedza na temat obławy jest coraz większa, wciąż nie do końca wiadomo, ile osób sowieci zamordowali oraz gdzie znajdują się ich groby. Barbara Bojaryn-Kazberuk dodaje do tego także jeszcze jedną kwestię:

Ciągle wielką niewiadomą jest decyzja o zamordowaniu Polaków. Być może ta odpowiedź jest prosta. Być może dlatego, że brakowało czasu. Sowieci tu weszli, w kilka dni przeprowadzili operację, wyszli. Wielu rodzinom odpowiadano później, że w lipcu 1945 roku nie było żadnej sowieckiej armii. Nie ma dowodu, nie ma ciała, nie ma zbrodni.

Książkę będzie można wkrótce kupić w księgarniach. 

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Poszukiwali prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej – młodzież odebrała nagrody w Białymstoku

27.11.2017, 13:51

Ich zadaniem było napisanie pracy, która byłaby poszukiwaniem prawdy o zbrodni katyńskiej, katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem i Obławie Augustowskiej. 


W Sokółce odsłonięto tablicę w hołdzie ofiarom obławy augustowskiej

16.10.2017, 10:11

W Sokółce odsłonięto w poniedziałek (16.10) tablicę upamiętniającą ofiary obławy augustowskiej z lipca 1945 roku. Śledztwo w sprawie obławy, która objęła też mieszkańców powiatu sokólskiego, wciąż prowadzi IPN; przede wszystkim szuka miejsc pochówku ofiar.


Klub Historyczny im. Armii Krajowej chce historii obławy augustowskiej w podstawie nauczania

17.08.2017, 09:16

O to, żeby historia obławy augustowskiej znalazła się w podstawie nauczania stara się Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie.


Obchody 72. rocznicy obławy augustowskiej w Białymstoku

12.07.2017, 14:07

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej uczczono w środę (12.07) w Białymstoku 72. rocznicę obławy augustowskiej, największej po II wojnie światowej niewyjaśnionej dotąd zbrodni dokonanej na Polakach. Zginęło w niej około 600 działaczy podziemia niepodległościowego.


Śledztwo ws. obławy augustowskiej - trwa tłumaczenie archiwaliów z rosyjskich portali

15.02.2017, 11:50

Historycy białostockiego oddziału IPN skompletowali wszystkie dostępne na rosyjskich portalach materiały archiwalne, związane z obławą augustowską. Trwa ich tłumaczenie.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok