Radio Białystok | Wiadomości | Elo, lol, pozdro - jakim słownictwem posługują się gimnazjaliści?
Zamiast "cześć" mówią "elo", idą nie na "imprezę" - tylko "w melo", a gdy coś ich rozbawi wykrzykują "lol".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Język gimnazjalistów niektórych może zbić z tropu. Dlatego Fundacja PRO.PL zorganizowała konkurs "P jak polski". Uczniowie z mniejszych miejscowości z naszego regionu nadsyłali prace, w których m.in. objaśniali slang młodzieżowy. Kilka prac dotyczyło też regionalnej gwary.
Pierwsze miejsce zajęły Gabriela Opońska i Julia Bruszewska z Dobrzyniewa Dużego. Drugie miejsce przypadło Karolinie Zaniewskiej i Zuzannie Zawadzkiej z Korycina. Trzecią nagrodę zdobyły dwie prace uczniów z Choroszczy.
Konkurs "P jak polski" zorganizowano dzięki dotacji Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych".
Próbują swoich sił w sztuce deklamacji, poznają inne kultury i uczą tolerancji. Ponad 100 osób bierze udział w 18. edycji Konkursu Recytatorskiego "Trójgłos Poetycki".
Język polski jest eliminowany z polskich szkół na Białorusi. Zwracali na to uwagę nauczyciele i rodzice polskich dzieci podczas VI Forum Oświaty Polskiej w Grodnie.
Chodzi o poznanie podstaw języka i zainteresowanie inną kulturą. Władze Politechniki Białostockiej szukają chętnych do nauki języka chińskiego.
Blisko połowa Polaków deklaruje znajomość choćby jednego języka obcego na poziomie co najmniej podstawowym. Tak przynajmniej wynika z badań.
Przyjechali do Białegostoku z 15 krajów, aby uczyć się języka polskiego. Blisko 50 studentów uczestniczy w Letniej Szkole Języka i Kultury Polskiej dla cudzoziemców - "Pollando".