Biebrzańska roślinność

4 lutego 2022

Skalnica torfowiskowa, źródło: stock.adobe.com/Gabrielle
Skalnica torfowiskowa, źródło: stock.adobe.com/Gabrielle



0:00
0:00
Biebrzańska roślinność | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Las, morze, górskie strumienie i łąki, które nas otaczają, a także ich mieszkańców nazywamy ekosystemem. A ekosystem bez wątpienia tworzą też rośliny, które pełnią tam szereg funkcji - m.in. produkują tlen, są też pożywieniem dla wielu organizmów. W Biebrzańskim Parku Narodowym występuje ponad 1000 gatunków roślin. Jak wygląda Lipiennik Loesela i skalnica torfowiskowa? Jakie pełnią funkcje? Dlaczego storczyki oszukują owady? 



Goście Marceliny Markowskiej:


- Magdalena Marczakiewicz - z Biebrzańskiego Parku Narodowego  

- dr Izabela Tałałaj - z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Domowe sposoby na przeziębienie


Jesień ma swoje uroki, ale też ciemne strony, takie jak przeziębienia. W różnych zakątkach świata ludzie od wieków szukają najlepszych sposobów na radzenie sobie z tymi przypadłościami.



Jak przygotować rośliny do nadchodzącej zimy?


Wszystkie tereny zielone - ogrody, sady, działki - przed zimą trzeba przygotować do sezonu zimowego. Zebrać plony, usunąć zbędne pozostałości roślin, a samą ziemię przygotować do zimowego odpoczynku.



Czy można być bliżej natury, mieszkając w mieście?


Czy można być bliżej natury, gdy mieszkamy w mieście? Chociaż w naszych aglomeracjach mamy wygodną przestrzeń życiową umożliwiającą rozwój zawodowy, dostęp do kultury, sztuki i edukacji, a także rozwiniętą infrastrukturę, to natura daje nam to co najcenniejsze.



Czy jest możliwa zgoda z naturą? Ludzka zgoda?


Czy jest możliwa zgoda z naturą? Czy my, ludzkość jesteśmy bardziej otwarci na naturę, bardziej świadomi tego, co się dzieje?



Ekologia w rolnictwie


O ekologii w rolnictwie mówi się bardzo dużo. Stosuje się w niej metody upraw, których celem jest produkcja żywności przy zastosowaniu naturalnych substancji i procesów. W praktyce produkty organicznego rolnictwa są jednak trudno dostępne, szczególnie w mniejszych ośrodkach.



Czy Syberia ulega rozmarzaniu? Co to dla nas znaczy?


Jak syberyjska przyroda, w tym wieczna zmarzlina i torfowiska borealne, reagują na dynamicznie zachodzące zmiany klimatyczne? Na te i inne pytania odpowiada prof. Mariusz Lamentowicz z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.



Kąpiele leśne


Polskie Towarzystwo Kąpieli Leśnych jasno określa czym te kąpiele nie są, bo to nie filozofia, psychoterapia, sport, praktyka duchowa, czy spacer przyrodniczy dla rozpoznawania gatunków fauny czy flory. A zatem czym takie kąpiele leśne są?



Przepis na kontakt z naturą


Aktywności na świeżym powietrzu, takie jak spacery, bieganie czy jazda na rowerze, przyczyniają się do poprawy kondycji fizycznej i ogólnego zdrowia.



Perspektywy mleczarstwa


23. Międzynarodowe Forum Społeczności Mleczarskiej, które 4. i 5. września odbyło się w Białymstoku, zgromadziło ponad 150 uczestników. Byli wśród nich przedstawiciele organizacji rolniczych i branżowych, eksperci, naukowcy, ale także goście z zagranicy.




 
 

Prowadzący:

Anna Auron-Wasilewska
Adam Dąbrowski
Iza Kosakowska
Miłka Malzahn
Eugeniusz Ryżyk
Areta Topornicka



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok