Wiec upamiętniający czwartą rocznicę represji w Białorusi 11.08.2024

10 sierpnia 2024

2024-08-11 Wiec Hodnaśći 1.jpg
2024-08-11 Wiec Hodnaśći 1.jpg



0:00
0:00
Pod znakiem Pogoni 2024-08-11 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W czwartą rocznicę  sfałszowanych wyborów prezydenckich w Białorusi, w centrum Białegostoku diaspora białoruska zorganizowała wiec Godności.

W pikiecie wzięło ponad 300 osób. Zebrani mieli biało-czerwono-białe flagi, a także wydrukowane duże zdjęcia więźniów politycznych.

W ten sposób chcieli przypomnieć, że reżim Łukaszenki przetrzymuje w więzieniach tysiące osób, które cztery lata temu, protestowały po sfałszowanych wyborach w Białorusi.

Cztery lata temu po wielotysięcznych pokojowych protestach zorganizowanych po sfałszowanych wyborach prezydenckich, przez Białoruś przetoczyła się największa po wojnie fala politycznych represji.

Według organizacji broniących praw człowieka, przez cztery lata w Białorusi zatrzymanych było około 65 tysięcy obywateli.

Dziś w białoruskich więzieniach przebywa prawie 1400 więźniów politycznych. Wśród zatrzymanych są przedstawiciele polskiej mniejszości w tym Andrzej Poczobut .

Od 2020 roku z przyczyn politycznych z Białorusi wyemigrowało ponad pół miliona osób.

W audycji również komentarz prof. Olega Łatyszonka do sytuacji w Białorusi po wyborach prezydenckich 2020 roku.

Na zakończenie o licznych nagrodach dl zespołu „Podlaski Wianok” na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru, Tańca i Muzyki "Rimini Fest" we Włoszech.

Zaprasza Marek Zabrocki.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Działalność wydawnicza Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku 03.04.2025


Początkiem było wydanie opowiadań „Żubr” – Michała Androsiuka, niedawno wyszły wspomnienia Łarysy Gieniusz „Ptuszki biez hniozdau”, a najnowszą książką która ukazała się dzięki staraniom Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku są reporterskie portrety Anny Kondraciuk – „Prosta z lubovi”. O działalności wydawniczej centrum rozmawiamy dziś z zastępcą...



Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach prosi o pomoc 02.04.2025


Proszą o pomoc w uratowaniu stuletniego domu. Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach zainicjowało zbiórkę by zebrać kwotę na naprawę dachu jednego z muzealnych domów – domu Anny Kondratiuk z 1925 roku. Bez wsparcia i wymiany gontu budynek grozi zniszczeniem. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy z twórcą muzeum i inicjatorem zbiórki na stronie zrzutka.pl Doroteuszem...



Wyzwania i zadania Komendy Powiatowej PSP w Hajnówce 01.04.2025 r.


W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce pracuje ponad sześćdziesiąt osób. O zadaniach, wyzwaniach i codziennej pracy jednostki opowie komendant, bryg. Grzegorz Bajko.



Wędrówką po śladach poety miłośnicy poezji Wiktora Szweda uczcili 100. rocznicę jego urodzin 31.03.2025


Był przejazd pociągiem z Bielska Podlaskiego do przystanku Morze, potem spacer po rodzinnej wsi poety, zapalenie zniczy na jego grobie i zapoznanie się z historią parafii w Starym Korninie. Tak miłośnicy twórczości Wiktora Szweda uczcili 100 rocznicę jego urodzin.



Wystawa „Dokumentacja wartości architektoniczno-kulturowych gminy Czyże” 30.03.2025 r.


Studenci III roku Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej przygotowali wystawę dokumentującą wartości architektoniczno-kulturowe gminy Czyże. Zaprezentowali na niej wyniki badań etnograficzno-architektonicznych, przeprowadzonych jesienią ubiegłego roku na terenie gminy. Wernisaż odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Czyżach.





Młodzi Białorusini wśród stypendystów marszałka województwa podlaskiego 27.03.2025


Wśród wyróżnionych znalazło się 517 młodych artystów – muzyków, wokalistów, tancerzy. W Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbyła się uroczysta gala wręczenia stypendiów artystycznych dla uzdolnionej młodzieży. Wśród nagrodzonych byli również tancerze ZT Podlaski Wianek Stowarzyszenia AB_BA. W audycji porozmawiamy z nagrodzoną młodzieżą. Odwiedzimy także...



Dzień Woli na Białostocczyźnie w latach 80-tych. 26.03.20025


W Białymstoku Białorusini świętowali 107 rocznicę ogłoszenia niepodległości przez Białoruską Republikę Ludową. Dziś w audycji o początkach obchodów święta 25 Sakawika, w naszym regionie.



Obchody Dnia Niepodległości Białorusi w Szkole Podstawowej w Dubiczach Cerkiewnych 25.03.2025 r.


Białorusini na całym świecie obchodzą dziś Dzień Voli – nieuznawane przez dyktaturę Aleksandra Łukaszenki Święto Niepodległości Białorusi. Na Podlasiu mniejszość białoruska świętowała m.in. w Szkole Podstawowej w Dubiczach Cerkiewnych.




 
 

Prowadzący:

Rafał Androsiuk
Maksym Fionik
Jarosław Iwaniuk
Źmicier Kościn
Anna Petrovska
Alicja Pietruczuk
Marek Zabrocki



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok