Radio Białystok | Wiadomości | Region: Spotkanie prawosławnej młodzieży na Grabarce
Kilkuset młodych ludzi bierze udział w 37. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Młodzieży Prawosławnej, która w piątek (13.05) rozpoczęła się na Świętej Górze Grabarce. Jej organizatorem jest Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce.
Spotkanie na Grabarce, w najważniejszym w kraju prawosławnym sanktuarium, potrwa do niedzieli. Organizowane jest rokrocznie po Świętach Wielkanocnych, które w tym roku w Kościołach wschodnich obchodzone były 1 maja, czyli pięć tygodni po katolikach.
Młodzi ludzie z kraju i zagranicy będą tam nie tylko modlić się, ale także dyskutować, z udziałem prawosławnych duchownych, o sprawach wiary i problemach społecznych istotnych z punktu widzenia młodzieży. Zaplanowano też program kulturalny i sportowy.
"Staraliśmy się dobrać tematy tak, by były jak najbardziej na czasie. Żeby oczywiście nie kłóciły się z naszą religią, ale żeby też czegoś młodych ludzi nauczyły" - powiedziała PAP koordynatorka pielgrzymki Anna Nimierowicz z Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce (BMP).
W tym roku wśród tematów jest np. ikonografia (będą też warsztaty pisania ikon), ale będzie też dyskusja o prześladowaniach chrześcijan w Syrii czy powojennych losach mieszkańców Podlasia - regionu, gdzie są duże skupiska prawosławnych. Byli działacze Bractwa podzielą się z uczestnikami pielgrzymki swoimi doświadczeniami z działalności w organizacji.
Mottem tegorocznej pielgrzymki są słowa z Dziejów Apostolskich: "Usilnie się staram, żeby mieć zawsze czyste sumienie wobec Boga i wobec ludzi". "Żeby być zawsze w porządku wobec Boga i fair wobec ludzi. Pomagać sobie nawzajem, nie zazdrościć i żyć razem z ludźmi jak najlepiej się da" - powiedziała Anna Nimierowicz.
W czasie pielgrzymki działa też punkt duszpasterski, gdzie młodzież może spotykać się z duchownymi i rozmawiać o swoich problemach.
Grabarka wraz ze Świętą Górą, cerkwią i żeńskim klasztorem, to święte dla prawosławia miejsce. Tradycja pielgrzymowania tam sięga 1710 r. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i pomodlą się, zostaną uratowani od epidemii cholery.
Kiedy cudowne uzdrowienia miały miejsce, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew. Obecnie jest tam także żeński klasztor.
Najważniejsze uroczystości odbywają się na Grabarce w sierpniu, w przypadające wówczas Święto Przemienienia Pańskiego. Przyjeżdżają tam wówczas nie tylko tysiące wiernych, ale i najważniejsi hierarchowie z kraju i zagranicy.
Organizator pielgrzymki, Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce, założone zostało w 1980 r. właśnie w czasie paschalnej pielgrzymki na Grabarkę. Pielgrzymka nadal zostaje najważniejszym punktem w całorocznym kalendarium BMP.
Obecnie w całym kraju organizacja działa w kilkudziesięciu cerkiewnych parafiach. Dokładnych danych co do liczby jego członków nie ma, ale szacuje się, że działa w niej 1-1,5 tys. młodych ludzi. (PAP, oprac. wsz)