Radio Białystok | Wiadomości | Kleszcze znów atakują - zwłaszcza w naszym regionie
Eksperci ostrzegają przed kleszczami i chorobami przez nie przenoszonymi. W tym roku w całym kraju odnotowano 8 przypadków zachorowań na pokleszczowe zapalenie mózgu - aż 7 z nich w województwie podlaskim.
Skutki mogą być bardzo poważne
Skutki ugryzienia przez kleszcze mogą być bardzo poważne - to m.in. śpiączka, paraliż, a nawet śmierć. Jednak nie wszyscy zapytani przez nas białostoczanie zdają sobie z tego sprawę. Jak mówią, najczęściej omijają lasy - ich zdaniem to wystarczy.
Najlepszym sposobem na uniknięcie poważnych powikłań są szczepienia - tłumaczy kierownik oddziału promocji zdrowia podlaskiego Sanepidu Maria Siwak.
Nie ma leku, który działałby na samego wirusa
Prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku wyjaśnia, że kleszczowe zapalenie mózgu to choroba wirusowa, która może przebiegać w postaci grypopodobnej, ale może również zająć ośrodkowy układ nerwowy i wtedy może być to np. zapalnie opon mózgowych.
- Lekarze mogą tylko ułatwiać przebycie tej choroby, bo nie ma leku, który działałby na samego wirusa. Jestem przekonana, że boreliozę jesteśmy w stanie wyleczyć. Co do wirusowego zapalenia mózgu, nic nie można przewidzieć - mówi profesor Joanna Zajkowska.
Ponad 1600 przypadków zachorowań na boreliozę
W 2016 r. w województwie podlaskim odnotowano ponad 1600 przypadków zachorowań na boreliozę. To ponad połowa wszystkich chorych w kraju. Tylko w pierwszym kwartale tego roku podlaski Sanepid wykrył ponad 280 zachorowań na boreliozę. Szczepić można już dzieci od pierwszego roku życia.