Pielgrzymki na św. Górę Grabarkę 14.08.2022

14 sierpnia 2022

Pielgrzymka z Sokółki na św. Górę Grabarkę, 12.08.2022, fot. Anna Petrovska
Pielgrzymka z Sokółki na św. Górę Grabarkę, 12.08.2022, fot. Anna Petrovska



0:00
0:00
| Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Mają do pokonania ponad 150 km. Z Sokółki na św. Górę Grabarkę podążają pielgrzymi . Trasa wędrówki wiedzie m.in. przez  Wierzchlesie, Królowy Most, Narew, Czyże, Saki oraz Milejczyce. Na miejsce pielgrzymi dotrą 17 sierpnia. Idą by się pomodlić, podziękować Bogu, wielu niesie też krzyże, na których wypisują imiona najbliższych. W audycji Pod znakiem Pogoni porozmawiamy także o białoruskiej sztuce współczesnej. Powiemy również o działalności kursów "Mova nanova" w Warszawie.

Dzieje miejscowości Narew i jej okolic kryją wiele tajemnic. Jedną z nich jest Góra na której stał zamek Królowej Bony. Upływ ponad 500 lat zatarł ślady po znamienitych grodach u stóp rzeki Narew. Zatarciu uległy także związki królowej z miasteczkiem – dziś googlując „Górę Bony”, poczytamy o grodzisku w Starej Łomży. A o Narwi tyle co nic. Jednak mieszkańcy pamiętają o swojej historii i śladach Królowej Bony. Włoska reformatorka bywała tu i przyczyniła się do rozwoju miejscowości.

Zaprasza Anna Petrovska


Przeczytaj, zanim skomentujesz



Pół miliona Białorusinów wyjechało z kraju po 2020 roku – 21.11.2024


Represje, zastraszanie, brak perspektyw – Białorusini wciąż decydują się na opuszczenie ojczyzny. Białoruski socjolog Hienadź Koršunaŭ obliczył, że po protestach 2020 roku z Białorusi wyjechało ponad 500 tys. obywateli. Większość z nich znalazło nowy dom w Polsce. Są to osoby różnych profesji. Znaczny procent z nich – to osoby twórcze.



Rozmowa z Aleksandrem Wasylukiem - doradcą marszałka do spraw mniejszości narodowych -20.11.2024


Depopulacja „ściany wschodniej” województwa i problemy z edukacją białoruskiej diaspory – to tylko niektóre z licznych problemów w naszym regionie, którymi interesuje się doradca marszałka do spraw mniejszości narodowych i etnicznych, nasz dzisiejszy gość – Aleksander Wasyluk.



Kolejna edycja festiwalu literackiego PRADMOVA 19.11.2024


Znowu było szereg dyskusji na temat różnych aspektów białoruskiej literatury na emigracji, spotkania z pisarzami i prezentacje nowych książek. Jednak tym razem organizatorzy Festiwalu Białoruskiej Intelektualnej Książki Pradmova nie ograniczyli się do literatury. Podczas festiwalu odbyły się także koncerty białoruskich zespołów i pokazy spektakli teatralnych.



VIII Spotkania Kulturowe „Studziwody Siehieniewiczów” 18.11.2024


Już po raz ósmy w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach dyskutowano o kulturze, historii, archeologii i muzyce. Wszystko w kontekście zasłużonego dla Bielska rodu Siehieniewiczów.





Wystawa prac Radosława Maciejewicza w Białoruskim Muzeum w Hajnówce 15.11.2024


Dziś w Białoruskim Muzeum w Hajnówce odbył się plener prac Radosława Maciejewicza. Malarz najchętniej sięga po tematykę portretową oraz pejzażową.



4. rocznica śmierci Ramana Bandarenki 14.11.2024


Zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć zabitych więźniów politycznych reżimu Łukaszenki. Diaspora białoruska w Białymstoku zorganizowała we wtorek (12.11) akcję, podczas której wspominała zamordowanego cztery lata temu Romana Bandarenkę i inne ofiary reżimu Łukaszenki.



Mieszkańcy przygranicznych miejscowości obawiają się Tarczy Wschód 13.11.2024


Z ulgą, ale i niedowierzaniem - tak mieszkańcy przygranicznych miejscowości przyjęli deklaracje, że przy budowie Tarczy Wschód nie dojdzie do wywłaszczeń i wysiedleń.




 
 

Prowadzący:

Maksym Fionik
Jarosław Iwaniuk
Źmicier Kościn
Anna Petrovska
Alicja Pietruczuk
Michał Stepaniuk
Marek Zabrocki



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok