Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki IPN weryfikuje dane z listy sowieckich ofiar przekazanej przez Białoruś

Białostocki IPN weryfikuje dane z listy sowieckich ofiar przekazanej przez Białoruś

15.03.2017, 10:22, akt. 11:33

Pion śledczy IPN w Białymstoku sprawdza, czy i w jakim zakresie mogą być przydatne w jego śledztwach informacje o ofiarach zbrodni sowieckich przekazane Polsce przez Białoruś. Chodzi o listę 21 osób, przekazaną przez białoruskie MSZ.

Białostocki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, 19.07.2013, fot. Monika Kalicka
Białostocki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, 19.07.2013, fot. Monika Kalicka

IPN w Białymstoku prowadzi m.in. śledztwo w sprawie obławy augustowskiej z lipca 1945 r., czyli największej niewyjaśnionej zbrodni popełnionej na Polakach po II wojnie światowej. Przyjęto w tym śledztwie, że ofiar było blisko 600.

Pion śledczy IPN w Białymstoku otrzymał z Białorusi dane 21 osób

W połowie ub. roku centrala IPN przekazała ambasadzie RP w Mińsku m.in. listę z nazwiskami potencjalnych ofiar obławy. Ambasada zaś przekazała listę tych osób stronie białoruskiej, z prośbą o analizę.

Jesienią pion śledczy IPN w Białymstoku otrzymał z Białorusi dane 21 osób. Przekazał je, na ręce szefa polskiego MSZ, jego białoruski odpowiednik w czasie wizyty w Polsce. W oficjalnych komunikatach była mowa o tym, iż to dokumenty "pochodzące z białoruskich archiwów, zawierające informacje o losach Polaków".

Po kilku miesiącach okazało się, że za pośrednictwem centrali Instytutu, archiwalia te trafiły właśnie do Białegostoku. Jak powiedział szef pionu śledczego białostockiego oddziału IPN prok. Janusz Romańczuk, na liście wymieniono osoby zatrzymane od 1939 do maja 1941 r., oraz w latach 1945, 1949 i 1950 - skazane następnie przez organa sądowe Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej (w tym w latach 1940-41 przez tzw. naradę specjalną przy NKWD).

- Spośród tych osób dwie mają dane personalne bardzo zbliżone do nazwisk figurujących na wstępnej liście ofiar obławy augustowskiej, zestawionej na potrzeby śledztwa. Według dokumentów strony białoruskiej, te dwie osoby nie zostały jednak zatrzymane w wyniku obławy augustowskiej - jedna z nich została zatrzymana w listopadzie 1945 r., a druga w 1949 r. - poinformował Romańczuk.


Śledztwo ws. obławy augustowskiej - trwa tłumaczenie archiwaliów z rosyjskich portali


Strona białoruska poprosiła też o dodatkowe informacje o kolejnych 11 osobach; nazwiska 10 z nich są "zbieżne" z nazwiskami z listy ofiar obławy opracowanej w śledztwie IPN. "Aktualnie wykonywane są czynności weryfikujące te informacje" - dodał prokurator. Romańczuk zaznaczył, że dokument przekazany przez szefa białoruskiego MSZ nie zawiera informacji o miejscu pochówku ofiar sowieckich zbrodni. Dodał, że dane dotyczące osób zatrzymanych w latach 1939-41, 1949 oraz 1950, będą wykorzystane w śledztwach prowadzonych w Białymstoku, a dotyczących m.in. deportacji obywateli polskich w głąb ZSRS.

Śledczy chcą ustalić miejsce pochówku ofiar obławy augustowskiej

Głównym celem śledztwa w sprawie obławy augustowskiej jest ustalenie liczby i personaliów ofiar, oraz odnalezienie miejsc ich pochówku. Trwa tłumaczenie kopii rosyjskich archiwaliów, odkrytych przez historyków Instytutu na rosyjskich stronach internetowych, które pokazują m.in. skalę i przebieg obławy.

Po zakończeniu tłumaczeń, planowane jest skierowanie do Rosjan wniosku o pomoc prawną. W ub. roku strona polska o taką pomoc zwracała się i do Białorusi; IPN chciał bowiem przeprowadzić na terenie tego kraju prace archeologiczne w poszukiwaniu potencjalnych miejsc pochówku ofiar, z udziałem polskiego prokuratora i biegłego archeologa. W czerwcu dostał odpowiedź odmowną. Odmowna była też odpowiedź z prośbą o pomoc prawną, skierowana w 2014 r.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Konkurs dla młodzieży w poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej

20.02.2017, 17:58

Po raz piąty można się zgłaszać do wojewódzkiego konkursu historyczno-literackiego "By czas nie zaćmił i niepamięć. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej".


Śledztwo ws. obławy augustowskiej - trwa tłumaczenie archiwaliów z rosyjskich portali

15.02.2017, 11:50

Historycy białostockiego oddziału IPN skompletowali wszystkie dostępne na rosyjskich portalach materiały archiwalne, związane z obławą augustowską. Trwa ich tłumaczenie.


Śledztwo ws. obławy augustowskiej - we wrześniu możliwy wniosek do Rosji o pomoc prawną

13.08.2016, 09:32

Chodzi m.in. o uwierzytelnione odpisy archiwaliów, które opublikowane zostały na rosyjskich stronach internetowych.


Ofiary Obławy Augustowskiej będą upamiętnione w Warszawie

11.08.2016, 07:24

Na jednym z filarów Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie zawiśnie tablica upamiętniająca ofiary Obławy Augustowskiej.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok