Radio Białystok | Wiadomości | W szpitalu wojewódzkim w Białymstoku są już wykonywane operacje zmniejszania żołądka

W szpitalu wojewódzkim w Białymstoku są już wykonywane operacje zmniejszania żołądka

autor: Renata Reda

7.06.2017, 14:15, akt. 14:45

W drugim szpitalu w Podlaskiem są już wykonywane operacje zmniejszania żołądka. Po USK, teraz także lekarze szpitala wojewódzkiego w Białymstoku rozpoczęli leczenie otyłości taką metodą. Szkolili się dwa lata. W środę (07.06) zoperowali pierwszych dwóch pacjentów.

Lekarze szpitala wojewódzkiego w Białymstoku wykonują operację zmniejszania żołądka, fot. Renata Reda
Lekarze szpitala wojewódzkiego w Białymstoku wykonują operację zmniejszania żołądka, fot. Renata Reda


0:00
0:00
W szpitalu wojewódzkim w Białymstoku są już wykonywane operacje zmniejszania żołądka - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Operacja trwała ponad godzinę

Operacja typu Laparoskopowej Rękawowej Resekcji Żołądka trwała ponad godzinę. Przeprowadził ją profesor Krzysztof Paśnik z  Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. To w tej placówce wykonywanych jest najwięcej operacji bariatrycznych w Polsce. Profesor Paśnik uważany jest za prekursora chirurgii bariatrycznej w Polsce.

Pierwsza pacjentka, którą zoperowano w szpitalu wojewódzkim waży około 130 kilogramów. Przy czym jest niska i jej waga powinna wynosić do 60 kilogramów. W środę (07.06) jej żołądek zmniejszono o 4/5.

Po operacji jeszcze przez wiele miesięcy pacjentka będzie pod opieką specjalistów. W tym czasie ma też największe szanse na zgubienie nadwagi. Największe efekty będą na początku.


Kolejne zabiegi w szpitalu

W szpitalu planowanych jest na początku około 50 operacji bariatrycznych rocznie. Docelowo około 150. Osoby zainteresowane operacyjnym leczeniem otyłości mogą zgłaszać się na konsultacje w Poradni Chirurgicznej.

Szpital planuje kompleksowe leczenie pacjentów otyłych z opieką psychologiczną i dietetyczną. Są one konieczne zarówno do przygotowania pacjentów do operacji jak i do opieki nad chorym po zabiegu.

Do tej pory w Podlaskiem tylko w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku były wykonywane operacje bariatryczne. W ciągu 12 lat lekarze tej placówki pomogli już kilkuset pacjentom.

Rocznie w Polsce operacyjnie leczy się otyłość u półtora tysiąca pacjentów. ale szacuje się, że zapotrzebowanie jest 10 razy większe na takie operacje.

Według specjalistów - około 25 % Polaków jest otyłych, co nas plasuje w pierwszej piątce najbardziej otyłych narodów w Europie. Ponad 60 % mężczyzn i blisko połowa kobiet w Polsce ma nadwagę lub otyłość.

Operacyjne leczenie otyłości możliwe jest u tych chorych, których BMI ma wartość większą niż 40 oraz u pacjentów, których wskaźnik masy ciała przekracza 35, ale występują u nich schorzenia towarzyszące (np. cukrzyca lub nadciśnienie).

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pacjenci w Podlaskiem będą krócej czekać na operację zaćmy

2.03.2017, 13:53

To ma znacznie skrócić kolejki oczekujących na operacje zaćmy w naszym regionie. NFZ jeszcze w tym roku przeznaczy na dodatkowe zabiegi prawie 1,8 mln zł.


Białystok: Pierwsza w kraju naprawa 2 zastawek serca podczas jednej operacji

8.12.2016, 18:32

Operację u 75-letniej pacjentki przeprowadzili lekarze z Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok