Radio Białystok | Relacja | Wojna na Ukrainie - dzień 2
Drugi dzień wojny na Ukrainie
137 Ukraińców zginęło w pierwszym dniu rosyjskiej inwazji. Poinformował o tym ukraiński prezydent Wołodymyr Zełeński. Równocześnie ogłosił stan powszechnej mobilizacji w kraju.
W nocnym wystąpieniu telewizyjnym prezydent Ukrainy mówił, że Rosja zaatakowała cały kraj, ale ukraińska armia skutecznie odpierała te ataki.
Ukraiński prezydent mówił też, że rozmawiał wieczorem z przywódcami państw Unii Europejskiej i NATO. Miał pytać o przystąpienie Ukrainy do NATO, ale jak mówił Wołodymyr Zełeński, jego kraj jest osamotniony, bo nikt go w NATO nie chce.
Prezydent przyznał też, że wraz z rodziną jest celem numer jeden dla rosyjskich wojsk, ale mimo to pozostaje na Ukrainie.
Dziś o godz. 15 zaplanowano wideoszczyt z udziałem przywódców państw NATO.
Wczoraj, w ramach uruchomionego artykułu 4 Traktatu Waszyngtońskiego, odbyły się konsultacje na szczeblu ambasadorów. Zdecydowano o aktywowaniu planów obronnych i dalszym wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. Artykuł 4 uruchomiono po raz pierwszy w historii Sojuszu.
Na dzisiejszym szczycie, oprócz potwierdzenia tych ustaleń, można się spodziewać deklaracji o wsparciu dla Ukrainy, choć NATO swoich sił nie wyśle do tego kraju. Pomoc wojskowa należy do decyzji poszczególnych państw członkowskich.
To najdalej posunięty w historii pakiet sankcji - tak o unijnych restrykcjach wobec Rosji mówi premier Mateusz Morawiecki.
W nocy, po niemal siedmiu godzinach obrad w Brukseli, Rada Europejska uzgodniła sankcje na Rosję.
Obejmują one sektory finansowy, energetyczny i transportowy, dotyczą też kontroli eksportu oraz ograniczeń dla oligarchów.
Na celowniku restrykcji znalazła się także Białoruś.
We wczesnych godzinach porannych ukraińskie siły zestrzeliły samolot wroga nad Kijowem, który następnie uderzył w budynek mieszkalny i spowodował pożar - poinformował Anton Heraszczenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy.
Nie wiadomo, czy samolot był załogowy. Heraszczenko napisał w Telegramie, że płonie dziewięciopiętrowy budynek mieszkalny, w który uderzył samolot.
Wcześniej w Kijowie słyszano serię eksplozji, które według Heraszczenki były odgłosami strzelania do samolotu przez obronę przeciwlotniczą.
Ciekawą informację przekazuje białoruski niezależny portal NEXTA. Jak podaje Bloomberg, podczas pierwszego dnia rosyjskiego ataku na Ukrainę rosyjscy oligarchowie mogli stracić około 39 miliardów dolarów.
❗️ According to #Bloomberg, #Russian businessmen lost about $39 billion on the first day of #Russia's attack on #Ukraine.
— NEXTA (@nexta_tv) February 25, 2022
Jak podaje Jakub Kumoch - sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, trwa właśnie pilna rozmowa Andrzeja Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Trwa pilna rozmowa @ZelenskyyUa ???????? z @AndrzejDuda ???????? pic.twitter.com/JU3SplLnjI
— Jakub Kumoch (@JakubKumoch) February 25, 2022
Stolica Ukrainy znalazła się pod ciężkim ostrzałem rakietowym armii rosyjskiej - poinformował szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. "Straszliwy rosyjski atak rakietowy na Kijów" - napisał na Twitterze Kułeba.
"Ostatni raz coś takiego nasza stolica przeżyła w 1941 roku, podczas ataku nazistowskich Niemiec" - podkreślił Kułeba.
Horrific Russian rocket strikes on Kyiv. Last time our capital experienced anything like this was in 1941 when it was attacked by Nazi Germany. Ukraine defeated that evil and will defeat this one. Stop Putin. Isolate Russia. Severe all ties. Kick Russia out of everywhete.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) February 25, 2022
Minister wezwał do nałożenia na Rosję i jej przywódcę surowych sankcji. "Zatrzymać Putina. Izolować Rosję. Zerwać wszelkie powiązania. Wykluczyć Rosję ze wszystkiego" - apelował Kułeba.
NEXTA zamieściła wideo z Lwowa, na którym słychać syreny alarmowe. Portal podaje, że syreny słychać było również w Czernihowie.
Air raid sirens in #Lviv pic.twitter.com/ghHLR5Qk6u
— NEXTA (@nexta_tv) February 25, 2022
Zakończyła się rozmowa prezydentów Polski i Ukrainy. Jak napisał na Twitterze Andrzej Duda, głównym tematem była sytuacja w Kijowie, która zgodnie z relacją Wołodymyra Zełenskiego jest bardzo trudna. Prezydent Ukrainy podkreślił jednak, że mieszkańcy są bardzo zdeterminowani, by obronić stolicę.
Właśnie rozmawiałem z @ZelenskyyUa . Sytuacja w Kijowie jest bardzo trudna. Nad ranem Rosjanie zaczęli bombardowanie miasta. Drony zrzucają bomby na budynki mieszkalne. Giną ludzie. To oczywisty akt terroru, żeby złamać morale ale jest ogromna determinacja, żeby obronić stolicę.
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) February 25, 2022
Burmistrz Lwowa wzywa obywateli, by udali się do schronów - informuje Nexta. W mieście ogłoszono alarm powietrzny.
❗️Mayor of #Lviv Sadovoy urges citizens to go to shelters. An air-raid alert has been declared in the city. pic.twitter.com/zmV8IHm3Xk
— NEXTA (@nexta_tv) February 25, 2022
Władze obwodu sumskiego na północnym wschodzie Ukrainy podały w czwartek, że rosyjski sprzęt wojskowy kieruje się z Sum w stronę Kijowa. W obwodzie wojska rosyjskie okrążyły Konotop i Ochtyrkę. Siły zbrojne Ukrainy twierdzą zaś, że w Sumach trwają walki.
Szef administracji obwodu sumskiego Dmytro Żywycki powiedział, że z tego regionu można jeszcze wyjechać do Kijowa, ale na drogach pojawiły się punkty kontrolne wojsk rosyjskich.
❗️Fierce battles are taking place on the streets of Sumy pic.twitter.com/YaRabtbFsd
— NEXTA (@nexta_tv) February 25, 2022
(PAP)
Siły zbrojne Ukrainy prowadzą działania obronne na czterech kierunkach z przeważającymi siłami rosyjskimi - podało MSW Ukrainy. Ocenia ono, że wojska rosyjskie próbują siłami pancernymi podejść pod Kijów ze strony Czernihowa i Iwankowa.
Obrońcy Kijowa są przygotowani i uzbrojeni w pociski przeciwpancerne dostarczone przez sojuszników zagranicznych - podało MSW. (PAP)
Ukraina potrzebuje skutecznej pomocy międzynarodowej i antywojennej koalicji – napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą.
„Bronimy swojej wolności i swojej ziemi. Ale potrzebujemy skutecznej pomocy międzynarodowej. Rozmawiałem o tym z (prezydentem) Andrzejem Dudą” – napisał Zełenski.
We defend our freedom, our land. We need effective international assistance. Discussed this with @AndrzejDuda. Appealed to the Bucharest Nine for defense aid, sanctions, pressure on the aggressor. Together we have to put ???????? at the negotiating table. We need anti-war coalition.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 25, 2022
„Zwróciłem się do Bukaresztańskiej Dziewiątki w sprawie pomocy obronnej, sankcji, presji na agresora. Wspólnie musimy posadzić Rosję za stołem negocjacji. Potrzebujemy koalicji antywojennej” – zaapelował ukraiński przywódca.
Sztab generalny armii ukraińskiej opublikował rano komunikat o przebiegu walk, przekazując w nim m.in., że żołnierze ukraińscy toczą walki w obwodzie kijowskim, dokąd armia rosyjska skierowała dużą liczbę pojazdów opancerzonych.
Wojsko rosyjskie ostrzelało oddziały ukraińskie w rejonie miasta Kropywnycki w obwodzie kirowohradzkim, na Zaporożu - podał sztab w komunikacie, opisującym sytuację na godz. 6 rano czasu lokalnego (godz. 5 rano czasu polskiego).
Siły ukraińskie informują o aktywności rosyjskich śmigłowców bojowych przy granicy z Mołdawią.
Żołnierze ukraińscy toczą walki w rejonie miejscowości Iwanków w obwodzie kijowskim.
Przedstawiciel MSW Anton Heraszczenko ocenił w komentarzu, że celem sił rosyjskich jest podejście do Kijowa ze strony Iwankowa i Czernihowa.
Sztab generalny podał też, że w piątek rano lotnisko w Hostomlu pod Kijowem utrzymują siły ukraińskie. W czwartek przechodziło ono pod kontrolę wojsk rosyjskich.
Rosyjskie sprzęty wojskowe na ulicach Melitopola.
#Russian military equipment in the city of #Melitopol pic.twitter.com/A7vT6r67E7
— NEXTA (@nexta_tv) February 25, 2022
Mapa poglądowa zaatakowanych miejsc na Ukrainie (NEXTA).
⚡️A rough map of attacked objects across #Ukraine right now. pic.twitter.com/D0MtOfY8BZ
— NEXTA (@nexta_tv) February 25, 2022
Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze Karim Khan, wyrażając zaniepokojenie inwazją Rosji na Ukrainę, ostrzegł, że MTK może wszcząć dochodzenie w sprawie aktów ludobójstwa i zbrodni wojennych popełnionych w tym kraju.
Przypominam wszystkim stronom prowadzącym działania wojenne na terytorium Ukrainy, że mój urząd może wykonywać swoją jurysdykcję i prowadzić dochodzenie w sprawie wszelkich aktów ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości lub zbrodni wojennych popełnionych na terytorium Ukrainy - oznajmił Khan w oświadczeniu.
Ukraińskie siły zbrojne wysadziły trzy mosty wokół Kijowa, by hamować natarcie rosyjskich czołgów - poinformował rano serwis Euromaidan PR. Jednym z nich jest most nad rzeką Irpiń na północny wschód od ukraińskiej stolicy.
Rosyjskie czołgi zbliżają się do Kijowa od północnego zachodu, doszło do bitwy w okolicach miejscowości Iwanków, gdzie wojska ukraińskie wysadziły most na rzece Teterew - podał Euromaidan PR. Dodał, że wojska rosyjskie są też w pobliżu miasta Worzel.
Ukrainian forces blew up the bridge over the Teteriv River near the town of Ivankiv to prevent Russian tanks and armoured vehicles from breaking through towards Kyiv.#StopRussianAggression pic.twitter.com/4EDkDxLcMx
— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) February 25, 2022
W miejscowości Demydiw siły ukraińskie wysadziły też most na rzece Irpiń, dopływie Dniepru, co uniemożliwiło wojskom rosyjskim postęp w kierunku Kijowa wzdłuż tej rzeki i zmusiło je do skierowania się w kierunku Hostomelu - dodaje serwis.
Euromaidan PR poinformował też o kolejnym alarmie przeciwlotniczym dla Kijowa, spodziewane uderzenie rosyjskiego lotnictwa ma nadejść od strony Białorusi.
(PAP)
Tysiące osób z całej Polski przyjechało w piątek na przejście graniczne z Ukrainą w Medyce na Podkarpaciu, żeby odebrać swoich bliskich i znajomych, którzy uciekają przed wojną. Czekają na nich całe rodziny, przede wszystkim kobiety z małymi dziećmi.
Wokół przejścia granicznego oraz w całej miejscowości zaparkowane są tysiące samochodów z rejestracjami z całej Polski. Jak powiedziały osoby, które w nich czekają, przejechali po znajomych, którzy uciekają przed wojną.
Na samym przejściu widać dużo ludzi, to przede wszystkim kobiety z małymi dziećmi. Rozdawana jest im ciepła kawa, niektórzy wsiadają do autobusu podstawionego przez straż pożarną, który zawiezie ich do punktu recepcyjnego, który działa w pobliskiej hali sportowej. (PAP)
Według informacji francuskiej agencji AFP ukraińska armia walczy z Rosjanami tuż pod Kijowem.
#BREAKING Ukraine army says fighting Russian forces outside capital Kyiv pic.twitter.com/RW0VA2X7wO
— AFP News Agency (@AFP) February 25, 2022
Blok mieszkalny w Kijowie po ostrzale Rosjan. (NEXTA)
An apartment building in #Kyiv after shelling by the occupants. pic.twitter.com/4ZIQvgPBjn
— NEXTA (@nexta_tv) February 25, 2022
"Sporo ludzi wyjechało na wieś, są ogromne kolejki na granicach z Polską, na każdym przejściu około tysiąca samochodów, kto ma rodzinę, kto ma dzieci, próbuje wyjechać do Polski, na zachód. Ale mężczyźni w wieku poborowym nie mogą opuścić kraju" - relacjonuje redaktor naczelny portalu leopolis.news Andrzej Bołkun.
Chcę podkreślić, że Białoruś nie prowadzi agresji w stosunku do Ukrainy, agresję prowadzi reżim Alaksandra Łukaszenki i podległe mu służby. Naród białoruski jest przeciwko tej wojnie - podkreślił białoruski opozycjonista, były ambasador Białorusi w Polsce Paweł Łatuszka.
Jesteśmy razem, jesteśmy solidarni z narodem ukraińskim. Jest to bratni naród dla Białorusinów. Jest to kraj, z którym zawsze się przyjaźniliśmy. I oczywiście chcemy kontynuować dobre relacje, stosunki. Kieruję te słowa wsparcia i solidarności przede wszystkim do Ukraińców - powiedział Łatuszka w piątek w TVN24.
Łatuszka, który jest kierownikiem białoruskiego Narodowego Zarządu Antykryzysowego powiedział też, że do siedziby tego zarządu docierają informacje i prośby od Białorusinów, "którzy mówią, że chcą wyjechać na Ukrainę, żeby wstąpić do drużyn wojska ukraińskiego i walczyć po stronie Ukrainy" - powiedział Łatuszka.
"Prawda jest taka, że jeżeli Ukraina stanie się łupem Putina, to Rosja pójdzie dalej" - ocenia były dowódca jednostki wojskowej GROM gen. Roman Polko.
Posłuchaj rozmowy z gen. R. Polką
Rosyjscy wojskowi przejęli dwa pojazdy sił zbrojnych Ukrainy i zmierzają w kierunku centrum Kijowa - napisała na Facebooku wiceminister obrony Ukrainy Anna Malar.
Rosyjscy wojskowi przejęli dwa pojazdy sił zbrojnych Ukrainy. Są ubrani w mundury wojsk ukraińskich i szybko zmierzają do centrum Kijowa od strony Obołonia (dzielnica Kijowa - przyp.red.). Za nimi podąża konwój rosyjskich ciężarówek wojskowych. Na pewno zostaną zneutralizowani - czytamy we wpisie.
Na Podkarpaciu wszystkie przejścia graniczne z Ukrainą działają. Ruch na nich jest wzmożony. Zgłosiły się pierwsze osoby, które ubiegają się o ochronę międzynarodową – powiedział rano rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu Piotr Zakielarz. „Zajęliśmy się nimi zgodnie z procedurami” – zaznaczył.
Przedstawiciel SG podkreślił, że mimo dużego ruchu na przejściach granicznych, strażnicy wciąż kontrolują, czy nie jest nielegalnie przekraczana tzw. zielona granica.
Jak dodał, wprowadzone przez rząd ułatwienia - m.in. brak kwarantanny czy zaświadczenia o szczepieniu na COVID-19 - znacznie usprawniły odprawy.
Rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk powiedział, że do wszystkich punktów recepcyjnych, które działają w regionie, zgłosiły się osoby, które otrzymają niezbędną pomoc.
Zdecydowana większość tych osób po otrzymaniu takiej pomocy np. jak ciepły posiłek same ruszy w dalszą, zaplanowaną podróż m.in. do znajomych w Polsce. Są też osoby, które zostały przewiezione przez autobusy do miejsc tymczasowych, które zostały zorganizowane w innych województwach – zaznaczył Mielniczuk.
Lotnisko w podkijowskim Hostomelu znowu jest atakowane. (NEXTA)
The airfield of #Hostomel is under attack. pic.twitter.com/2yHpH7vVkP
— NEXTA (@nexta_tv) February 25, 2022
Nie ma mowy o wysyłaniu wojsk NATO, czyli również wojsk polskich, na Ukrainę. Na dzień dzisiejszy nie jest to rozpatrywane - mówi szef BBN Paweł Soloch.
Podczas rozmowy na antenie Radia Zet szefa BBN zapytano, czy nie będzie interwencji NATO na Ukrainie. "Nie przesądzajmy tak definitywnie sprawy" - odpowiedział. "Zobaczymy, jak dalej ta sytuacja będzie się rozwijała" - dodał.
W audycji przypomniano też słowa prezydenta USA Joe Bidena, który w czwartek powiedział, że amerykańskie wojska nie będą brały udziału w wojnie, o ile Rosja nie wkroczy na terytorium NATO.
"Również z naszej strony nie ma mowy o wysyłaniu wojsk Sojuszu, czyli również wojsk polskich, na Ukrainę. Nie ma o tym mowy, i na dzień dzisiejszy nie jest to rozpatrywane. To mogę potwierdzić" - mówił Soloch.
Szef BBN był także pytany, czy prezydent planuje zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego, żeby się spotkać z opozycją. Przyznał, że rzeczywiście są takie oczekiwania. "Prezydent tego nie wyklucza. To nie jest temat, który nie jest brany pod uwagę. Jest bardzo brany pod uwagę" - dodał i zaznaczył, że na pewno nie odbędzie się w piątek, bo kalendarz prezydenta jest wypełniony - przed południem ma spotkanie z rządem, później rozpoczyna się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, a potem szczyt NATO.
Ukraiński myśliwiec Su-27 został zestrzelony nad Kijowem w piątek nad ranem - przekazała telewizja CNN, powołując się na wiceministra spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhena Jenina.
Służby ratunkowe Ukrainy przekazały na Twitterze, że o godz. 5 rano w jednym z domów w Kijowie wybuchł pożar, gdy na budynek spadł fragment samolotu. Nie podano informacji o ofiarach.
Według CNN nie jest jasne, czy pożar w budynku został wywołany przez szczątki zestrzelonego ukraińskiego Su-27.
Wcześniej w piątek doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko informował, że siły ukraińskie zestrzeliły nad Kijowem wrogi samolot, który następnie uderzył w blok mieszkalny i spowodował pożar. Nie wiadomo, czy chodzi o tę samą maszynę, którą opisuje powołująca się na Jenina CNN. (PAP)
Skutki agresji Rosji na Ukrainę oraz rola NATO i OBWE w zapewnieniu bezpieczeństwa w Europie były wśród tematów czwartkowych rozmów szefa MSZ Zbigniewa Raua z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem oraz minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.
"Bilateralna współpraca obronna oraz rola OBWE i NATO w zapewnieniu europejskiego bezpieczeństwa były tematami wczorajszej rozmowy telefonicznej ministra Zbigniewa Raua z Sekretarzem Stanu Stanów Zjednoczonym Antonym Blinkenem" - poinformował w piątek na Twitterze resort spraw zagranicznych.
W czwartek o rozmowie z Rauem poinformował też na Twitterze Blinken. "Potępiliśmy rosyjski atak na Ukrainę, który był zaplanowany z wyprzedzeniem, niesprowokowany i nieuzasadniony" - napisał. "Zadeklarowaliśmy dalszą współpracę w celu nakłonienia Rosji do zaprzestania działań militarnych na Ukrainie i natychmiastowego wycofania swoich sił" - dodał sekretarz stanu USA.
MSZ poinformowało też, że w czwartek wieczorem Zbigniew Rau rozmawiał z minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly. "Ministrowie omówili skutki agresji Rosji na Ukrainę oraz rolę NATO w zapewnieniu bezpieczeństwa w Europie" - podkreślił Twitterze MSZ.
Rosja nie osiągnęła żadnego ze swoich głównych celów w ciągu pierwszych 24 godzin inwazji na Ukrainę i straciła ponad 450 osób - powiedział brytyjski minister obrony Ben Wallace.
W rozmowie ze stacją Sky News wyraził przekonanie, że prezydent Rosji Władimir Putin zamierza "dokonać inwazji na całą Ukrainę", ale powiedział, że Rosja jest "opóźniona w stosunku do zakładanego harmonogramu" działań wojskowych przeciwko swojemu sąsiadowi.
Według naszej oceny z dzisiejszego ranka Rosja nie osiągnęła żadnego ze swoich głównych celów. W rzeczywistości jest opóźniona w stosunku do zakładanego harmonogramu. Stracili ponad 450 osób. Nie udało się zdobyć jednego z ważnych lotnisk, które próbowali przejąć przy pomocy ich elitarnego specnazu, a w rzeczywistości Ukraińcy je odbili - mówił Wallace.
"Myślę więc, że w przeciwieństwie do wielkich rosyjskich zapewnień i wizji prezydenta Putina, że w jakiś sposób Ukraińcy zostaną wyzwoleni i pójdą za nim, on się całkowicie myli. A armia rosyjska nie zdołała zrealizować swojego głównego celu już pierwszego dnia" - dodał Wallace.
Pod Kijowem zauważono sprzęt wojskowy z oznaczeniem Z, którego używały wcześniej siły rosyjskie – podało Nastojaszczeje Wriemia. Telewizja donosi również o kolejnej próbie desantu w Kijowie. Ministerstwo obrony relacjonuje z kolei walki pod Iwankowem na północ od Kijowa.
Według informacji podawanej w prowadzonym na żywo programie internetowej telewizji Nastojaszczeje Wriemia prowadzonej przez Radio Wolna Europa pojawiają się również doniesienia o walkach z dywersantami w kijowskiej dzielnicy Obołoń.
Chwilę wcześniej podano informacje o kolejnej próbie wysadzenia desantu na północy stolicy na Masywie Mińskim i toczących się tam walk. (PAP)
Polska dysponuje odpowiednimi rezerwami ropy naftowej i paliw, magazyny są pełne - zapewniły w piątek we wspólnym komunikacie Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego oraz Polska Izba Paliw Płynnych. Sytuacja jest pod kontrolą i nie ma powodów, by kupować paliwa na zapas - dodano.
Chcielibyśmy uspokoić i zapewnić, że Polska dysponuje odpowiednimi rezerwami ropy naftowej oraz paliw. Magazyny są pełne. Krajowe zapasy wystarczą na ponad 3 miesiące - zapewniono.
W sieci pojawiają się filmy potwierdzające obecność rosyjskich wojsk w kijowskiej dzielnicy Obołoń. Wideo udostępniła dziennikarka gazety Kyiv Independent.
You gotta be kidding me. Obolon district in Kyiv pic.twitter.com/m9nIKlHXtb
— Anastasiia Lapatina (@lapatina_) February 25, 2022
Rosyjscy sabotażyści wykorzystują pojazdy przejęte od ukraińskiej Gwardii Narodowej, by przemieszczać się na tyły ukraińskich pozycji - ostrzega ukraińska armia.
Wróg używa dwóch samochodów pancernych Kozak oraz trzech ciężarówek KrAZ i GAZ-66 - przekazano w opublikowanym na Facebooku komunikacie.
Najeźdźcy są przebrani w mundury ukraińskich sił zbrojnych; prosimy obywateli Ukrainy o zachowanie czujności i zgłaszanie wszelkich informacji organom ścigania - dodano.
Wg informacji portalu Euromaidan Press dwóch sabotażystów udało się schwytać.
Russian military seized 2 vehicles of the Army of Ukraine, changed into uniform of the Ukrainian military, and moved at high speed to the center of Kyiv from Obolon, followed by a column of Russian military trucks. Their column was neutralized! Source: Armed Forces of Ukraine
— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) February 25, 2022
W Kijowie, pod mostem Patona na Dnieprze, schwytano sabotażystę. Mężczyzna nie miał przy sobie dokumentów, a na jego telefonie były ślady przelewów w rublach - poinformował portal Euromaidan PR. (PAP)
W kijowskiej dzielnicy Obołoń na północy miasta działają rosyjscy dywersanci – poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.
„Prosimy obywateli o informacje na temat przemieszczania się sprzętu” – przytacza komunikat sztabu Ukraińska Prawda.
Sztab zaapelował też o atakowanie wroga koktajlami Mołotowa, a cywili – do pozostania w domach.
Chiny sprzeciwiają się wszelkim nielegalnym, jednostronnym sankcjom i prowadzą normalną współpracę handlową z Rosją – oświadczył rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin w kontekście sankcji UE przeciwko Rosji za jej agresję na Ukrainę.
Wang odrzucił sugestię prezydenta USA Joe Bidena, że kraje, które popierają rosyjską inwazję na Ukrainę, będą miały „splamioną” reputację. To reputacja państw ingerujących w wewnętrzne sprawy innych krajów będzie zszargana – powiedział.
Na briefingu w MSZ rzecznik zaznaczył, że Ukraina z pewnością jest suwerennym krajem, ale odrzucił krytykę ze strony Australii dotyczącą handlu chińsko-rosyjskiego. Wyraził nadzieję na wypracowanie „wszechstronnego mechanizmu bezpieczeństwa” w Europie – przekazała agencja Reutera.
Pekin nie potępił rosyjskiej agresji na Ukrainę, a MSZ sprzeciwiało się określaniu jej słowem „inwazja”. Chińska prasa przekazuje rosyjską narrację o „operacji specjalnej” w Donbasie, planie „demilitaryzacji Ukrainy” oraz zapewnienia, że Rosja nie chce okupować tego kraju. (PAP)
Brytyjski premier Boris Johnson zapewnił w rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że Wielka Brytania w ciągu najbliższych dni przekaże dalsze wsparcie - oświadczyło dziś rano jego biuro.
Jak przekazało w wydanym komunikacie biuro Johnsona, Zełenski poinformował go o ostatnich postępach rosyjskich wojsk, w tym o atakach rakietowych i artyleryjskich na ukraińskie miasta oraz o strasznych wydarzeniach w Kijowie we wczesnych godzinach porannych.
Premier zapewnił prezydenta Zełenskiego, że świat jest zjednoczony w swoim przerażeniu tym, co robi Putin. Złożył hołd odwadze i bohaterstwu narodu ukraińskiego, który przeciwstawił się rosyjskiej kampanii przemocy, oraz przekazał wyrazy głębokiego współczucia dla tych, którzy zginęli. Premier zobowiązał się do zapewnienia dalszego wsparcia Wielkiej Brytanii dla Ukrainy w najbliższych dniach, ponieważ naród ukraiński i świat nadal pokazują, że Putin nie może działać bezkarnie - napisano.
W ramach dotychczasowej pomocy Wielka Brytania w drugiej połowie stycznia przekazała Ukrainie 2000 ręcznych jednostrzałowych wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych krótkiego zasięgu MBT LAW, nazywanych też NLAW, zaś w pierwszej połowie lutego - sprzęt i wyposażenie dla ukraińskich sił obrony terytorialnej, m.in. kamizelki kuloodporne i hełmy. (PAP)
Rządy Niemiec, Węgier i Włoch, blokując trudne decyzje w sprawie sankcji, zhańbiły się - napisał w piątek na Twitterze szef Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Donald Tusk.
"W tej wojnie wszystko jest prawdziwe: szaleństwo i okrucieństwo Putina, ukraińskie ofiary, bomby spadające na Kijów. Tylko wasze sankcje są udawane. Zhańbiły się te rządy UE, które blokowały trudne decyzje (m.in. Niemcy, Węgry, Włochy)" - ocenił były szef polskiego rządu.
In this war everything is real: Putin’s madness and cruelty, Ukrainian victims, bombs falling on Kyiv. Only your sanctions are pretended. Those EU government’s, which blocked tough decisions (i.a. Germany, Hungary, Italy) have disgraced themselves.
— Donald Tusk (@donaldtuskEPP) February 25, 2022
(PAP)
Ukraińska Niezależna Agencja Informacyjna UNIAN podaje, że wczoraj Rosjanie ostrzelali w sumie 33 cele cywilne. W tych atakach zginęło dwoje dzieci.
В Україні за добу ворог обстріляв 33 цивільні об’єкти, загинуло двоє дітей – МВСhttps://t.co/PYrZqZKRv7 pic.twitter.com/a1ZxgbfB6H
— unian (@unian) February 25, 2022
Słyszymy eksplozje i warkot silników samolotów przelatujących nad naszym blokiem. Boimy się tak bardzo, że nie wychodzimy z domu - powiedziała w piątek w rozmowie z Polską Agencją Prasową Julia, mieszkanka Kijowa.
W piątek nad ranem Kijów znalazł się pod ciężkim ostrzałem rakietowym prowadzonym przez Rosjan. Władze miasta ogłosiły później alarm przeciwlotniczy i wezwały mieszkańców do udania się do najbliższych schronów.
Julia, rozmówczyni PAP, oraz jej rodzina wciąż nie opuścili mieszkania.
Mamy pozamykane i pozasłaniane okna. Nie chcemy przez nie wyglądać dla naszego bezpieczeństwa. Ze strachu nie spałam od dwóch dni - powiedziała.
Kijowianka wciąż ma dostęp do internetu, wody i elektryczności. "Mamy także zgromadzone zapasy pożywienia. Na razie nam wystarczają" - powiedziała.
Jak wyznała, zarówno ona jak i jej rodzina chcą uciec z Kijowa.
Chcemy dostać się do Polski, ale nie wiemy, czy w ogóle uda nam się opuścić nasze miasto - dodała Julia.
(PAP)
Wzrost poziomu promieniowania radioaktywnego w okolicach Czarnobyla jest nieznaczny - podaje NEXTA za ukraińskim Nuklearnym Inspektoratem Regulacyjnym.
The increase of radiation background at #Chernobyl is insignificant and is caused by the dust raised by military equipment, said the Nuclear Regulatory Inspectorate of #Ukraine.
— NEXTA (@nexta_tv) February 25, 2022
Informacje o pomocy dla obywateli Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej dostępne są pod numerem infolinii Urzędu do Spraw Cudzoziemców: +48 47 721 75 75 - poinformowało MSZ.
⚠️ MSZ uruchomiło specjalną infolinię dla ???????? obywateli oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie.
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP ???????? (@MSZ_RP) February 25, 2022
???? +48 22 523 88 80
⚠️ Informacje o pomocy dla obywateli ???????? po przekroczeniu granicy polskiej dostępne są pod numerem infolinii @UdSC_gov_pl.
???? +48 47 721 75 75 pic.twitter.com/xNpJVfmCwQ
Resort przypomina też, że działa specjalna infolinia dla polskich obywateli oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie: +48 22 523 88 80.
Portal Liveuamap publikuje na Twitterze filmik, na którym widać jak rosyjski pojazd wojskowy przejeżdża po cywilnym aucie.
Russian military vehicle overrun civilian car in Kyiv https://t.co/Wi5pkbw4ki pic.twitter.com/bYvrgPJ0Gq via @tweetsNV #Ukraine
— Liveuamap (@Liveuamap) February 25, 2022
Celem wojsk rosyjskich jest zajęcie Kijowa i likwidacja obecnych władz Ukrainy, prezydent Wołodymyr Zełenski zostaje w ukraińskiej stolicy - poinformował jego przedstawiciel Mychajło Podolak.
Podstawowy scenariusz operacji specjalnej Rosji jest jasny. Jedynym celem jest wejście do Kijowa i zlikwidowanie władz Ukrainy, osobiście Wołodymyra Zełenskiego - powiedział Podolak.
Dodał następnie: "Zełenski zostaje w Kijowie, on powinien zademonstrować niezłomność narodu ukraińskiego".
Podolak przekazał, że łączność telefoniczna, elektryczność i dostawy wody działają w stolicy tak, jak zwykle. Funkcjonują apteki i sklepy, w których nie ma deficytu towarów. Problemem jest paliwo, którego brakuje i które jest limitowane. Otwarte są banki państwowe, zaś prywatne są zamknięte. Połączenia lotnicze są zawieszone. "Wszystkie krytyczne obiekty infrastruktury są pod szczególną ochroną" - powiedział Podolak.
O zamiarze pozostania w Kijowie poinformował także mer Witalij Kliczko. Zapewnił, że on i jego brat - obaj mistrzowie bokserscy - są gotowi walczyć z bronią w ręku. (PAP)
Putin „próbuje nas zastraszyć, demonstruje „mięśnie”, ale doskonale wie, że Sojusz Atlantycki to także sojusz nuklearny. Jego słowa mogą straszyć, ale on bardzo dobrze zna równowagę sił. Odpowiadamy, że też mamy broń nuklearną – powiedział francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian.
W obliczu rosyjskiej agresji obawiamy się o bezpieczeństwo Mołdawii i Gruzji. Mamy do czynienia z wojną totalną ze strony Putina – stwierdził Le Drian.
Prezydent Rosji Władimir Putin jest "siewcą wojny", a trwająca rosyjska ofensywa na Ukrainie może objąć także Mołdawię i Gruzję – stwierdził szef francuskiej dyplomacji w radiu France Inter.
"Prezydent Putin na nowo odkrywa i pisze historię, chce odtworzyć imperium. W ostatnich latach widzieliśmy potrójny autorytarny dryf Putina, zarówno wewnętrzny, zewnętrzny, jak i pod względem ingerencji” – zauważył Le Drian.
To jest wojna totalna. Prezydent Putin wybrał wojnę, masową ofensywę, aby wymazać Ukrainę z mapy państw. A swoje ofensywy prowadzi w sposób regularny, mechaniczny, z wielkim wigorem. A dziś na wschodzie, południu w stolicy kraju zagrożenie rośnie – ocenił Le Drian, przypominając, że „kwestia Donbasu była tylko pretekstem” do wojny.
Z kolei Prezydent Emmanuel Macron poinformował podczas szczytu w Brukseli w nocy z czwartku na piątek o swojej decyzji przyspieszenia wysłania wojsk w ramach NATO w odpowiedzi na inwazję armii rosyjskiej na Ukrainę oraz gotowości do patrolowania strefy powietrznej nad Bałtykiem.
Macron zapewnił, że Francja jest gotowa wysyłać sprzęt wojskowy i pomocniczy na Ukrainę oraz „wziąć swój udział” w przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy. Szef państwa stwierdził, że „Putin okazał się dwulicowy” w rozmowach z przywódcami o pokoju, planując wojnę, ale prezydent Francji podtrzymał chęć dialogu z prezydentem Rosji, aby zaprzestał działań wojennych. (PAP)
Rada Najwyższa, parlament Ukrainy, domaga się, aby sygnatariusze Memorandum budapeszteńskiego podjęli pilne działania w celu powstrzymania agresji Rosji - podała agencja informacyjna Interfaks-Ukraina.
"Rada Najwyższa Ukrainy zwraca się do państw tzw. Memorandum budapeszteńskiego z żądaniem podjęcia natychmiastowych działań w celu skutecznej deeskalacji i powstrzymania agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, wycofania jej wojsk i sprzętu z terytorium Ukrainy i udzielenia Ukrainie realnej pomocy w przywróceniu jej suwerenności" - czytamy w apelu, podpisanym przez członków prezydium parlamentu i szefów frakcji.
Memorandum budapeszteńskie to porozumienie międzynarodowe podpisane w grudniu 1994 roku w Budapeszcie, zgodnie z którym Stany Zjednoczone, Rosja i Wielka Brytania zobowiązały się do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Natomiast Ukraina zobowiązała się do przekazania strategicznej broni nuklearnej, znajdującej się na jej terytorium, Rosji i przystąpienia do układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.
Memorandum nie ma statusu traktatu.(PAP)
Rosyjskie wojska na przedmieściach Kijowa (NEXTA).
#Russian troops in #Bucha, a suburb of #Kyiv. pic.twitter.com/05lrIg9Hgs
— NEXTA (@nexta_tv) February 25, 2022
Rosyjskie samoloty Ił-76 wylądowały w Homlu na Białorusi – poinformował sztab generalny w Kijowie. Desant przemieszcza się w kierunku Czernihow-Kijów – wskazano.
Z powodu zniszczenia pasa startowego na lotnisku Hostomel pod Kijowem przeciwnik postanowił na własną rękę przemieścić się z terytorium Białorusi po trasie Homel-Czernihów-Kijów – podano w komunikacie sztabu na Facebooku.
Według ukraińskich wojskowych rosyjski atak jest wspierany z terytorium Białorusi i z okupowanego Krymu, m.in. przy pomocy samolotów A-50 w obwodzie mińskim, które są używane do naprowadzania lotnictwa na cele.
W czwartek podawano nieoficjalnie, że z rosyjskiego Pskowa w kierunku Kijowa wyleciało 18 rosyjskich Iłów z desantem. (PAP)
W piątek w Warszawie odbędzie się nadzwyczajny szczyt przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki: Polski, Czech, Bułgarii, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier, czyli państw Europy Środkowo-Wschodniej należących do NATO, który zajmie się rosyjską agresją na Ukrainę oraz sytuacją bezpieczeństwa w naszej części Europy. (PAP)
Rzecznik prasowa firmy ORLEN apeluje o zachowanie spokoju i zapewnia, że paliwa w Polsce nie zabraknie.
Oświadczenie dotyczące dostępności paliw na stacjach @PKN_ORLEN. Jeszcze raz apelujemy o spokojne podejście do sytuacji i dokładną weryfikację źródeł informacji na temat dostępności paliw pic.twitter.com/YfRoOMHXAj
— Joanna Zakrzewska (@RzecznikORLEN) February 25, 2022
Mężczyzna, który jechał samochodem przejechanym przez rosyjski czołg przeżył. Na filmie opublikowanym na Twitterze widać, jak mieszkańcy Kijowa pomagają mu w wydostaniu się z wraku auta.
OMG the guy whose car was mercilessly squashed by a Russian tank, remains alive. Citizens desperately try to rescue him from the wreckage.#StandWithUkraine #WarCrimes pic.twitter.com/XX9ANNrEgj
— Tim White (@TWMCLtd) February 25, 2022
Federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser powtórzyła, że rząd niemiecki nie zgadza się na ewentualne dostawy broni na Ukrainę. "Nie jesteśmy za dostawami broni na Ukrainę i nic się w tej kwestii nie zmieniło" - powiedziała w telewizji ZDF.
Odnosząc się do ucieczki tysięcy ludzi z Ukrainy, Faeser powiedziała, że Niemcy są "oczywiście bardzo czujne i przygotowane na wszystko, co teraz nadchodzi". Podziękowała krajom związkowym, które już wcześniej dobrze się przygotowały, a także miastom i gminom. Już w czwartek, po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę, zaoferowały one swoją pomoc, "jeśli uchodźcy dotrą również do Niemiec". Obecnie jednak priorytetem jest wspieranie krajów sąsiadujących z Ukrainą - podkreśliła minister. (PAP)
W pobliżu dzielnicy rządowej w stolicy Ukrainy Kijowie słychać strzały - poinformowała agencja AP. Według ukraińskich władz siły rosyjskie zbliżają się do Kijowa, a ich celem jest zajęcie miasta i likwidacja obecnych władz Ukrainy, w tym prezydent Wołodymyra Zełenskiego.
Ukraińska armia informowała, że wojsko rosyjskie, próbuje podejść pod Kijów siłami pancernymi od strony Czernihowa (miasto na północny wschód od ukraińskiej stolicy) i Iwankowa (północny zachód). By spowolnić natarcie na tym drugim kierunku, siły ukraińskie wysadziły dwa mosty. Informowano również o zaciętych walkach w okolicach miejscowości Dymer i Iwanków.
Kijów znalazł się w piątek nad ranem pod ciężkim ostrzałem rakietowym Rosjan. Później w Kijowie władze miasta kilka razy ogłaszały alarm przeciwlotniczy i wezwały mieszkańców do udania się do najbliższych schronów.
Media informowały o działających w mieście rosyjskich sabotażystach. Wojsko apelowało do mieszkańców o informowanie o ruchach dywersantów i atakowanie wroga koktajlami Mołotowa. (PAP)
"Wierzę, że sojusznicy - Europejczycy i Amerykanie - znajdą jakiś sposób, żeby Ukraińcom broń dostarczyć, bo bez tej broni Ukrainie będzie bardzo trudno" - mówi gość Radia Białystok prof. Oksana Wojtiuk.
W obwodzie chersońskim zniszczono most Andrijiwskij na Dnieprze, siły rosyjskie próbują przeprawić się przez Dniepr – poinformował przedstawiciel biura prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.
„Nasi kontrolują sytuację na prawym brzegu. Nie przebito się” – oznajmił na briefingu.
Nocą trwały pod Chersonem ciężkie walki o most Antoniwskij – powiedział mer miasta Ihor Kołychajew. (PAP)
Francuska agencja prasowa AFP informuje, że UEFA zdecydowała się przenieść finał piłkarskiej Ligi Mistrzów z Sankt Petersburga do Paryża.
#BREAKING Paris to host Champions League final stripped from Saint Petersburg - UEFA #AFPSports pic.twitter.com/D8bH9zKIcy
— AFP News Agency (@AFP) February 25, 2022
Anton Heraszczenko z MSW Ukrainy opublikował nagrania rozmów pomiędzy okrętem wojennym rosyjskiej floty a obrońcami Wyspy Węży na Morzu Czarnym. Rosjanie żądali, by Ukraińcy się poddali. W odpowiedzi usłyszeli kategoryczną odmowę w „krótkich żołnierskich słowach”. Wszyscy obrońcy zginęli.
„Tu rosyjski okręt wojenny, poddajcie się i złóżcie broń. W przeciwnym razie rozpoczniemy atak” – słychać na nagraniu, udostępnionym przez Heraszczenkę w Telegramie. Odpowiedź pograniczników była zwięzła: „Rosyjski okręcie wojenny: P… się!”.
Video from Zmiinyi Island, Russian ship was demanding Ukrainians to surrender. They didn't #Zmiinyi pic.twitter.com/LgroGnSJDF
— MilitaryLand.net (@Militarylandnet) February 25, 2022
Ukraińcy nie zdołali obronić Wyspy Węży. Po zaciętych walkach w czwartek z udziałem rosyjskiego lotnictwa szturmowego i pod ostrzałem z okrętów Floty Czarnomorskiej, zginęło 13 pograniczników - wszyscy obrońcy niewielkiej wyspy na Morzu Czarnym.
„Na naszej Wyspie Węży broniący jej do końca chłopcy, pogranicznicy bohatersko zginęli, ale nie poddali się. Wszyscy zostaną pośmiertnie odznaczeni orderami Bohatera Ukrainy” – powiedział w nocy prezydent Wołodymyr Zełenski. (PAP)
Położony na wschodzie Ukrainy Charków jest ostrzeliwany przez rosyjskie rakiety; w mieście słychać głośne wybuchy - informuje agencja Reutera, opierająca się na relacjach naocznych świadków.
An unexploded rocket in #Kharkiv pic.twitter.com/eDbqi4OerW
— NEXTA (@nexta_tv) February 25, 2022
Ukraińskie siły zbrojne w piątkowym komunikacie przekazały, że w rejonie Charkowa toczą się walki, ale siły ukraińskie zatrzymały przeciwnika i umacniają się wzdłuż wyznaczonej linii obrony. Już w czwartek informowano, że wokół Charkowa toczyły się ciężkie walki z Rosjanami.(PAP)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, że jeszcze nie wszystkie możliwości sankcji zostały wyczerpanie i zaapelował o nasilenie presji na Rosję.
„Jeszcze nie wszystkie możliwości odnośnie do sankcji wykorzystano. Presja na Rosję musi zostać zwiększona” – napisał Zełenski na Twitterze.
Not all possibilities for sanctions have been exhausted yet. The pressure on Russia must increase. Said this to @Vonderleyen. I am grateful to the President for her decision on additional financial assistance.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 25, 2022
Prezydent Ukrainy dodał, że jest wdzięczny Von der Leyen za podjęcie decyzji o dodatkowej pomocy finansowej. (PAP)
NEXTA publikuje mapę starć w Kijowie.
Map of clashes in the capital of #Ukraine pic.twitter.com/OfUDSYB8Df
— NEXTA (@nexta_tv) February 25, 2022
W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego rozpoczęła się kolejna narada z udziałem prezydenta, rządu i dowódców wojskowych. Tematem rozmów będzie sytuacja związana z rosyjską agresją na Ukrainę.
Jak poinformowało Biuro na Twitterze, "w BBN rozpoczęła się kolejna narada Prezydenta Andrzeja Dudy z rządem, dowódcami wojskowymi oraz szefami służb związana z rosyjską agresją na Ukrainę".
"Zostanie też omówione polskie stanowisko na dzisiejsze szczyty Bukaresztańskiej Dziewiątki oraz NATO" - przekazał BBN.
W BBN rozpoczęła się kolejna narada Prezydenta @AndrzejDuda z rządem, dowódcami wojskowymi oraz szefami służb związana z rosyjską agresją na Ukrainę. Zostanie też omówione polskie stanowisko na dzisiejsze szczyty #BukaresztańskaDziewiątka oraz NATO. pic.twitter.com/lEzMTfGnuS
— BBN (@BBN_PL) February 25, 2022
UEFA postanowiła, że w związku z agresją Rosji na Ukrainę międzynarodowe mecze z udziałem reprezentacji tych krajów oraz tamtejszych klubów będą rozgrywane na neutralnym terenie.
Decyzja dotyczy rozgrywek pod egidą UEFA, czyli np. występującego obecnie w Lidze Europy Spartaka Moskwa.
UEFA shares the international community’s significant concern for the security situation developing in Europe and strongly condemns the ongoing Russian military invasion in Ukraine.
— UEFA (@UEFA) February 24, 2022
Full statement: ⬇️
Nie jest jeszcze pewne, co z półfinałem baraży Rosja-Polska o awans do mistrzostw świata, planowanym na 24 marca w Moskwie. Polska federacja już w czwartek zapowiedziała, że nie bierze pod uwagę wyjazdu do Rosji i oczekuje przeniesienia meczu na neutralny teren.
Jak przypomina agencja AFP, ta decyzja zależy też od światowej federacji - FIFA. (PAP)
W Mariupolu trwają walki na wszystkich kierunkach – poinformował mer miasta Wadym Bojczenko.
„Trwają ostre starcia na wszystkich kierunkach. Dzisiaj armia ukraińska daje odpór wrogowi, który przedziera się przez granice Rosji i Białorusi” – powiedział Bojczenko, cytowany przez Interfax-Ukraina.
„Bronimy dzisiaj nie tylko swojej ziemi, ale całej Ukrainy, dzisiaj bronimy Europy. I zdajemy sobie sprawę, że stoimy wobec największego zgrupowania rosyjskiej armii, drugiej największej armii na świecie” - mówił mer Mariupola. (PAP)
NEXTA publikuje wideo ukazujące zestrzelenie rosyjskiego samolotu przez ukraińskiego pilota.
????A #Ukrainian Air Force MiG-29 shoots down a #Russian Air Force Su-35 fighter pic.twitter.com/0sjQsUwIhS
— NEXTA (@nexta_tv) February 25, 2022
W ukraińskiej obronie terytorialnej będą mogły służyć również osoby powyżej 60. roku życia, które są w stanie - fizycznie i moralnie - przeciwstawiać się wrogowi i pokonać go - ogłosił w piątek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.
W swoim opublikowanym na Facebooku komunikacie minister zaznaczył, że decyzja została podjęta w porozumieniu z dowódcą ukraińskiej obrony terytorialnej, gen. Jurijem Hałuszkinem.
Dodał, że w samym Kijowie żołnierzom obrony terytorialnej rozdano już ponad 18 tys. sztuk broni automatycznej, a kolejne jej sztuki są cały czas wydawane.
???????? There's a line at the military registration and enlistment office in #Rivne.#Ukrainians are ready to defend their land!!! pic.twitter.com/RauFqcrTIE
— NEXTA (@nexta_tv) February 25, 2022
W czwartek późnym wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Zgodnie z dekretem opublikowanym na stronie internetowej prezydenta Ukrainy obowiązkowi mobilizacji podlegają poborowi i rezerwiści ze wszystkich regionów Ukrainy. Sztab Generalny ma ustalić ich liczbę oraz kolejność wezwania do służby.
Również w czwartek ukraińska straż graniczna poinformowała na swoim Facebooku, że w związku z wprowadzeniem stanu wojennego ukraińscy mężczyźni w wieku 18-60 lat są objęci zakazem opuszczania kraju. (PAP)
Nie jest jeszcze pewne, co z półfinałem baraży Rosja - Polska o awans do mistrzostw świata, planowanym na 24 marca w Moskwie. Z informacji PAP wynika, że Polski Związek Piłki Nożnej czeka obecnie na oficjalne potwierdzenie i wykładnię w tej sprawie ze strony UEFA.
Polska federacja już w czwartek zapowiedziała, że nie bierze pod uwagę wyjazdu do Rosji i oczekuje przeniesienia meczu na neutralny teren.
Jak przypomina agencja AFP, decyzja ws. barażu zależy od światowej federacji - FIFA. (PAP)
Na godzinę 12:20 (11:20 czasu polskiego) wszystkie rosyjskie grupy zwiadowcze w Kijowie zostały zneutralizowane - poinformował ukraińską agencję informacyjną UNIAN doradca administracji prezydenta Ukrainy, Ołeksij Arestowycz.
Według Arestowycza "grupy rosyjskich chuliganów" pojawiły się na Obołoniu, Łukjaniwce i w rejonie peczerskim.
"Mówimy o dzisiejszym poranku. Grupy te zostały szybko zmiażdżone. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) pracuje profesjonalnie. Tak samo Gwardia Narodowa" - oświadczył Arestowycz. Dodał, że od godziny 12:20 w Kijowie nie było strzelanin. (PAP)
NEXTA, powołując się na ukraińskiego ministra obrony: w Kijowie rozdano już 18 tys. sztuk broni.
❗️ 18,000 assault rifles and the corresponding ammunition load have already been distributed in #Kyiv - Head of the Ministry of Defense of #Ukraine.
— NEXTA (@nexta_tv) February 25, 2022
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi rozmowy, by powstrzymać śmierć ludzi – podała agencja Interfax-Zapad. (PAP)
Europa ma dość siły, by powtrzymać agresję na Ukrainę – oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, apelując do Zachodu o dalsze sankcje przeciw Rosji, a do zwykłych ludzi o protesty i domaganie się pokoju.
"Mamy do czynienia z próbą wytworzenia paniki wśród Polaków, wśród klientów, wskazującej na to, że w Polsce może zabraknąć paliw. To jest informacja nieprawdziwa" - mówi rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Rozmowa ze Stanisławem Żarynem
Putin to nie jest naród rosyjski - napisał na Twitterze wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell, komentując aresztowania ludzi w Rosji, którzy protestowali przeciwko inwazji na Ukrainę.
"Prawie dwa tysiące odważnych Rosjan zostało brutalnie zatrzymanych w dziesiątkach miast za udział w spokojnych protestach na rzecz pokoju i przeciwko nieuzasadnionemu atakowi na suwerenne państwo Ukrainy. Kreml to nie Rosja. Putin to nie naród rosyjski" - napisał Hiszpan.
Almost two thousand brave Russians have been brutally detained in dozens of cities for participating in calm protests for peace & against the unjustified attack on the sovereign country of Ukraine.
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) February 25, 2022
The Kremlin is not Russia.
Putin is not the Russian people. #PutinsWar
Wypowiedzieliśmy umowy dziewięciu stacjom, które sztucznie zawyżały ceny paliw - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zapowiedział, że koncern będzie stanowczo reagował na nieuczciwe praktyki stosowane przez właścicieli stacji benzynowych.
Szefa Orlenu w radiu RMF pytano o zdjęcia i maile, które pokazywały stacje płockiego koncernu, na których ceny paliw były znacznie wyższe od tych na innych stacjach.
Rozwiązujemy natychmiastowo umowy z 9 stacjami sztucznie zawyżającymi ceny. W drodze są wypowiedzenia dla właściciela 8 stacji kupujących nasze paliwa i 1 stacji korzystającej z naszego logo. Będziemy weryfikować wszystkie sygnały dot.manipulacji cenami i bezwzględnie je zwalczać
— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) February 25, 2022
Daniel Obajtek zwrócił uwagę, że nie wszystkie stacje paliw płockiego koncernu, które funkcjonują pod marką Orlen są własnością Orlenu. Przekazał, że w czwartek koncern zrezygnował ze współpracy z jedną stacją, która miała ceny paliw "nieadekwatne do sytuacji".
Wypowiedzieliśmy umowy dziewięciu stacjom. Jeśli pojawią się nieuczciwi hurtownicy czy nieuczciwe stacje, które korzystają z naszego paliwa, również wypowiemy im umowy. Nie pozwolimy tej sytuacji wykorzystać - powiedział Daniel Obajtek.
Obajtek zaznaczył, że nie ma powodów do jakikolwiek paniki w Polsce w związku z sytuacją na rynku paliw oraz na stacjach. "Paliw w Polsce nie zabraknie pod warunkiem, że nie damy się porwać tej panice" - dodał. (PAP)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do obywateli europejskich państw, by przyjechali na Ukrainę, aby pomóc w odparciu rosyjskiej agresji.
„Gdy bomby spadają na Ukrainę, to się dzieje w Europie, nie tylko na Ukrainie. Kiedy rakiety zabijają naszych ludzi, jest to śmierć wszystkich Europejczyków” – oznajmił.
Wicemistrz Polski Enea Zastal BC Zielona Góra poinformował, że zawiesza uczestnictwo w rozgrywkach rosyjskiej Ligi VTB koszykarzy z powodu agresji Rosji na Ukrainę. Wcześniej z rywalizacji wycofał się estoński klub BC Kalev Tallinn/Cramo.
"Dziękujemy lidze VTB United League za trzy lata sportowej rywalizacji na najwyższym poziomie. W tej chwili są jednak sprawy ważniejsze niż koszykówka. Jesteśmy przeciwko przemocy i wojnie. Zawieszamy nasze uczestnictwo w rozgrywkach" - napisano w komunikacie klubu z Zielonej Góry.
W rozgrywkach uczestniczą także m.in. BC Astana z Kazachstanu oraz białoruskie Cmoki Mińsk. Jest to 13. sezon rozgrywek VTB, mających charakter ligi otwartej, w której zespoły z Rosji walczą o mistrzostwo kraju. (PAP)
Agencja AFP informuje (powołując się na państwowe media) że przywódca Chin Xi Jinping wezwał Putina do negocjacji z Ukrainą. Jednocześnie przekazuje, że prezydent Turcji Recep Erdogan oskarża NATO i Unię Europejską, że nie podjęła odpowiednich kroków w sprawie sytuacji na Ukrainie.
Władze Formuły 1 wydały oświadczenie, w którym poinformowały, że zaplanowane na wrzesień Grand Prix Rosji nie odbędzie się.
A statement on the Russian Grand Prix pic.twitter.com/OZbbu9Z8ip
— Formula 1 (@F1) February 25, 2022
Rosyjskie siły zbrojne ostrzelały przedszkole w ukraińskim mieście Ochtyrka w obwodzie sumskim, 120 km na zachód od Charkowa - informuje serwis informacyjny Euromaidan PR.
Wśród rannych w wyniku ataku są dzieci. (PAP)
Obywatele Kijowa szykują się do walki z okupantem (NEXTA).
#Kyiv residents are preparing to fight back against the occupiers. pic.twitter.com/7lY5wAWMI6
— NEXTA (@nexta_tv) February 25, 2022
W bezprecedensowym geście papież Franciszek udał się do siedziby ambasady Rosji przy Stolicy Apostolskiej, by wyrazić zaniepokojenie wojną na Ukrainie. O wizycie poinformowało biuro prasowe Watykanu.
Papież był w ambasadzie pół godziny. (PAP)
Wieś Hawryliwskie na północny zachód od Kijowa została ostrzelana przez siły rosyjskie – poinformowały kijowskie władze obwodowe. Podano również, że w wyniku ataku są ofiary pośród cywilów.
Hawryliwskie znajduje się niedaleko od wsi Worzel.
Rano wiceminister obrony Hanna Malar napisała na Facebooku, że „okupant może podjąć próbę wejścia” do tej miejscowości i okolicznych wsi.
Władze Ukrainy informują od rana o walkach prowadzonych na północny zachód od Kijowa, gdzie Rosjanie próbują się przedrzeć w kierunku stolicy. Walki odbywają się m.in. w okolicach Hostomla, Iwankowa i Dymeru. (PAP)
Nawet 5 mln osób może opuścić Ukrainę w wyniku ataku ze strony Rosji - wynika z przedstawionych w piątek na konferencji prasowej w Genewie szacunków ONZ. Wskutek działań wojennych zginęło tam już 25 cywilów, a 102 zostało rannych.
Rzeczniczka wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców Shabia Mantoo przekazała, że co najmniej 100 tys. osób musiało opuścić swoje domy i że "kilka tysięcy" przekroczyło granice sąsiednich państw, "w tym Polski, Mołdawii i Rumunii".
Z kolei przedstawicielka biura ONZ ds. praw człowieka Ravina Shamdasani powiedziała, że z Ukrainy napłynęły informacje, że zginęło 25 cywilów, a 102 zostało rannych w wyniku "ostrzałów i ataków lotniczych". "Najprawdopodobniej te liczby są zaniżone" - zaznaczyła.
Natomi8ast specjalna koordynatorka UNICEF ds. uchodźców i migrantów w Europie Afshan Khan podkreśliła, że ONZ "sprawdza, które elementy infrastruktury na Ukrainie zostały trafione".
(PAP)
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba: dzisiejsze ataki Rosjan na przedszkole i dom dziecka są zbrodniami wojennymi i naruszeniami Statutu Rzymskiego. Wraz z prokuratorem generalnym zbieramy fakty, które natychmiast przekażemy trybunałowi w Hadze.
Odpowiedzialność jest nieuchronna - pisze na Twitterze minister.
Today’s Russian attacks on a kindergarten and an orphanage are war crimes and violations of the Rome Statute. Together with the General Prosecutor’s Office we are collecting this and other facts, which we will immediately send to the Hague. Responsibility is inevitable.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) February 25, 2022
Prezydent Rosji Władimir Putin w rozmowie telefonicznej z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem wyraził skłonność do negocjacji na wysokim szczeblu z Ukrainą – przekazało chińskie MSZ. Xi poparł rozwiązanie sporu na drodze negocjacji.
Przywódcy Chin i Rosji wymienili opinie na temat "obecnej sytuacji na Ukrainie" - napisano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej MSZ w Pekinie.
Według komunikatu Putin powiedział Xi, że USA i NATO ignorowały „uzasadnione obawy” Moskwy i dążyły do ekspansji na wschód, zagrażając Rosji. Zapewnił, że Rosja jest skłonna do „negocjacji na wysokim szczeblu z Ukrainą”.
Xi ocenił natomiast, że „konieczne jest porzucenie zimnowojennej mentalności, uszanowanie uzasadnionych obaw o bezpieczeństwo wszystkich krajów i stworzenie zrównoważonego, skutecznego i trwałego mechanizmu bezpieczeństwa w Europie poprzez negocjacje” – napisano w komunikacie.
Wcześniej w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował Putinowi rozmowy, by powstrzymać śmierć ludzi – informowała agencja Interfax-Zapad.
Chiny nie potępiły rosyjskiej agresji na Ukrainę, a MSZ w Pekinie sprzeciwiło się określaniu jej mianem „inwazji”. Chińska dyplomacja opowiedziała się również przeciwko sankcjom nakładanym na Rosję i oskarżała USA o podsycanie napięć.
(PAP)
Premier Mateusz Morawiecki: Poleciłem przygotowanie uchwały Rady Ministrów, która doprowadzi do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską dla rosyjskich linii lotniczych.
(PAP)
Bardzo prawdopodobne, że utracimy połączenia telefoniczne i inne mobilne połączenia z niektórymi rejonami wschodniej Ukrainy - powiedziała Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej. W części miast nie ma prądu i wody, jest odcięty gaz - dodała.
"Nasi pracownicy lokalni szacują, że kolejna część ataków może dotyczyć stacji przekaźnikowych i nie tylko, jeśli nie zostanie przywrócony prąd w niektórych miejscowościach. Stąd ryzyko, że już wkrótce połączenia będą niemożliwe" - tłumaczyła Krajewska.
Podała, że obecnie osób przemieszczających się wewnątrz Ukrainy jest już ponad 100 tys. Podkreśliła, że "sytuacja jest absolutnie dramatyczna". "Naloty zaczynają już dotyczyć miejsc, w których są osoby cywilne, czyli np. szpitale. Spadają pociski na domy" - poinformowała.
Krajewska podkreśliła, że sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. PAH przygotowuje się do wznowienia działań we wschodniej Ukrainie, wtedy, kiedy tylko będzie to możliwe.
"PAH jest ciągle na miejscu. To jest tylko tymczasowe zamrożenie działań w oczekiwaniu na przerwę w nalotach, na możliwość udzielania pomocy na wschodzie Ukrainy" - zaznaczyła.
Polska Akcja Humanitarna działa na Ukrainie od ośmiu lat, czyli od początku konfliktu zbrojnego w 2014 roku. Rok później we wschodniej części kraju otworzono stałą misję.
(PAP)
Ukraiński sprzęt wojenny wjeżdża do Kijowa, by bronić miasta - poinformował w wiadomości wideo zamieszczonej na Facebooku doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko.
"Teraz ukraiński sprzęt wojenny wjeżdża do Kijowa, aby utrzymać obronę miasta" – oświadczył Denysenko. Zaapelował do mieszkańców, aby nie filmowali ani nie zamieszczali informacji o ruchach wojska. (PAP)
Napływ uchodźców wojennych z Ukrainy może być duży, jest organizowana pomoc dla nich - powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który w formie wideokonferencji rozmawiał o tej pomocy ze wszystkimi lokalnymi samorządami z regionu.
Rozmawialiśmy o tej sytuacji, która bardzo nas niepokoi. Przy południowo-wschodniej granicy naszego kraju toczy się wojna (...) Wytyczne i przygotowania biegną w wielu kierunkach, natomiast wszyscy mamy taką opinię, że ten napływ uchodźców z terenu Ukrainy może być duży, stąd też chcemy pomagać mieszkańcom Ukrainy, którzy w tej chwili mieszkają albo uciekają już z terenów objętych agresją rosyjską
- powiedział wojewoda.
Bohdan Paszkowski poinformował, że od jakiegoś czasu były przygotowywane miejsca, w których można zakwaterować uchodźców w całej Polsce. Mówił, że także w Podlaskiem jest przygotowanych "wiele miejsc" np. w hotelach, pensjonatach, aby weprzeć uchodźców. Nie podał konkretnych liczb, ale określił - że liczba tych miejsc jest "znaczna".
"Na razie ten ruch jest umiarkowany, ale oczywiście sytuacja jest bardzo zmienna i stąd też musimy być przygotowani. Jest opracowany pewien system wzajemnej komunikacji, wzajemnego transportu z terenu województw, gdzie mamy granicę z Ukrainą i dyslokacje są opracowane i miejsca są przygotowane" - powiedział wojewoda Paszkowski.
Wskazał, że poprosił w piątek samorządy, aby część miejsc dla uchodźców z Ukrainy była zapewniona bardzo szybko. "W tej chwili mamy zgłoszonych pewną liczbę obiektów, które w zasadzie - można powiedzieć - w razie konieczności - są już przygotowane i możemy tam przyjmować osoby z Ukrainy potrzebujące pomocy. Natomiast w razie potrzeby ten system może być i powinien być rozwijany" - powiedział wojewoda. Potrzebujący mają tam mieć zapewnione zakwaterowanie i posiłki. Mają też dostać inną pomoc - także od organizacji pozarządowych - związaną z pobytem w Polsce, szukaniem pracy.
"Ma to być w założeniu taka kompleksowa pomoc, nie tylko ograniczająca się do kwestii podstawowych, bytowych" - dodał wojewoda podlaski.
Bohdan Paszkowski poinformował także, że do urzędu wojewódzkiego dzwonią obywatele Ukrainy przebywający w Polsce i pytają o możliwość przyjazdu do Polski ich rodzin i zalegalizowanie pobytu w Polsce. Zapewniał, że będą szeroko zamieszczane informacje na ten temat.
(PAP)
Rosjanie zniszczyli gazociąg w okolicach Charkowa - informuje NEXTA.
The occupants damaged gas pipelines in #Kharkiv region. A number of villages were left without gas. pic.twitter.com/Qh8xtMcjci
— NEXTA (@nexta_tv) February 25, 2022
Rosja jest gotowa wysłać delegację do Mińska na negocjacje z Ukrainą - powiedział rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow, cytowany przez portal RBK.
"W jej skład mogą wchodzić przedstawiciele ministerstwa obrony, ministerstwa spraw zagranicznych oraz administracji prezydenckiej" - dodał.
"Dzisiaj ukraiński prezydent (Wołodymyr) Zełenski ogłosił gotowość do omówienia neutralnego statusu Ukrainy. Początkowo Władimir Putin mówił, że celem operacji jest pomoc ŁRL i DRL, w tym poprzez demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy. I to w rzeczywistości jest integralną częścią statusu neutralnego" - przytacza słowa Pieskowa RBK.
Ponadto, rzecznik Kremla ujawnił, że rządzący Białorusią Alaksandr Łukaszenka zapewnił Władimira Putina, że "Mińsk będzie gotowy do stworzenia wszystkich niezbędnych warunków dla procesu negocjacji między Rosją a Ukrainą".
(PAP)
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny poinformował na Facebooku, że rosyjskie siły zbrojne trafiły na Morzu Czarnym w statek zaopatrzeniowy Millennial Spirit, pływający pod banderą Mołdawii.
Okoliczności zdarzenia nie są na razie znane. Nie ma kontaktu z załogą mołdawskiego statku.
Millennial Spirit znajdował się w odległości 12 mil morskich od portu Piwdennyj w obwodzie odeskim. (PAP)
Za wojnę na Ukrainie odpowiedzialna jest tylko putinowska Rosja; nie możemy poprzestać na biernym potępianiu tego brutalnego ataku, musimy mocniej wspierać Ukrainę, szczególnie poprzez dostawy uzbrojenia - powiedział na szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki prezydent Andrzej Duda.
W piątek w Warszawie odbywa się nadzwyczajny szczyt przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli państw Europy Środkowo-Wschodniej należących do NATO. Tematem spotkania jest rosyjska agresja na Ukrainę oraz sytuacją bezpieczeństwa w naszej części Europy.
"Wczoraj nad Europę powróciły demony wielkiej wojny, niewidziane od 1945 roku. Za obrazy wojny, które docierają do nas z Ukrainy odpowiedzialny jest jeden i tylko jeden kraj: jest nim putinowska Rosja" - powiedział prezydent inaugurując obrady Bukaresztańskiej Dziewiątki.
Duda przyznał, że w Europie zdążyliśmy już zapomnieć, czym jest wojna. "Niestety, spokojny sen bogatych Europejczyków i przyzwolenie na ciągłe dozbrajanie się Rosji, głównie ze środków pozyskanych ze sprzedaży ropy i gazu na europejskie rynki, doprowadziły do sytuacji, w której wczoraj obudziliśmy się w całkiem nowej rzeczywistości" - mówił.
"Spotykając się dzisiaj w gronie państw wschodniej flanki NATO nie możemy poprzestać na biernym potępianiu tego brutalnego ataku. Musimy przejść do konkretnych czynów" - oświadczył prezydent.
Prezydent podkreślił, że w wojnie na Ukrainie stawką jest cały system bezpieczeństwa euroatlantyckiego i że zgadza się z apelem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który powiedział: "jeśli dziś nam nie pomożecie, jutro do waszych drzwi zapuka wojna".
(PAP)
NEXTA opublikowała na Twitterze aktualną mapę poglądową przedstawiającą rosyjską inwazję na Ukrainę.
A map of military actions at the moment. pic.twitter.com/29caQRWLJt
— NEXTA (@nexta_tv) February 25, 2022
Przepisy ws. zamknięcia przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych są niezwłocznie procedowane; zakaz będzie obowiązywał od północy - poinformował na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller. Wcześniej przygotowanie uchwały w tej sprawie polecił premier Mateusz Morawiecki.
Stosowne przepisy są niezwłocznie procedowane. Zakaz będzie obowiązywał od północy. https://t.co/6IOxDqmvMA
— Piotr Müller (@PiotrMuller) February 25, 2022
W czwartek Wielka Brytania w odpowiedzi na inwazję rosyjską na Ukrainę wprowadziła sankcje wobec firm rosyjskich, w tym natychmiastowy zakaz lądowania w Wielkiej Brytanii dla samolotów linii Aerofłot. W odpowiedzi na tę decyzję, rosyjski urząd państwowy Rosawiacja poinformował w piątek, że Rosja zakazuje wykorzystania jej przestrzeni powietrznej dla rejsów samolotów związanych z Wielką Brytanią. Chodzi także o przeloty tranzytowe.
Również w czwartek ze względu na agresję rosyjską na Ukrainie przestrzeń powietrzną zamknęła Mołdawia.
(PAP)
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o natychmiastowe przerwanie inwazji na Ukrainę. “Niech pan zatrzyma szaleństwo tej wojny. Teraz!” - wezwał Steinmeier w piątkowym oświadczeniu. Zaapelował również do obywateli RFN o podjęcie działań solidarnościowych na rzecz Ukrainy.
Dobrze, że w całych Niemczech ludzie gromadzą się na ulicach i placach, aby zaprotestować przeciwko rosyjskiemu atakowi - podkreślił Steinmeier.
"Rosyjski prezydent nie powinien ani przez chwilę wierzyć, że obywatele Niemiec i Europy po prostu akceptują tę brutalną przemoc" - stwierdził. "Chcemy pokoju, chcemy wolności, sprawiedliwości i samostanowienia dla narodów Europy" - dodał.
Według niemieckiego prezydenta działania Putina będą miały również konsekwencje dla obywateli Rosji. "Nie chcemy wrogości w stosunkach z narodem rosyjskim - wręcz przeciwnie. Ale ta niesprawiedliwość nie może pozostać bez wyraźnej reakcji" - oświadczył Steinmeier.
"Niemcy zrobią wszystko, aby powstrzymać i odwieść Putina od użycia siły przeciwko naszym partnerom w sojuszu NATO" - zapewnił prezydent RFN.
(PAP)
Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oznajmił w rozmowie z CNN, że będzie bronił Kijowa przed rosyjską inwazją razem z batalionem obrony terytorialnej. Przyznał jednak, że jednostka ma ograniczoną ilość broni, przez co nie może przyjąć wielu chętnych.
Łącząc się z telewizją z centrum ukraińskiej stolicy, Poroszenko stwierdził, że jest w liczącym 300 osób oddziale i że walki w stolicy trwają kilka kilometrów od nich.
"Mamy tu tylko takie Kałasznikowy, cztery NLAW (jednorazowe zestawy pocisków przeciwpancernych - PAP), dwa karabiny maszynowe i to właściwie wszystko. Nie mamy żadnej ciężkiej artylerii, żadnych czołgów (...) bo rozpoczęliśmy ten proces dopiero kilka dni temu" - powiedział Poroszenko. Dodał, że choć do wstąpienia do oddziału ustawia się długa kolejka osób, nie są w stanie przyjąć nikogo więcej ze względu na brak uzbrojenia. "To jest bardzo ujmujące i dobrze pokazuje, jak Ukraińcy nienawidzą Putina i jak jesteśmy przeciwko rosyjskiej agresji" - zaznaczył.
Pytany o to, jak długo może utrzymać się opór, odpowiedział, że "wiecznie", bo Putin nigdy nie zdobędzie Ukrainy, która nie zgodzi się na bycie w "drugiej edycji Związku Sowieckiego". Poroszenko ocenił, że rosyjski prezydent "jest po prostu szalony". (PAP)
Rosjanie ostrzelali przedszkole w Ochtyrce - dzieci są ranne - podaje NEXTA.
❗️As a result of the shelling of a kindergarten in #Akhtyrka, children were seriously injured. pic.twitter.com/cOguOM2bSA
— NEXTA (@nexta_tv) February 25, 2022
Ukraińskie pojazdy wojskowe przybywają do Kijowa, aby bronić stolicy przed nadciągającymi wojskami rosyjskimi - poinformowało ukraińskie MSW. Mer Kijowa Witalij Kliczko powiedział wcześniej, że miasto znalazło się w fazie defensywnej.
"Miasto weszło w fazę obrony. Teraz w niektórych dzielnicach słychać strzały i wybuchy. Ukraińskie wojsko niszczy grupy dywersyjne Rosjan. Niektóre grupy dywersyjne niestety już spenetrowały stolicę. Wróg chce rzucić Kijów na kolana i nas zniszczyć" - podkreślił Kliczko.
Mer przekazał także, że on i jego brat - obaj byli mistrzowie świata w boksie - są gotowi walczyć z bronią w ręku.
Władze Ukrainy informują od rana o walkach na północny zachód od Kijowa, gdzie Rosjanie próbują się przedrzeć w kierunku stolicy. Do walk dochodzi m.in. w okolicach Hostomla, Iwankowa i Dymeru.
(PAP)
Estonia wysyła na Ukrainę dodatkowe pociski Javelin i amunicję przeciwlotniczą - poinformowała telewizja publiczna ERR, powołując się na ministerstwo obrony.
"Dostarczamy (...) 25 tys. opakowań suchej żywności, sprzęt medyczny, amunicję, dodatkowe pociski Javelin i amunicję przeciwlotniczą" - powiedział Kusti Salm, stały sekretarz ministerstwa.
Kilka dni przed inwazją sił Rosji na Ukrainę członkowie NATO - Estonia, Łotwa i Litwa - poinformowali, że przekażą Ukrainie uzbrojenie o charakterze defensywnym wyprodukowane w USA.
(PAP)
LOT: w związku z bieżącą sytuacją od godz. 15:00 czasu lokalnego zawieszamy połączenia do Moskwy oraz Petersburga.
Rosja zniszczyła pokój na kontynencie europejskim i ponosi wyłączną odpowiedzialność za inwazję na Ukrainę - powiedział w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przed rozpoczęciem spotkania szefów państw i rządów Sojuszu.
Rosja zniszczyła pokój na kontynencie europejskim. To, przed czym ostrzegaliśmy całymi miesiącami, wydarzyło się. Mimo wszystkich naszych wysiłków, by znaleźć rozwiązanie dyplomatyczne. Rosja ponosi wyłączną odpowiedzialność za celową, przeprowadzoną z zimną krwią i od dawna planowaną inwazję. Potępiamy rosyjską agresję w najmocniejszych słowach i wzywamy do zaprzestania działań militarnych. Stoimy u boku odważnego narodu Ukrainy. W pełni popieramy suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy oraz jej prawo do samoobrony i decydowania o własnym losie
- powiedział Stoltenberg w krótkim oświadczeniu.
Ministrowie spraw zagranicznych państw UE, obradujący w Brukseli, debatują nad możliwością zamrożenia zagranicznych aktywów prezydenta Rosji Władimira Putina i ministra spraw zagranicznych tego kraju Siergieja Ławrowa. Informację tę podała m.in. agencja Bloomberg.
Potwierdzili ją również rozmówcy PAP, zastrzegając sobie anonimowość.
Z informacji podawanych przez Bloomberga wynika, że ministrowie skłaniają się ku akceptacji restrykcji personalnych wobec Putina i Ławrowa. Nie chcą im jednak uniemożliwiać podróżowania do i przez UE, by utrzymać otwartą furtkę dla rozwiązania dyplomatycznego w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę.
(PAP)
Premier Mateusz Morawiecki: Komitet Ministrów Rady Europy, z inicjatywy Ukrainy i Polski, uruchomił procedurę zawieszenia członkostwa Rosji w Radzie Europy.
(PAP)
Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba napisał na Twitterze, że rosyjski ostrzał przedszkola w Ochtyrce w obwodzie sumskim jest zbrodnią wojenną. Na skutek ataku część dzieci jest ciężko ranna.
Сьогоднішні атаки РФ на дитячий садок і дитячий будинок є воєнними злочинами та порушенням Римського статуту. Разом з Офісом Генерального прокурора збираємо ці та інші матеріали, які невідкладно передамо до Гааги. Відповідальність неминуча.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) February 25, 2022
"Dzisiejsze rosyjskie ataki na przedszkole i sierociniec to zbrodnie wojenne i pogwałcenie Statutu Rzymskiego. Wspólnie z prokuraturą generalną zbieramy ten i inne fakty, które niezwłocznie prześlemy do Hagi. Odpowiedzialność jest nieunikniona" - napisał Kułeba.
Statut Rzymski to dokument założycielski Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), podpisany w 1998 roku. W listopadzie 2016 roku Rosja ogłosiła, na podstawie dekretu prezydenta Władimira Putina, że zrywa stosunki z MTK.
Trybunał ten to pierwszy w historii stały sąd międzynarodowy powołany do sądzenia osób fizycznych oskarżonych o ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości czy zbrodnie wojenne. Siedzibą MTK jest Haga.
(PAP)
Kolektyw hakerski Anonymous oficjalnie jest w stanie cyberwojny z Rosją - ogłosili aktywiści Anonymous na Twitterze. W piątek nie działało już szereg rosyjskich witryn, m.in. Russia Today.
"Ukraina, która jest państwem demokratycznym, została najechana przez faszystowską dyktaturę. To nie jest konflikt pomiędzy NATO i Rosją, to walka demokracji z faszyzmem" - oświadczyli Anonymousi na Twitterze.
Obecnie nie działają między innymi witryny: sovam.com, com2com.ru, ptt.ru, mil.ru, government.ru, kremlin.ru, rt.com - ostatnie dwa serwisy zostały na krótko przywrócone, jednak w piątek ok. 13 czasu polskiego znowu nie działały.
Ataki hakerów z kolektów Anonymous są odpowiedzią na wojnę dezinformacyjną prowadzoną przez Federację Rosyjską. Jak informował w piątek po północy Reuters, rząd ukraiński wezwał hakerskie podziemie do pomocy w obronie kluczowej cyberinfrastruktury oraz śledzeniu działań rosyjskich najeźdców.
Działania zabezpieczające podjęły kraje wschodniej flanki NATO. „W odpowiedzi na prośbę Ukrainy Litwa, Holandia, Polska, Estonia, Rumunia i Chorwacja aktywują cybernetyczne siły szybkiego reagowania, aby pomóc władzom (Ukrainy) w reagowaniu na wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem” – napisał jeszcze we wtorek litewski wiceminister obrony, Margiris Abukevicius na Twitterze.
(PAP)
Działania wojenne na Ukrainie stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia 7,5 mln dzieci w tym kraju - alarmuje UNICEF. Organizacja podkreśla, że potrzebne wsparcie obejmuje transport czystej wody oraz pomoc medyczną, higieniczną i edukacyjną dla poszkodowanej społeczności.
UNICEF w opublikowanym w piątek komunikacie zwraca uwagę, że w ciągu ostatnich kilku dni potrzeby dzieci i rodzin dramatycznie wzrosły. Zwrócono uwagę, że ataki w Kijowie wywołały panikę wśród ludności - przerażone rodziny przenoszą się wraz z dziećmi do metra i schronów.
"Ewakuacja rozpoczęła się w Doniecku i trwa w obwodzie ługańskim. Potrzeby są ogromne i cały czas rosną. Niezbędne są produkty higieniczne, ręczniki, koce, paliwo czy apteczki pierwszej pomocy" - wskazuje organizacja.
Pracownicy UNICEF są obecni w pięciu lokalizacjach. Mobilne zespoły organizacji zapewniają wsparcie psychologiczne dzieciom, które ucierpiały na skutek traumy, lęku i niepewności. Zespoły te reagują m.in. na przypadki przemocy, nadużyć, rozdzielenia z rodziną czy wykorzystania seksualnego.
Pracownicy UNICEF są obecni w pięciu lokalizacjach na Ukrainie. Nasze mobilne zespoły zapewniają czystą wodę, pomoc medyczną, higieniczną i sanitarną oraz wsparcie psychologiczne.
— UNICEF Poland (@UNICEF_Poland) February 25, 2022
Bardzo prosimy o pomoc: https://t.co/eqHmSBBpBm.#Ukraine #Ukraina
UNICEF apeluje do stron konfliktu o nieustanną ochronę wszystkich dzieci oraz umożliwienie organizacjom humanitarnym bezpiecznego i szybkiego dotarcia do potrzebujących dzieci, gdziekolwiek się znajdują.
Organizacja wzywa wszystkie strony do powstrzymania się od niszczenia podstawowej infrastruktury, w tym wodociągów, placówek ochrony zdrowia i szkół. "Otrzymujemy liczne doniesienia o poważnych niedoborach wody i szybko rosnącej liczbie próśb o pomoc psychologiczną" - podkreślono w komunikacie.
W nadchodzących dniach UNICEF będzie współpracował z UNHCR i innymi agencjami ONZ nad planem działania dla krajów sąsiadujących. Organizacja aktywowała również tzw. Blue Dots, czyli punkty wsparcia dla dziecka i rodziny. Z tego mechanizmu organizacja korzystała już podczas kryzysu uchodźczego i migracyjnego w Europie w latach 2015-2016, zapewniając podstawową pomoc przemieszczającym się dzieciom i rodzinom.
"Liczymy na wspólne wysiłki całej rodziny ONZ, aby razem odpowiedzieć na tę sytuację" - podkreśla Afshan Khan, Regionalna Dyrektor UNICEF ds. Europy i Azji Środkowej.
UNICEF apeluje o 66,4 mln dolarów, aby zapewnić dostęp do czystej wody, urządzeń sanitarnych, szczepień, opieki zdrowotnej, edukacji, wsparcia psychologicznego oraz finansowego dla 7,5 mln dzieci na Ukrainie.
Pomóc można wspierając zbiórkę funduszy uruchomioną przez UNICEF Polska na stronie: unicef.pl/ukraina.
(PAP)
Rosjanie bombardują domy w Charkowie - podaje NEXTA i publikuje filmik.
⚡️The #Russians are shelling residential areas of #Kharkiv with multiple rocket launchers. pic.twitter.com/J6bOEm7mMT
— NEXTA (@nexta_tv) February 25, 2022
Cztery osoby cywilne zginęły w obwodzie kijowskim na skutek rosyjskiego ataku lotniczego – poinformowała agencja UNIAN, powołując się na władze obwodowe. Rannych jest 15 osób.
(PAP)
W Czernihowie na północy Ukrainy Rosjanie zaatakowali budynek Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i przepompownię - pisze portal Ukraińska Prawda.
W budynek SBU trafiły dwa pociski, obiekt płonie - relacjonuje nadawca Suspilne Czernihiw.
Ukraińska Prawda podaje, że cztery pociski albo rakiety po południu spadły na przepompownię. Uszkodzony został sprzęt i sieć zasilania. Na razie obiekt działa.
W części miasta mogą być problemy z dostawą prądu, bo wróg trafił w linie zasilania - dodano.
(PAP)
Rosja poinformowała Ukrainę o zgodzie na rozmowy; w skład delegacji Rosji mają wejść przedstawiciele MSZ, ministerstwa obrony i administracji prezydenta - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Jako miejsce rozmów wymienił Mińsk.
Pieskow powiedział także, że strona ukraińska zaproponowała Warszawę jako miejsce rozmów, po czym kontakt się urwał.
Tymczasem rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa oświadczyła w piątek, że negocjacje nie oznaczają, że cele tzw. operacji wojskowej są zmieniane, lecz są one "nadal aktualne". Niezależny portal Meduza ocenia, iż oznacza to, że operacja ta nie jest odwoływana mimo negocjacji.
(PAP)
Część ludzi nie zdołała dostać się do pociągu, którym chcieli ewakuować się z Kijowa do Lwowa w związku z rosyjskim atakiem - informuje publiczny nadawca Suspilne. Na dworcu są tłumy.
"Na dworcu w Kijowie jest dużo ludzi: część z nich próbowała dostać się do wagonu pociągu Kijów-Lwów, ale policja ich odepchnęła. Ludzie zostali na peronie, wracają do przejść i metra. Słychać lotnictwo" - pisze Suspilne.
Na nagraniu zamieszczonym w Telegramie widać ludzi spieszących w stronę położonej obok dworca stacji metra Wokzalna, która służy jako schron. W tle słychać wyjące syreny.
Minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow potwierdził portalowi NV.ua, że na głównym dworcu trwa strzelanina.
Koleje państwowe informują, że 80 proc. pasażerskich pociągów nadal jeździ po kraju.
(PAP)
Szef MSZ Włoch: Rosja została wykluczona z Rady Europy.
(PAP)
Po zaciętych walkach i mimo ogromnych wysiłków armii ukraińskiej, atakujący znacznymi siłami Rosjanie przejęli kontrolę nad ważną przeprawą na Dnieprze do miasta Cherson – poinformował szef władz obwodu chersońskiego Hiennadij Łahuta.
Wcześniej mer miasta Ihor Kołychajew informował, że w nocy trwały zacięte walki o most Antoniwskij w Chersonie. W piątek Rosjanie zniszczyli inny most na Dnieprze w obwodzie chersońskim, Andrijiwskij.
Zajęcie przez Rosjan przeprawy w tym miejscu oznacza, że mogą odblokować kanał dostarczający 85 proc. wody do okupowanego Krymu, odcięty uprzednio przez Ukraińców.
(PAP)
W Melitopolu Rosjanie zaatakowali szpital - podaje NEXTA i publikuje filmik.
❗️ In #Melitopol, the occupiers shot at the hospital
— NEXTA (@nexta_tv) February 25, 2022
In the video, a shell hit the oncology department. pic.twitter.com/aSAVZWe2E3
W pełnym zaciemnieniu i pod ostrzałem podróżowało ponad stu uchodźców z Ukrainy. Ich pociąg z Kijowa dotarł w piątek przed godz. 16:00 na Dworzec Wschodni w Warszawie po 22 godzinach jazdy.
Ponad stu uchodźców wysiadło na Dworcu Wschodnim w Warszawie. Byli zmęczeni, poszarzali, ale szczęśliwi, że w końcu dotarli. Do pociągu w Kijowie wsiedli w czwartek po południu.
"Podróżowaliśmy 22 godziny. Gdy był ostrzał, pociąg stawał. Cały czas mieliśmy zaciągnięte rolety" - opowiada Julia, Polka z Kartą Polaka. Od kilku lat mieszka w Polsce, ale wojna zastała ją na Ukrainie.
Do końca nie było wiadomo, kiedy i dokąd dojedzie pociąg. Ale gdy tylko wjechał na trzeci peron Dworca Wschodniego w Warszawie, natychmiast po większość podróżnych przyjechali bliscy i znajomi.
"Syn od kilku tygodni nalegał, żebym wyjechała. Gdy się w końcu zdecydowałam, zaczęła się wojna" - opowiada pani Galina. Ze łzami w oczach opowiada o ostrzale Kijowa i o tym, że wszystko, całe dotychczasowe życie, zostawiła w bombardowanym Kijowie. Do Warszawy już jedzie po nią syn, który mieszka i pracuje w Pradze.
Pociąg, który dotarł w piątek do Warszawy był prawdopodobnie ostatnim, którym przyjechali dorośli mężczyźni. 20-letni Dmitrij wie od kolegów, że na przejściach pieszych i samochodowych, mężczyzn od 18. do 60. roku życia nie wypuszczają.
(PAP)
Rosja została zawieszona w Radzie Europy - powiedział rzecznik tej organizacji Panos Kakawiatos. Komitet Ministrów RE zdecydował o zawieszeniu Rosji w prawach do reprezentowania w tym gremium i na Zgromadzeniu Parlamentarnym ze skutkiem natychmiastowym. To konsekwencja zbrojnego ataku na Ukrainę.
W wydanym komunikacie wyjaśniono, że krok ten został podjęty zgodnie ze statutem Rady Europy.
Podjęta decyzja oznacza, że Federacja Rosyjska pozostaje członkiem Rady Europy i stroną jej istotnych konwencji, w tym Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - głosi oświadczenie. Zaznaczono w nim także, że zawieszenie nie jest krokiem ostatecznym, ale czasowym i pozostawia otwarte kanały komunikacji.
Wcześniej szef MSZ Włoch Luigi Di Maio poinformował o wykluczeniu Rosji z Rady Europy.
"Włochy uważają, że jest to niezbędny krok w świetle niedopuszczalnej rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę, która stanowi ciężkie pogwałcenie prawa międzynarodowego" - oświadczył włoski minister.
Rada Europy liczy 47 członków, w tym prawie wszystkie państwa Europy. Organizacja ta zajmuje się przede wszystkim promocją i ochroną praw człowieka, demokracji oraz współpracą w dziedzinie kultury.
(PAP)
NATO: wzywamy wszystkie kraje świata do bezwzględnego potępienia inwazji Rosji na Ukrainę. Nikt nie powinien dać się nabrać na kłamstwa rosyjskiego rządu.
(PAP)
NATO: nasze zobowiązanie do przestrzegania artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego jest niepodważalne. Jesteśmy zdecydowani, aby chronić i bronić wszystkich sojuszników.
(PAP)
Charków w ogniu - podaje NEXTA i publikuje filmik na Twitterze.
❗️#Kharkov is on fire pic.twitter.com/MEVhb98vkj
— NEXTA (@nexta_tv) February 25, 2022
Rzecznik rządu był pytany na konferencji prasowej o broń przekazywaną Ukrainie przez Polskę. Przypomniał, że "już klika tygodni temu była przyjęta uchwała Rady Ministrów w zakresie różnego rodzaju materiałów o charakterze humanitarnym, również uzbrojenia, które ma służyć obronie granic ukraińskich". "To było jeszcze przed wybuchem bezpośrednich starć na terenie Ukrainy, bo społeczność międzynarodowa, a przynajmniej część z niej spodziewała się tego typu działań i Polska była jednym z pierwszych krajów, która takiej pomocy udzieliła" - dodał.
Zapewnił, że "Polska udziela niezbędnej pomocy". Zastrzegł, że nie może podać szczegółów, "bo wszelkiego tego rodzaju informacje mogłyby być wykorzystane przez siły, które są wrogie temu, aby na terenie Ukrainy było bezpiecznie".
(PAP)
Świat pociągnie Rosję i Białoruś do odpowiedzialności za ich działania wobec Ukrainy - zapowiedzieli szefowie państw i rządów państw NATO w oświadczeniu opublikowanym po spotkaniu, które odbyło się w piątek.
Spotkaliśmy się dzisiaj, aby omówić największe od dziesięcioleci zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Z całą mocą potępiamy rosyjską inwazję na Ukrainę na pełną skalę, umożliwioną przez Białoruś. Wzywamy Rosję do natychmiastowego zaprzestania ataków militarnych, wycofania wszystkich sił z Ukrainy i zawrócenia z obranej przez siebie ścieżki agresji. Ten od dawna planowany atak na Ukrainę, niepodległy, pokojowy i demokratyczny kraj, jest brutalny, całkowicie niesprowokowany i nieuzasadniony
- podkreślili przywódcy państw członkowskich Sojuszu.
"Ubolewamy nad tragiczną stratami istnień ludzkich, ogromnym ludzkim cierpieniem i zniszczeniami spowodowanymi działaniami Rosji. Pokój na kontynencie europejskim został całkowicie zdruzgotany. Świat pociągnie Rosję i Białoruś do odpowiedzialności za ich działania. Wzywamy wszystkie państwa do bezwzględnego potępienia tego ataku. Nikt nie powinien dać się zwieść lawinie kłamstw rosyjskiego rządu" - zaapelowano.
Przywódcy przypomnieli, że trwa obecnie dodatkowe rozmieszczania sił obronnych na wschodniej flance Sojuszu.
"Dokonamy wszelkich rozmieszczeń niezbędnych do zapewnienia silnego i wiarygodnego odstraszania i obrony w całym Sojuszu, teraz i w przyszłości. Nasze środki są i pozostają zapobiegawcze, proporcjonalne i nieeskalacyjne. Nasze zobowiązanie do przestrzegania artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego jest niepodważalne. Jesteśmy zdecydowani, aby chronić i bronić wszystkich sojuszników. Wolność zawsze zwycięży ucisk" - skonkludowali szefowie państw i rządów NATO.
(PAP)
Konwój z amunicją, którą przekazujemy Ukrainie, dotarł już do naszych sąsiadów; wspieramy Ukraińców i stanowczo sprzeciwiamy się rosyjskiej agresji - poinformował w piątek szef MON Mariusz Błaszczak.
Konwój z amunicją, którą przekazujemy Ukrainie dotarł już do naszych sąsiadów. Wspieramy Ukraińców, jesteśmy solidarni i stanowczo sprzeciwiamy się rosyjskiej agresji. pic.twitter.com/Wx5zoXBnBe
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) February 25, 2022
(PAP)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zamieścił na swojej stronie na Facebooku nagranie wideo, na którym widać go w Kijowie wraz z innymi przedstawicielami władz, i zapewnił, że nadal będzie stąd bronić ojczyzny.
„Jesteśmy tu. W Kijowie. Bronimy Ukrainy. I tak będzie dalej. Chwała naszym obrońcom. Chwała naszym obrończyniom” – mówi na nagraniu Zełenski.
Oprócz niego na nagraniu widać szefa administracji prezydenta Andrija Jermaka, premiera Denysa Szmyhala, Mychajło Podolaka z biura prezydenta Ukrainy i szefa frakcji prezydenckiej partii Sługa Narodu Dawyda Arachamiję.
(PAP)
Celem Rosji jest nie tylko Ukraina, ale także podważenie europejskiego ładu w sferze bezpieczeństwa - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli po zakończeniu spotkania szefów państw i rządów Sojuszu.
"Cele Rosji nie są ograniczone do Ukrainy. Rosja zażądała prawnie wiążących umów dotyczących rezygnacji z dalszego rozszerzania NATO oraz wycofania żołnierzy i infrastruktury z terytorium sojuszników, którzy przystąpili do Sojuszu po 1997 roku. (...) Rosja otwarcie kontestuje europejski ład w dziedzinie bezpieczeństwa i używa siły, żeby osiągnąć swoje cele" - podkreślił Stoltenberg.
(PAP)
Prezydent Rosji Władimir Putin i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow dodani do listy sankcji UE - poinformował w piątek po spotkaniu szefów MSZ państw UE szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Dodał, że UE dotąd nałożyła sankcje tylko na dwóch przywódców - Białorusi i Syrii.
(PAP)
Odcięcie Rosji od systemu SWIFT, zamknięcie europejskiej przestrzeni powietrznej dla Rosji, zamrożenie i konfiskata majątków rosyjskich elit, odcięcie firm od rynków kapitałowych oraz odejście od kupowania paliw od Rosji - to sankcje, do nałożenia których ponownie wezwał premier Mateusz Morawiecki liderów UE.
W liście do liderów UE - przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela oraz przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen- premier Mateusz Morawiecki przedstawił listę sankcji, które - jak pisze - muszą być wprowadzone w trybie natychmiastowym i "zahamują barbarzyński atak na Ukrainę". Treść listu została opublikowana na facebookowym profilu premiera.
Na liście sankcji znalazły się: odcięcie Rosji od systemu SWIFT, zamknięcie europejskiej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów, zamrożenie i konfiskata majątków rosyjskich elit i oligarchów powiązanych z Putinem, usunięcie rosyjskich firm z indeksu MSCI i odcięcie ich od rynków kapitałowych, ostateczne zakończenie Nord Stream 2, odejście od kupowania węglowodorów od Rosji oraz dołączenie do sankcji osób Władimira Putina i szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa.
"To jedyna nadzieja dla Ukrainy, sankcje potrzebne są tu i teraz" - napisał w liście premier.
(PAP)
Wyłączenie Rosji z systemu SWIFT może zostać przyjęte w najbliższych dniach, w zależności od postępowania Rosji - poinformował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell po spotkaniu szefów MSZ państw członkowskich w Brukseli.
Borrell wskazał, że ministrowie zdecydowali, że UE uderzy sankcjami we wszystkich, który odgrywają znaczącą rolę gospodarczą we wspieraniu reżimu Władimira Putina.
Przekazał też, że unijne sankcje spowodują wzrost inflacji w Rosji, erozję jej bazy przemysłowej oraz obniżenie inwestycji zagranicznych.
(PAP)
Uczciwa Europa musi zatrzymać agresję; wierzę, że dzięki naszym działaniom i naszemu wsparciu Ukrainy na wszelkie sposoby, jesteśmy w stanie tego dokonać - powiedział prezydent Andrzej Duda po szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki.
W piątek odbył się wirtualny szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego, z kolei w Warszawie spotkali się przywódcy państw Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9).
Oba szczyty - wskazywał na konferencji prasowej prezydent Duda - zostały zwołane w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę.
Jest zatrważającym przeżyciem, kiedy przyjeżdżasz do prezydenta sąsiedniego kraju, twojego kolegi, po to, żeby wesprzeć go w trudnej sytuacji w obliczu agresji, która jest nieuchronna i słyszysz od niego, że już się możecie więcej nie spotkać, bo on zostaje do końca i on do końca będzie swojego kraju bronił, na pewno nie będzie z niego uciekał
- powiedział Andrzej Duda, wspominając niedawne spotkanie w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Prezydent mówił, że w ostatnich dniach wielu przywódcy państw B9 wielokrotnie rozmawiali z prezydentem Ukrainy. "Wszyscy byli jednakowo wstrząśnięci, dlatego dzisiejszy szczyt NATO, można śmiało powiedzieć, był mocny. Tak samo jak i nasz szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki. Mocny w tonie, mocny w deklaracjach, ale ważnych deklaracjach, bo one będą prowadziły do poważnych sankcji wobec Rosji i wobec jej liderów" - podkreślił prezydent Duda.
Wyraził nadzieję, że kolejne sankcje będą miały skutek otrzeźwiający i blokujący. "Wszyscy jednoznacznie wspieramy Ukrainę i wszyscy dokładnie wiedzą, kto jest agresorem, a kto jest ofiarą agresji" - oświadczył.
Prezydent Duda przyznał, że nie ma wątpliwości, że postawa B9 i NATO będzie wcielona w życie i będzie działała. "Nie można pogodzić się z agresją w Europie, która przeżyła I i II wojnę światową" - dodał.
"Uczciwa Europa musi zatrzymać agresję. Wierzę, że dzięki naszym działaniom i naszemu wsparciu Ukrainy na wszelkie możliwe sposoby, jesteśmy w stanie tego dokonać (...). Wierzę, że przyczynimy się do powrotu normalności na Ukrainę i dla Ukrainy, dla Ukraińców, dla naszych sąsiadów" - oświadczył prezydent.
(PAP)
W Kijowie słychać w piątek wieczorem salwy artylerii - poinformowała agencja Reutera, powołując się na świadka. Mer miasta Witalij Kliczko oświadczył, że Kijów jest w groźnej sytuacji, blisko miasta stoją Rosjanie. Nocą będzie bardzo trudno - dodał.
Kijów jest w groźnej sytuacji; "nocą i nad ranem będzie bardzo trudno" - zaalarmował Kliczko.
"Rosyjskie wojska są blisko stolicy. W mieście wojskowi i organy ścigania unieszkodliwiają grupy dywersyjne" - napisał w Telegramie.
Mer poinformował, że wzmacniana jest ochrona mostów, na wjeździe do miasta i przy obiektach strategicznych instalowane są posterunki kontrolne.
Przekazał też, że w odstępie 3-5 minut w pobliżu elektrociepłowni na zachodzie Kijowa doszło do pięciu wybuchów.
Około godz. 21:00 (godz. 20:00 w Polsce) władze kijowskie wydały ostrzeżenie w związku z możliwym nalotem. Wszyscy mają udać się do schronów - zaapelowano.
Reuters napisał, powołując się na świadka, że wieczorem słychać było w Kijowie salwy artylerii. Inny świadek mówił o odgłosach strzałów na zachodzie miasta.
(PAP)
Sytuacja w strefie wykluczenia wokół czarnobylskiej elektrowni, zajętej przez Rosjan, stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa całego europejskiego kontynentu - zaalarmowało ukraińskie ministerstwo energetyki. Już drugą dobę przetrzymywani są tam zakładnicy.
Według informacji dyrektora Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej Wałerego Sejdy w strefie wykluczenia pod kontrolą wojsk Federacji Rosyjskiej są: tzw. sarkofag elektrowni, bloki energetyczne, które są w stadium wyłączania z eksploatacji i zbiorniki zużytego paliwa jądrowego.
"Okupanci już drugą dobę przetrzymują personel elektrowni, nie pozwalając przeprowadzić rotacji, co jest przewidziane przez przepisy bezpieczeństwa technicznego" - podkreśliło ministerstwo energetyki Ukrainy. "Zajęcie elektrowni i przeprowadzanie tam jakichkolwiek działań wojennych grozi powtórzeniem Czarnobyla, z którego Europa leczy się do tej pory" - oświadczono.
Zaznaczono też, że już zarejestrowano przewyższenie kontrolnego poziomu mocy promieniowania Gamma w strefie wykluczenia wskutek naruszenia górnej warstwy grunty w związku z ruchem ciężkiego wojskowego sprzętu i wzniesienia się w powietrze radioaktywnego pyłu.
"Obecnie cała odpowiedzialność za jądrowe i radiacyjne bezpieczeństwo, stan obiektów i dalszy rozwój sytuacji w strefie wykluczenia spoczywa na najeźdźcach" - napisano.
"To jedno z najpoważniejszych zagrożeń dziś dla Europy, gdyż jakiekolwiek prowokacje ze strony okupantów na (terenie) elektrowni czarnobylskiej podczas hybrydowej wojny mogą przekształcić się w kolejną globalną ekologiczną katastrofę" - wskazało ministerstwo.
Rosyjskie wojsko zajęło Czarnobylską Elektrownię Atomową w czwartek.
(PAP)