Radio Białystok | Magazyny | Tajemnice naszych czasów | Ludwik Zamenhof i Jakub Szapiro. Białostoccy esperantyści.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin dr. Ludwika Zamenhofa, urodzonego w Białymstoku twórcę międzynarodowego języka esperanto. Sejm RP przez aklamację przyjął uchwałę upamiętniającą Ludwika Zamenhofa w uznaniu dla jego zasług i osiągnięć. /Kilka miesięcy temu Rada Miasta Białystok odrzuciła pomysł ogłoszenia roku 2017 rokiem Ludwika Zamenhofa/ Jednocześnie jedna z białostockich ulic ma nosić imię Jakuba Szapiro - przedwojennego dziennikarza i założyciela Białostockiego Towarzystwa Esperantystów im. Ludwika Zamenhofa.
Sylwetki tych dwóch wybitnych białostoczan przybliży historyk Jolanta Szczygieł - Rogowska, dyrektorka Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku.
Dzisiaj o byłym prezydencie Rosji - Borysie Jelcynie. Już niedługo minie 25 lat jak podał się do dymisji i zrezygnował z prezydentury.
Podczas II wojny światowej na ziemi bielskiej pojawili się koloniści z Holandii, a właściwej będzie przedstawiciele niderlandzkich hufców pracy. Mieli przygotować grunt pod holenderskie osadnictwo. Finansowanie miała zapewnić Kompania Wschodnia.
Pamięć o walczących o Ojczyznę - to ważne zadanie dla każdego z nas. Tym bardziej, że jeszcze tak wielu nie ma swego miejsca na ziemi albo jest ono dla nas nieznane. M.in. temu celowi służy Stowarzyszenie Wizna 1939.
W programie o armii generała Hallera i hallerczykach z powiatu wysokomazowieckiego. Gościem programu jest regionalista Ignacy Śmigielski, który w obszernej publikacji zebrał ponad 450 biogramów hallerczyków pochodzących z okolic Wysokiego Mazowieckiego.
W programie o ratowaniu Żydów podczas II Wojny Światowej przez kapłanów katolickich. Szacuje się, że około tysiąc księży podjęło działania w tej mierze, 150 przypłaciło to życiem. Teraz bardziej szczegółowo zajmiemy się archidiecezją wileńską.
Jak władze PZPR zapewniały sobie wpływ na środowisko akademickie - o tym opowiadają Paweł Niziołek i Jerzy Autuchiewicz z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
W programie o bohaterze, który jest praktycznie nieznany, chociaż był chwalony jako pisarz przez największych epoki. Tworzył na obczyźnie, ale urodził się koło Bobrujska. To teren, który trafił do sowietów po wojnie polsko-bolszewickiej.
W programie o wojnie polskiej w 1939 roku. Ponad 100 naukowców pracuje nad nową trzytomową syntezą działań wojskowych we wrześniu i październiku przed 85 laty. Czy to będzie nowe spojrzenie, czy mogliśmy wygrać w kampanii wrześniowo-październikowej?
Nasz region obfitował i nadal jest pełen ciekawych postaci. Jedną z nich jest niewątpliwie prorok Ilja. Działał na przełomie XIX i XX wieku niedaleko Białegostoku, w okolicach Krynek.
Prowadzący:
Agnieszka Czarkowska