Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Przed konsulatem uczczono pamięć tragicznie zmarłego białoruskiego opozycjonisty 22.02.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Przed konsulatem Republiki Białoruś w Białymstoku zapalono znicze i przyniesiono kwiaty. Tak przedstawiciele białoruskiej diaspory uszanowali pamięć zmarłego w białoruskim więzieniu opozycjonisty Igora Lednika.
Po wyborach prezydenckich w 2020 roku reżim Aleksandra Łukaszenki rozpoczął prześladowanie swoich oponentów na niebywałą skalę. Ofiary tych działań to m.in. Raman Bandarenka, Witald Aszurak czy znany artysta Aleś Puszkin, ale także setki tysięcy emigrantów politycznych, których znaczna część znalazła schronienie w Polsce.
W audycji powiemy również o nowym muzycznym projekcie białostockiego zespołu Ilo & Friends.
Zaprasza Marek Zabrocki.
Jak udzielić pierwszej pomocy, przestrzegać przepisów sanitarnych i przeciwpożarowych, jak nie dać się oszukać metodą „na wnuczka” i skąd wziąć pieniądze na działalność kół gospodyń wiejskich? Szkolenie dla kół z powiatu hajnowskiego zorganizowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Na białostocczyźnie odbywa się cykl muzycznych spotkań - „Muzyka Białorusi. Zapomniana i znakomita...” Wykonawcami są znani białoruscy soliści w formacie Trio (flet, fagot, fortepian).
Około 40 osób wyruszyło dziś z cerkwi Hagia Sophia w Białymstoku do monasteru w Supraślu na święto Zwiastowania Bogurodzicy. Kwietniowa pielgrzymka jest mniej popularna od pielgrzymki z okazji święta Supraskiej Ikony Matki Bożej, ale zawsze znajduje chętnych uczestników . Ponad 500-letni monaster, zwany ławrą supraską, jest jednym z najważniejszych cerkiewnych ośrodków życia...
"Busłowe łapy" - drożdżowe bułki w kształcie bocianich łapek to tradycja prawosławnego święta Zwiastowania NMP. Symbolizują wiosnę i odrodzenie przyrody. W audycji będziemy na warsztatach pieczenia "busłowych łap" w Bondarach.
To okazja do własnoręcznego pogłębiania tradycji - uczyli się jak wypiekać drożdżowe paschy, busłowe łapy i robić pisanki z wosku. W II LO z DNJB w Hajnówce uczniowie wraz z rodzicami uczestniczyli w wielkanocnych warsztatach.
W audycji Pod znakiem Pogoni opowiemy o inwestycjach w gminie Hajnówka. Porozmawiamy także z uczestnikami centralnych eliminacji konkursu...
Początkiem było wydanie opowiadań „Żubr” – Michała Androsiuka, niedawno wyszły wspomnienia Łarysy Gieniusz „Ptuszki biez hniozdau”, a najnowszą książką która ukazała się dzięki staraniom Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku są reporterskie portrety Anny Kondraciuk – „Prosta z lubovi”. O działalności wydawniczej centrum rozmawiamy dziś z zastępcą...
Proszą o pomoc w uratowaniu stuletniego domu. Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach zainicjowało zbiórkę by zebrać kwotę na naprawę dachu jednego z muzealnych domów – domu Anny Kondratiuk z 1925 roku. Bez wsparcia i wymiany gontu budynek grozi zniszczeniem. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy z twórcą muzeum i inicjatorem zbiórki na stronie zrzutka.pl Doroteuszem...
W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce pracuje ponad sześćdziesiąt osób. O zadaniach, wyzwaniach i codziennej pracy jednostki opowie komendant, bryg. Grzegorz Bajko.
Był przejazd pociągiem z Bielska Podlaskiego do przystanku Morze, potem spacer po rodzinnej wsi poety, zapalenie zniczy na jego grobie i zapoznanie się z historią parafii w Starym Korninie. Tak miłośnicy twórczości Wiktora Szweda uczcili 100 rocznicę jego urodzin.
Prowadzący:
Rafał Androsiuk