Radio Białystok | Wiadomości | Kilkadziesiąt tysięcy złotych na ratowanie zabytkowych grobów zebrali kwestarze na podlaskich nekropoliach
24 tysiące złotych na ratowanie zabytkowych nagrobków zebrali wolontariusze na cmentarzu Farnym w Białymstoku. Prawie 11,5 tysiąca złotych zebrano w Suwałkach. Już pierwszego dnia pobity został ubiegłoroczny rekord łomżyńskiej kwesty.
Białystok
24 tysiące złotych zebrali wolontariusze na cmentarzu Farnym w Białymstoku. W środę (1.11) kwestowali m.in. artyści, muzealnicy, społecznicy, historycy, esperantyści, harcerze.
- Teraz komisja pod przewodnictwem profesor Małgorzaty Dolistowskiej zdecyduje, które pomniki będą odnowione - mówi prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Białostoczan, które organizowało kwestę - Elżbieta Kozłowska - Świątkowska.
Cmentarz Farny to najstarsza nekropolia rzymsko-katolicka w Białymstoku. Kwesta odbyła się po raz trzeci. W poprzednich latach wolontariusze zebrali około 40 tysięcy złotych.
Suwałki
Prawie 11,5 tysiąca złotych zebrano w Suwałkach na ratowanie zabytkowych nagrobków. To rekordowa kwota jednodniowej zbiórki - podkreśla organizatorka kwesty Ewa Stąpór z Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii Św. Aleksandra w Suwałkach. Wcześniej jedynie raz, w trwającej dwa dni kweście zebrano niemal 13 tysięcy zł.
Pieniądze do puszek zbierali przy wejściach na parafialny cmentarz przy ulicy Bakałarzewskiej w Suwałkach samorządowcy, przedstawiciele świata kultury oraz suwalska młodzież. Jak zaznacza Ewa Stąpór, suwalczanie okazali wielką hojność, dzięki czemu uda się ocalić kolejne pochodzące z XIX wieku pomniki i elementy nagrobków.
W poprzednich latach odrestaurowano już kilkanaście zabytkowych obiektów, w tym także wykonano odlewy żeliwnych, brakujących często na nagrobkach krzyży. Większość prac obejmuje stare nagrobki przy głównej alei cmentarnej i wokół zabytkowej kapliczki. Na niemal 200-letnim cmentarzu, znajduje się sto zabytkowych obiektów. W ubiegłym roku zebrano niemal 10 tys. złotych, za które odrestaurowano marmurowy pomnik lekarza Kazimierza Monkiewicza.
Łomża
Ponad 40 tys. zł. zebrano podczas dwudniowej kwesty na ratowanie zabytków łomżyńskiego cmentarza - ogłosił po przeliczeniu wszystkiego prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej Zygmunt Zdanowicz.
Pieniądze zebrane w tym roku przeznaczone zostaną przede wszystkim na przywrócenie świetności nagrobkom osób związanych z ruchem niepodległościowym - rodzin Jarnuszkiewiczów i Kraszewskich oraz Leona Kaliwody.
2 listopada w Dzień Zaduszny datki na ten cel można będzie jeszcze wrzucać do skarbon ustawionych przy wejściach na zabytkowy łomżyński cmentarz przy ul. Kopernika.